Selam olsun sana yurtdışındaki gururumuz Zuhal :)

Wroclaw (Wrocław)

Merhabalar, Wroclaw (Wrocław) için hazır mıyız ?

Wrocław

Tıklayın, tıklayın.

Geçtiğimiz günlerde, siz değerli polonyam.com takipçilerine polonyam.com hakkında görüşlerinizi istemek amacıyla bir bölümde sorular sormuştuk. Yazar ekibi olarak incelediğimizde bu görüşlerin bir kısmının Varşova ve Kraków şehirlerinden başka şehirler hakkında da daha fazla bilgi istenmesi olduğunu gördük ve tabi ki bu yönde bildiklerimizi sizlerle paylaşma isteğimizi öne çektik. Elbette Polonya sadece Varşova ve Kraków ‘dan ibaret değil, bunun Wrocław’ı (Frotsvaw, Wrocław) var, Łomża’sı (Vomja) var, Łódż’u (Vuç) var, Szczecin’i  (Şçecin) var, Lublin’i var, var oğlu var.

 

O zaman haydi gelin bir Wrocław turu yapalım.

 

Not; Lehler bu güzel şehirlerine FffrotssVav derler, bu kadar abartarak söylemezler tabi ki ama maksat biz Vıroklav Furaklav Vretzlav ların önüne geçelim. Daha önce burada bulunmuş, özellikle Erasmus yapmış gençler Wrock love diyerek ona olan sevgilerini başka bir şekilde ifade ederler. Ben burada kimi zaman Wrocław, kimi zaman Wroclaw yazacağım, sebebi ise insanların bu yazıyı Google’da ararken zorluk yaşamaması.

Not 2; Bir Kraków değil 🙂

 

Wrocław Hakkında Pek de Okumak İstemeyebileceğiniz Kısa Tarihi Bilgi

Şimdi bu güzel şehir, Polonya’nın “Aşağı Silesian Voyvodalığı’na” bağlıdır. Bildiğiniz üzere Polonya’da Voyvodalık (bir çeşit beylik) denilen yönetim birimleri mevcuttur, her birimin kendi içerisinde bir başkenti de mevcuttur. Burada Wrocław iken, örnek veriyorum Małopolska yani Küçük Polonya Voyvodalık’ının başkenti Kraków’dur. Hatta tüm Polonya’nın eski başkenti Kraków’dur. Bakın yine olayı Kraków’a getirdim, neyse işi karıştırmayalım.

Wroclaw Merkez nüfusu 630 bine yaklaşırken, civar yerleşim yerleşim yerleriyle 1 milyonu aşan Wrocław, Polonya’nın en büyük 4. şehridir ve gerek üretim sahaları, fabrikalarla gerekse turistik ve kültürel alanlarıyla yaşam standardının çok yüksek olduğu cazibe merkezlerindendir. Yani vakti zamanında dedeleriniz bir arsa kapatsaymış, şimdiye zenginmişsiniz.

Bu şehrin 1945’den önce (ve hâlâ etkisi devam eden) ismi yarı İngilizce yarı Almanca olan Breslau‘dur. Yani bir yerlerde karşılaşırsanız “haaa bu Breslau o Breslau”  diyebilirsiniz, her yerde işinize yarayabilecek çok önemli bir bilgidir. Biz Türkler’in bu şehirle olan muhabbetinin Erasmus, iş, turistik olmasının yanı sıra Çek Cumhuriyeti ve Almanya’ya çok yakın oluşundan dolayı bir basamak olarak kullanmamızdır. Daha önce Polonya veya civarlarında bulunmuş o tecrübeli bilge arkadaşınızın “Almanya’ya ya da Çek Cumhuriyeti’ne gitceksen önce Wrocław’a git, ordan Polskibus’a falan binersin hacı” cümlesinden hatırlayın. Peki bu Wroclaw ‘ a nasıl gideceğiz ?

 

Wrocław’a nasıl gidilir ?

1) Uçarak;

Bu da bir metot.

Bu da bir metot.

