Yurt dışında her türlü yabancı dili öğrenirim

 

Bu cümleyi kuruyorsanız kendinizden çok eminsiniz demektir. Bu da yapacaksınız anlamına geliyor! Tebrikler! Yalnız değilsiniz biz de bu yola böyle başladık ve şu an 2 dilde de etkili şekilde çok iyi iletişim kurabiliyoruz. Ama şunu unutmayın, kendimizden her ne kadar emin olursak olalım, emek sarf etmeden sadece emin olmakla bu cümlenin geçerliliği kaybolabilir. O yüzden  bu cümleyi başlangıçta “Yurt dışında çok daha rahat yabancı dil öğrenebileceğimi biliyorum ve öğreneceğim” diyerek değiştirerek yazımıza başlayalım.

 

Evet arkadaşlar, Polonya’da iken İngilizcenizi geliştirmek için Türkiye’ye nazaran çok daha fazla fırsatınız var. Öncelikle pratik yapabileceğiniz ücretsiz binlerce nokta var. Bu şansınızı lütfen iyi değerlendiriniz. “Avrupa’da olmanın farkındalığına kavuşamamak” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, Türk  arkadaşlarınızı  her ne kadar çok sevseniz de, Polonya’da iken vaktinizin çoğunu yabancı arkadaşlarınızla geçirmenizin yabancı dilinizi geliştirmeniz açısından büyük katkısı olacaktır.

Polonya’da İngilizcenizi yeterli bir şekilde geliştirmek istiyorsanız, not alın:

 

  • Sözlüğünüz daima yanınızda olsun, telefon aplikasyonu da olabilir.
  • Yabancı arkadaşlarınızla konuşurken, anlamadığınız bir kelime olursa mutlaka çekinmeden durdurup sorun, hatta not alın. Bırakın şaşırsın, sizin en büyük amacınız dilinizi geliştirmek, kimin ne düşündüğü önemli değil. Hatta konuştuğunuz kişiye sorun ve anlamadığınız kelimeyi açıklaması için rica edin, bu şekilde daha iyi aklınızda kalacaktır.
  • Yabancı filmleri mutlaka İngilizce alt yazı ver orijinal dili ile izleyin. Başta çok zor gelse  de, peşini bırakmayın, mutlaka bir gün kırılma noktası gelecek ve daha rahat bir şekilde cümleleri anlamaya başladığınızı fark edeceksiniz.
  • Üniversite’de dersteyken hoca bir soru sorduğunda, cevabı tam olarak bilmeseniz bile mutlaka aktif olun söz isteyin, hatalı bir şey söyler iseniz hocanız sizin yanlışınızı düzeltecektir. Hocaların da tam olarak istediği zaten budur, derslerde aktif olmanız. Her şeyi doğru bilmiş olsaydınız zaten hoca siz olurdunuz. Temennimiz de ileride üniversitede hoca olacak kadar bilgi sahibi olabilmeniz. Çekinmeyin! Konuşun!
  • Bilgisayarınızın, tabletinizin, telefonunuzun dilini İngilizce’ye çevirin. Bir çok kelimeyi fark etmeden günlük hayatınızda öğreneceksiniz.
  • Hangi ortamda bulunduğunuz önemli değil, aktif olun, meraklı olun, sorun, kurcalayın, diyaloğa girin, çevreniz sizinle iletişime geçmek için can atan insanlarla dolu.
  • İngilizce şarkıları, alt yazılarını başka bir pencerede açarak dinleyin, eşlik etmeye çalışın, kesinlikle büyük faydasını göreceksiniz. Başlangıçta yavaş tempodaki şarkıları dinleyin tabi ki.Seviyeniz arttıkça tempoyu artırın.
  • Renkli yapışkanlı kağıtlar alın, kaldığınız yerde kullandığınız eşyaların üzerine isimlerini yazarak yapıştırın. Öğrendikçe kağıtları atıp kağıtsız bir şekilde eşyaların isimlerini hatırlamaya çalışın.
  • İngilizce düşünmeyi öğrenin. Kendi kendinize içinizden yapığınız konuşmaları İngilizce yapmaya özen gösterin. Başta zor olsa da alışacaksınız, çok faydalı!
  • İngilizce V-Logları Youtube üzerinden takip edin.

 

Kolay gelsin 🙂