Yükselen Irkçılığın Son Kurbanı: Polonyalı İşçi

Yerler farklı, mağdurlar farklı ama tema aynı: Irkçılık!

ırkçı

Dünyada genel olarak artan ırkçılık bazlı söylemler, saldırılar bu sefer de Polonyalı işçilerin çoğunlukta olduğu İngiltere’de yaşandı. Geçen cumartesi Başkent Londra’nın batısındaki Harlow Kasabası’nda gerçekleşen ırkçı saldırıda 40 yaşındaki Polonyalı işçi Arek Jozwik sokakta başına aldığı darbeler sonucu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Jozwik ile beraber saldırıya uğrayan başka bir Polonyalı da vücudundaki kırıklar ve yaralarla birlikte hastaneden taburcu edildi. [Euronews]

büyükelçi

Büyükelçi Arkady RZEGOCKI

Polonya’nın İngiltere Büyükelçisi Arkady Rzegocki Polonyalıların yıllardır İngiltere’de yaşadığını buna rağmen olayların son zamanlarda daha da arttığını dile getirdi. Haziran ayı itibariyle 850 bin civarı Polonyalının yaşadığı İngiltere’de bu tür ırkçı saldırıların artması gerçekten endişe verici.

15-16 yaşlarındaki saldırganların Jozwik ve arkadaşının Lehçe konuştuklarını fark etmelerinin ardından saldırmaları ırkçılığın ne boyutlara geldiğini de gözler önüne seriyor.

no-racism

Irkçılığa tüm varlığımla karşıyım. Umuyorum daha fazla saldırı olmaz ve insanlar nihayetinde; önemli olanın ırk olmadığını, farklılıklarımızın bizi üstün ya da alçak yapmadığını anlarlar.