Uçarak derken, LOT (Leh havayolu firması), Lufthansa, çeşitli İskandinav ülkeleri havayolları ve en önemlisi evet sizden duyayım,… doğru! Tabi ki Ryanair ve Wizzair gibi mazlumun dostu, zalimin düşmanı ucuz havayolu firmalarıyla ulaşabilirsiniz. Uçtuktan sonra inince, Wrocław-Copernicus Havaalanı‘na gelmiş olacaksınız. Wroclaw topraklarına geldikten sonra endişeye kapılmayacak, taksi kaç zloty tutar acaba, çok kazıklamasalar bari gibi düşüncelere kapılmayacak 406 numaralı Wrocław Büyükşehir Belediyesi’nin sizler için servise soktuğu otobüse binecek merkezde ineceksiniz. Sabah 5 ile akşam 11 arası 30 dk’da bir bu otobüsler kalkar. 15-20 Euro arası (ya da Dolar) para bozdurun havaalanında (malum havaalanındaki kurlar hayat kadar acı), sonra ufak birşey alın ki paranız iyice bozulsun (yani meteliklere geçin) daha sonra o bozuk paralarla 3-5 neyse alırsınız biletinizi ve okutursunuz otobüste. Okutmayı unutmayın, daha önceki yazımda bahsettim, olur da kontrola denk gelirseniz çok hoş(!) vakit geçirtebilirler. Eğer ki gece 11’den sonra geldiniz, yine endişelenmeyin, 406 numaralı otobüs yerini gece kuşu 249’a bırakıyor. Aynı sistem devam eder ve Wrocław merkez sizi bekler.

Çalışmalarımız "paint-terk" olduğu için masraflarımı azaltıyor ve sizler için yakında ucuz havayolu şirketimizi kuruyoruz. Ayrıca bizde bavul kg sınırlaması yok, köyden peynir bile getirebilirsiniz tenekeyle. Hizmette sınır yok.

Çalışmalarımız “paint-terk” olduğu için masraflarımız böylece azalıyor ve sizler için yakında ucuz havayolu şirketimizi kuruyoruz. Ayrıca bizde bavul kg sınırlaması, kabin içi 100 ml sıvı sınırlaması gibi çağdışı kurallar yok, köyden peynir, pekmez bile getirebilirsiniz tenekeyle. Hizmette sınır yok.

 

2) Otobüsle;

Herhalde bir şekilde kapağı Polonya’ya ya da yakın bir ülkeye atmışsınızdır diye düşünüyorum. Yoksa otobüsle Türkiye’den gitmek her babayiğidin harcı değil. Şöyle bir bakıyorum da diyelim İzmir’den Wrocław’a otobüsle gitmek istiyorsunuz, en erken 42 saat 30 dk’da Wrocław’a ulaşacağınız gözüküyor. E bir de yolda gelirken Balıkesir Susurluk civarında durup şöyle bir köpüklü yayık ayranı içeyim, çibörek yiyeyim derseniz sizin Wroclaw yolunuz iyice uzar.

Neyse, bir şekilde bindiniz otobüse, bindiğiniz otobüs Wrocław’da Dworzec Centralny PKS ‘de sizi indirir, aynı zamanda tren istasyonun tam arkası. (Ki genelde tüm Polonya’da böyledir). Yalnız Wrocław’daki ulaklarımızdan aldığımız haberlere göre Dworzec Centralny PKS ‘de inşa çalışmaları varmış. O yüzden sizi ul. Suchą, ul. Joannitów ve ul. Dyrekcyjną isimli çok güzel caddelerin arasında bir yere bırakıyormuş, esas istasyona yakın geçici bir yer. Hepsi sizler için Wrocław Büyükşehir Belediye’si çalışıyor.

Wrocław Dworzec Główny. Nasıl masal diyarı gibi değil mi ? Bir tek sizi ikna etmek için bağıran öz hakiki Wrocław turizm çalışanları eksik.

Wrocław Dworzec Główny. Nasıl masal diyarı gibi değil mi ? Bir tek sizi ikna etmek için bağıran öz hakiki Wrocław turizm çalışanları eksik.

Eğer ki, sizin esas şehriniz Wrocław ise, yakın yerlerde neler var, “Przepraszam proffesor, Jestem Erasmusem, bu kadar ders nereye kadar” modunda olur, o kadar geldik Polonya’ya bi gezelim derseniz, Eurolines’ından tutun Polskibus’ına işte her şey bu istasyonda.

