Polonya'da yüksek lisans

Türkiye’de Üniversite mezunu olan öğrencilerinin birçoğunun hayalidir yurt dışında yüksek lisans yapabilmek. Polonya, hem Avrupa Birliği ülkesi olması ile hem de yaşam masraflarının Türkiye’ye kıyasla daha uygun olması ile Avrupa’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler tarafından çoğunlukla tercih edilen ülkeler arasında gelmektedir. Polonya’da yüksek lisans yapmanız için yabancı dil seviyenizin yeterli olması gerekmektedir. Polonya Üniversiteleri başvurunuzu alırken, uluslararası geçerliliği olan TOEFL, IELTS, TOEIC sınavlarından aldığınız sonuç puanlarına bakarak sizin üniversitede yüksek lisans yapıp yapamayacağınızı belirlemektedirler. Her bir üniversitenin kabul şartlarında bu puanlama değişiklik gösterebilir. Genellikle IETLS sınavından 6,5-7 puan şartı olan Polonya Üniversiteleri’nde üniversitenizi bitirdikten sonra yüksek lisans yapabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Tam zamanlı yüksek lisans programını bitirdikten sonra Polonya’da çalışma izni hakkına sahip olursunuz. Buradaki herhangi bir uluslararası şirkete başvurabilir ve iş yaşantınıza başlangıç yapabilirsiniz. Üniversite’de yüksek lisans yaparken de part  time çalışma izniniz olacağından, eğitim süreci içerisinde de iş bulabilirsiniz.

Polonya’da yüksek lisans yapabilmeniz için İngilizce ya da Lehçe bilmenize gerek yoktur. Gitmeyi düşündüğünüz üniversitenin dil hazırlık kursuna katılarak, istenen puanları alıp yüksek lisans programınıza başlayabilirsiniz. Polonya’daki mühendislik programlarında yüksek lisans yapmak istiyorsanız, matematik sınavına tabi tutulacağınızdan, matematik bilginizin kuvvetli olmasında fayda bulunmaktadır.