18 Şub 2018

Ya Türkiye’ye döndüğümde iş bulamazsam düşüncesi (son yılda gelir)

 

Polonya’da Üniversite yıllarının son yılına gelindiğinde genel olarak öğrencilerin yaptığı hatalardan bir tanesi, gelecek için endişelenip huzursuz olmaktır. Oysa ki buna hiç gerek yoktur. Yapmanız gereken en önemli şey, üniversite okuduğunuz yıllarda, alanınızda faaliyet gösteren şirketlere yaz aylarında staj başvurusunda bulunup, alanınızdaki saha faaliyetlerine katılmak ve pratik yapmak. Staj yapabileceğiniz bu şirketlerde hem iş piyasasını tanıyacak hem de network ağınızı genişletmiş olacaksınız. Sizinle çalışmaktan memnun kalan müdür ya da iş yeri sahibi, okulunuzu bitirdikten sonra size tekrar çalışmak için iş teklifinde bulunabilir.

 

Bunun haricinde, bu düşünceyi en son yılda düşünmek yerine en başından beri kendinizi iyi geliştirir, yabancı dilinizi kuvvetli tutar, iş piyasasını iyi bir şekilde takip ederseniz, okulunuzu bitirdikten sonra iş bulmakta çok zorlanmazsınız.

Unutmayın; hangi üniversitede okuduğunuzdan çok, notlarınız ve kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz önemlidir. İşveren firmalar genellikle sizin okulunuzdan ziyade, okuldaki başarınıza ve aday aradıkları iş pozisyonuna uygun olacak kabiliyetlerinizin olup olmadığına bakacaktır.

 

Polonya’daki üniversitenizi bitirdikten sonra Türkiye’ye dönüp bir devlet kurumunda çalışmak istiyorsanız, YÖK tarafından tanınan bir üniversite seçmenizde fayda vardır. Bizim resmi anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin hepsi YÖK tarafından tanınmaktadır. Bu yüzden denklik süreci daha kolay ilerler.  Eğer özel bir şirkette çalışmak istiyorsanız, firma sizin diplomanızın denkliğine değil, Avrupa’da kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bakacaktır.

 

O yüzden bu konuda stres yapıp kendinizi üzmenize gerek yok. Detaylı bilgi için bize yazabilirsiniz.