Mesela Wrocław – Kraków arası 4 saat kadar sürer üstünde eğer Expres Wrocław ya da Expres Kraków yazıyorsa. “Yayladan Antalya” gibi.

İşte bu araçlar ile güzel, rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Malesef koltuklarda tv yok, "evlendirin beni, bir kadında aradığım en önemli özellik kadın olması" diyen amcaları takip edemeyebilirsiniz, olsun.

İşte bu araçlar ile güzel, rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Malesef koltuklarda tv yok, “evlendirin beni, bir kadında aradığım en önemli özellik kadın olması” diyen amcaları ve “üstüme ev yapcan mı yapcaksan olur” diyen teyzeleri takip edemeyebilirsiniz, ama olsun.

 

3) Trenle;

Buraya Wroclaw için yazılacak pek birşey yok, trene biniyorsunuz gidiyorsunuz, trenlerin kalktığı durduğu yerler belli hepsinin adı ya “Dworzec” dir ya da “Główny”. PKP ‘nin trenleridir. Polonya’da öğrenci kartınız olmadan (Yani Polonya okulunun kartı olmadan) sakın indirimli bilet almaya kalkmayın. Tavsiyem 1.sınıf mevki alın. Bir miktar daha pahalıdır ama o paraya değer. Sonra yanınıza sarhoş bir Leh gelip tek kelime Almanca bilmemesine rağmen Almanca öğretmeni olduğunu söyleyebiliyor. Üstüne üstlük eğer trende başka bir yabancı daha varsa yine bu Leh arkadaş 2 dk önce Polonyalı olmadığınızı söylemenize rağmen, kendisi safkan Polonyalı olmasına rağmen sizden öbür yabancıya kendi İngilizce söylediği şeyleri Lehçe’ye çevirmenizi isteyebiliyor. Bu sırada sizin kafanızda rahmetli müzisyen Kayahan’dan “Allahım neydi günahım?” parçası çalmaya başlıyor.

Rahmetle anıyoruz.

Rahmetle anıyoruz.

 

4) Arabayla;

Arabayla gitme işi her zaman çok ilginçtir. Polonya’daysanız Wroclaw için araba kiralarsınız, köşedeki bakkala, manava yol soramayacağınız için açarsınız GPS’i yolunuzu bulursunuz, kaldı ki çok karışık yollar yok. A4 ya da A8 otobanına çıkmanız veya S8 ekspres yolunu bulmanız gerekmekte. Gerisi kolay. Tabi ki, Türkiye’den arabasıyla gelmek isteyen arkadaşlar için de sadece ama sadece 29 saat sürecek bir yolu gitmeleri, 1700 TL benzin yakmaları yeterli. Geze geze gidersiniz her ülkede sınır kontrollerinin verdiği keyif de anlatılamaz tabi ki.

Blablacar ya da otostop gibi alternatifler de var. Ama ben pek önermiyorum.

Wrocław’da dolaşım ?

Wrocław’da dolaşım diğer Polonya şehirleri gibi çok efektif ve çok rahattır. Ortalama 3zl ödeyeceğiniz biletleri diğer şehirlerdeki gibi otobüs veya tramvayların içinden rahatlıkla alabilirsiniz. Küçük bir hatırlatma, başka bir şehirde öğrenci kartınıza tanımlanmış krediler olabilir, fakat bunları kullanamazsınız. Bu şehirde uzun bir süre yaşayacaksanız mutlaka öğrenci kartınıza kredi tanımlatın. Öğrenci değilseniz uzun dönemli kartları gayet rahat bir şekilde temin edebilirsiniz.

Genel ulaşım hatları şu şekildedir

Škoda tramvajları. Çekler'den almışlar. Nasıl yendik ama Çekler'i 2-0 ? Tramvay yapmışlar peh.

Škoda tramvayları. Çekler’den almışlar. Nasıl yendik ama Çekler’i 2-0 ? Tramvay yapmışlar peh.

 • 0-24, 31-33 — tramvay
 • 70-79 — ek sefer tramvaylar (her zaman olmayabilir)
 • A,C,D,E,K,N — ekspres hatlar (fiyatları 3.5 zl civarında)
 • 100-149 — normal otobüsler
 • 3xx — normal otobüsler, genellikle yoğun saatlerde ortaya çıkarlar, ek seferler gibi
 • 4xx — hızlı otobüsler
 • 6xx — banliyö olarak tabir edebileceğimiz biraz şehir dışına çıkan otobüsler
 • 7xx — geçici ek sefer otobüsleri
 • 240-259 — gece otobüsleri (fiyatları 3.5 zl civarında)

Bisikletle gezmek için ise bisiklete binmeyi bilmeniz gerekir.(Gerçekten 🙂 ) Belediyenin sağladığı bisikletlerin 20 dksı bedavadır. Başka bir istasyonda bırakırsınız. Onun haricinde özel kişilerin dükkanlarından bisiklet kiralayabilirsiniz.

Birkaç tane taksi şirketi de yazayım, İngilizce bilme ihtimalleri çok yüksek değildir, ama sizin yabancı olduğunuzu görünce kazıklamak isteyebilirler ve o zaman kafaları çok iyi çalışır. Taksicilerle olan muhabbetimizin nasıl olacağını hatırlamak için, ya da görmeyenleriniz için;

http://www.polonyam.com/polonyada-yapmamaniz-gereken-en-onemli-10-sey/

Burada taksilerle ilgili bir madde var, okuyunuz.

 • bmwtaxi Address: Murarska 60a, Wrocław 54-135, tel. 606328328, kom. 606328328, email: teletrans@wp.pl
 • “City” Radio Taxi Address: ul. Ziębicka 34 /38, Wrocław, tel. (071) 19662,
 • MINI RADIO TAXI Address: 196 26 św.Macieja 21, Wrocław 50-244, tel. 19626, fax: 713224801, email: peziol@plusnet.pl
 • Partner Taxi Address: Radosna 9, Wysoka 52-200, tel. 71 19627, kom. 519 542 911, fax: 71 70 72 071, email: bok@stas-pol.pl
 • Royal Taxi Address: Grabiszynska 281, Wrocław 53-212, kom. 530303020, Tel: 530303020
 • ZTP Radio Taxi Wrocław Address: Odrzańska 11/12, Wrocław 50-113, tel. 196 22 ; 71 344 32 32 ; 71 344 12 21,

 

Wrocław’da Gezilecek, Görülecek, Gidilecek Yerler

Peşin not; fiyatı belirtilen mekânların %90’ına Polonya’daki okulunuzdan aldığınız öğrenci kartınızla bedava girebilirsiniz. Sadece Wroclaw değil, tüm şehirlerde böyledir.

Eğer Wrocław’da uzun dönem yaşayacaksanız zaten bunların çoğunu kendiniz tecrübe edecek, hatta daha güzel yerleri bulacaksınız. Bildiğiniz eklemek istediğiniz her türlü bilgiyi yorum kısmında bizlerle paylaşmakta özgür olduğunuzu hatırlatmaya gerek duymuyorum. Saygıyla ve mutlulukla karşılarız. JestemTurkiem ‘in tavsiye ettiklerine gelecek olursak;

Her şehirde olduğu gibi tabi ki buranın da bir OLD TOWN’u (Stare Miasto) olacak. Bakalım bakalım neler varmış.

 • Ticaret meydanı (Ana Meydan-Rynek, eski şehrin tam merkezidir ve şehrin yönetim yerinin yanındadır (bizdeki belediyenin yani)). Şehrin mimari açıdan en güzel yapılarının olduğu ve civcivli yeridir. Her türlü turistik cazibe merkezleri, restorantlar, cafeler, dükkanlar ne ararsanız var. 
rynek

rynek

 • Belediye Binası (Town Hall (Ratusz)), ul. Sukiennice 14 yani Sukiennice caddesi 14 numaradadır, ticaret meydanı-Rynek denilen meydanın tam ortası. Belediye başkanıyla iki lafın belini kırmak isterseniz  +48 71 347 16 90 arayın, selamımı söyleyin. 13. yüzyıla kadar uzanan Gotik yapıları hâlâ ayaktadır. Polonya bu tür değerlerine hep gerekli önemi vermiştir. Tarihsel yapılar, müzelerin bazıları yine belediye binası yakınlarındadır. Eski belediye binası ikinci dünya savaşında çok az hasar aldıktan sonra bugün hâlâ ayakta kalınca Museum of Bourgeois Art müzesine dönüşmüş ve mimari bir ikon olmuştur. Taş çatlasa 20 zl’ye girersiniz.
 • Tuz meydanı Salt Square (Plac Solny), ana meydanın hemen güneybatısında kalır (pusulayla bakarsınız artık). Güzel bir çiçek pasajı vardır, restorant, cafe ve barları saymıyorum tabi. 
 • Gençlerin takıldığı, esas olarak İtalyan restorantlarının olduğu bir sokak var, ana meydanla Wrocław Üniversitesi’ni birbirine bağlayan. Bu sokağın adı ul. Więzienna. Gençler takılıyor diyorsam ne var, tabi ki barlar ve cafeler. (+Okuldan sonra napıyorsun Katarzyna? dedi Piotrcan, -Bilmem ki, bugünlerde çok canım sıkılıyor, kimse beni anlamıyor, hadi gidelim ul. Więzienna’da birşeyler içelim, dedi Katarzyna.)
 • Wrocław Üniversitesi, University of Wrocław (Uniwersytet Wrocławski), ve Universytecki meydanı,Plac Uniwersytecki. Oder nehrinin hemen yanındadır. Barok mimaride yapılı bu bina üniversitenin ana fakültesidir, 1728’lerde yapışmıştır. Tam burada, ders salonu yani derslik diyebileceğimiz yer var, Aula Leopoldina. Burayı mutlaka ziyaret edin.
+ Hocam arkadan gözükmüyor biraz büyük yazar mısınız ? - Bana ne, öne geçseydin, ben mi dedim arkaya geç diye? Ben dersimi anlatır çıkarım, kimse odama not istemeye gelmesin. +Kanka yerime imza atsana. Numaram 300 305 ... Kim bilir, olmuş mudur böyle şeyler ?

+ Hocam arkadan gözükmüyor, zaten Lehçe zor l mi ł mi belli değil, biraz büyük yazar mısınız ? – Bana ne, öne geçseydin, ben mi dedim arkaya geç diye? Ben dersimi anlatır çıkarım, kimse odama not istemeye gelmesin.
+Kanka yerime imza atsana. Numaram 300 305 …
Kim bilir, olmuş mudur böyle şeyler ?

 

 • Market binası (başka bir ticaret merkezi) Market Hall (Hala Targowa derler), ul. Piaskowa 15 sokağında, bir de numarası var, ararsanız kim çıkar bilmiyorum ama ben olsam ararım 🙂 +48 71 344 27 31.  20. yüzyılın başlarına kadar uzanır bu yapının tarihi, o zamanlar genelde en iyi yiyecekler burada satılırmış, ama bir taraftan da herşey satılırmış, cenaze çiçeklerinden taze çileklere kadar, tabi en önemlisi Pierogiler bile. Pierogi de nedir ? mi diyorsunuz, tarifi burada :http://www.polonyam.com/pierogi-nasil-yapilir/ 
 • John ve Margaret evleri. Elizabet (yok o değil) kilisesinin hemen yanındadır. Bu kiliseyi de daha sonra yazacağım. 1400’lü yıllardan bugüne ulaşan nadir yapılardandır. Eskiden bunun yanında mezarlık da varmış, ama şuan sadece az önce dediğim Elizabet kilisesi var mezarlık yerine. Şehrin ortaçağ havasını insanlara hatırlatır, 600 yıldır restore edilmiş defalarca, en son yerinde duruyordu, hemen bakın.

 

The John (solda) ve Margaret (sağda) evleri. Burayı da görürsünüz mutlaka.

 

 • Kraliyet yapısı,Royal Palace (Pałac Królewski), ul. Kazimierza Wielkiego 35 adresinde yer alır, Kralla görüşmek isterseniz onun da numarası bu, selamımı söylemeyi yine unutmayın, ödemeli de atabilirsiniz o size geri döner telefonu +48 71 347 16 90.
 • Polonya’nın Avusturya dönemi diyebileceğimiz impartorluğu sırasında tamamlanmıştır aşağı yukarı 1700’lerin başında, bir ara Kral Frederick the Great (nasıl çevirsek bunu, mükemmel Frederick diyelim) için ikâmet adresi olmuştur. Daha sonraları başka bir Frederick ama bu karışmasın diye bir de William 3 demişler, 1800’lerin başında ona tahsis edilmiş. E adam Prusya kralı, olsun o kadar. İkinci Dünya Savaşı’nda çok hasar almış, fakat 2000’li yıllarda tekrar restore edilmiştir. Sırf siz 30 zl verip girebilesiniz diye de adını  Wrocław Şehir Müzesi yapmışlar.
Pałac Królewski

Pałac Królewski

 

Oldtown var da Midtown (Śródmieście) yok mu ?

Katedral Adası. Cathedral Island (Ostrów Tumski).

 • Katedral adası, Cathedral Island (Ostrów Tumski),  Wrocław’ın en eski bölgesidir, taaa 900’lü yıllara dayanır tarihi, bakın 1900 değil, 1000 bile değil, 900. O dönemde yaşamak da ilginç olsa gerek, hoşçakal 899 hoşgeldin 900. Neyse bu bölge Oder Nehri’nin kuzeyinde yer alır, şehrin canlılığından uzak kafa dinleme yeridir, sakindir, manzara romantiktir. O yüzden yanınızda Polonyalı bir kadın olursa ayakkabınızı bağlamak için bile yere eğilmeyin, evlenme teklif ettiğinizi düşünebilir. (Ne uydurdum ha 🙂 ) 
 • Tumski Köprüsü, Tumski Bridge (Most Tumski). Çelik yapı köprüsüdür, mesleğim gereği bu köprünün statik hesaplarına kadar anlatmayı o kadar çok isterdim ki, ama bırakın o mouse’u, başka siteye gider gibi olmasın. Bu köprü de çok romantik köprüdür, yani romantik köprü olunca üzerinde isimlerini yazmış çiftlerin asma kilitlerini bulabilirsiniz. Katedral Adası’yla, Kum Adası’nı birbirine bağlar bu mükemmel romantik köprü. 
 • Kum Adası,Sand Island (Wyspa Piaskowa), (Tumski köprüsünün yanında).  Wrocław Üniversitesi’nin kütüphanesiyle Old Town denilen esas mekânı birbirine bağlar. Ilık Wrocław günlerinde gençler burada takılır. Bakın Ilık dedim, Sıcak değil, çünkü burası Polonya. Bizim Nisan’da gördüğümüz güneşi bunlar görünce neler oluyor biliyorsunuz.
 • Centennial Hall (Hala Stulecia), bunun açıkçası Türkçesi’ni nasıl yazacağımı bilmiyorum. Centennial yüzyıllık, asırlık falan demek, Hall da koridor, bir yapı, salon gibi desek, siz artık birleştirin ikisini. ul. Wystawowa 1 sokağında, Szczytnicki parkında bulunur, aynı zamanda  Wrocław hayvanat bahçesinin karşısındadır. Böylece 1 taşla 2 kuş vurmuş oluyor, hayvanat bahçesini anlatmıyorum, o da bunun karşısında işte. 🙂 7000’den fazla hayvan vardır, arayın belki hayvanlarla konuştururlar +48 71 348 30 24 . Giriş 40 zl.Bu Centennial Hall, Hala Stulecia betonarme bir yapıdır, o dönem için çok yeni bir teknoloji betonarme yapı. 1911-1913 arası yapılmıştır ve yine o dönemin en büyük yapılarındandır. 2006’da UNESCO tarafından Dünya Mirası kapsamına alınmıştır.

Centennial Hall denen yer, ön tarafta da FIŞKİYESİ var.

 • Wrocław FIŞKİYESİ (: Wrocław Fountain (Wrocławska Fontanna), ul. Wystawowa 1 sokağında yer alır, çok güzel su ve ışık gösterileri olur, 300 den fazla su jeti ve 800 ışığıyla güzel bir yapıdır. Avrupa’nın en büyük Fıskiyelerindendir. İzlemek bedava. Nisan Ekim ayları arası olur bu gösteriler onu da söyleyelim.

Krzyki bölgesine bakacak olursak;

 • ul. Piłsudskiego 105 adresinde ana istasyonu, bulabilirsiniz. Wrocław Main Station (Wrocław Główny),  (Centennial Hall  dediğimiz yerin karşısı, Szczytnicki Parkı’nın içinde), Built during Polonya’nın Prusya döneminde yapılmıştır  Breslau Hauptbahnhof  olarak geçer adı. Bu Prusya bir miktar Almanlıkla bir miktar Polonyalılığın karışımı herhalde ? 1850’lerden kalma neo-Gotik etkilerini gösteren bir kale gibi tasarlanmıştır. Bu ana istasyon ve yapı uzun yıllar ihmal edilmiş, polonyam.com ziyaretçilerinin geleceğinin haber alınması üzerine ve birde 2012 UEFA şampiyonası da işin içine girince tekrar bir el atılmış. Polonya’nın en güzel tren istasyonu diyorlar burası için, ama kime diyorlar ki, anıların neredeyse orası senin için en güzel tren istasyonudur..
 • Sky Tower denilen yapı, ul. Powstańców Śląskich 95 adresinde yer almakta. 212 m yüksekliktedir, çok da yüksek değildir, ama buradan güzel bir Wrocław manzarası izlemek mutlaka gereklidir. 49 katlıdır ve “asansörü” vardır. Bu asansör çok önemli, nedenini anlatacağım. 15 zl’ye falan girebilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var, kuyruktan kurtulmak için.+48 71 738 31 55

İşte o Sky Tower bu Sky Tower

Dini yapılara da bakmadan olmaz;

 • Aziz John Katedrali, Cathedral of St. John the Baptist (Archikatedra św. Jana Chrzciciela), Plac Katedralny 18 denilen adreste yer alır. Akrabalarımız Moğollar’ın saldırılarından sonra yapılmıştır, gotik ve neo-gotik tarzı 700 yıldan fazla yaşamış, nice yangınlar görmüş, ikinci dünya savaşında hasarlar almış en son bugünkü hâline restore edilmiştir.
 • Hah, işte şimdi geldik. Elizabet kilisesi. Church of St. Elizabeth (Kościół Św. Elżbiety), ul. św. Elżbiety 1 sokağında yer alır, market square denilen ana meydana ve tüm Wrocław’a tepeden bakma imkânınız olur. 1300’lere dayanan bu protestan kilisesi daha sonraları katolik kilisesi olarak değişmiştir. Üzerinde çanı vardır, tüm Polonya’da olduğu gibi saat başlarında ve yarım saatte bir ya da önemli zamanlarda çalar. İşin en önemli kısmı buraya çıkmak. Eğer sırtınızda çanta manta varsa hemen bir yere bırakın, Paris’teki Notre Dame katedralinden bile dar merdivenleri spiral şeklinde döne döne yukarı uzanır, çıkarken iflahınız kesilir, inerken bacaklarınız boşalır. Sonradan asansör var mıydı acaba ? diye kendime sorduğum, aynı anda 2 kişinin çok zor geçebildiği (yani karşıdan da o sırada biri gelirse yandınız) darlıktaki merdivenleri çok iyi kondisyon gerektirir. 90 m ‘den fazla bir mesafeyi yarım metrelik merdivenden döne döne çıkmayı kastediyorum, kazara biri düşerse önünüzde kurtulma şansınız pek yok gibi, domino taşlarının düştüğü gibi düşersiniz, aman dikkat. Derin bir nefes alın, sağlık probleminiz varsa sakın denemeyin, çantaları montları nereye bırakıyorsanız bırakın ve çıkın. Çıktıktan sonra siz de benim gibi dar demirlerden kafanızı sokup manzaraya bakın, bir arkadaşınız da başka bir yerden kafasını soksun ve fotografınızı çeksin, kafanızı çıkarabileceğinizden emin değilseniz bunu da denemeyin, sonra gazetelerde “Szef tureckiego studenta utknął między ogrodzeniami na Kościół św. Elżbiety ” yani Türk öğrencinin kafası Elizabeth kilisesindeki demirlere sıkıştı diye adınız çıkmasın. 
 • Aziz Meryem Kilisesi demişken, bizden birilerini de deşifre etmenin vakti geldi, değil mi Zuhal ? 🙂
  Selam olsun sana yurtdışındaki gururumuz Zuhal :)

  Selam olsun sana yurt dışındaki gururumuz Zuhal 🙂

wieza kosciola sw elzbiety

wieza kosciola sw elzbiety

 • Aziz Meryem kilisesi, Church of St. Mary Magdalene (Kościół św. Marii Magdaleny), ul. Szewska 10’da yer alır (Kraków’da da Szewska var karıştırmayın), 14. yüzyıla kadar uzanan bu yapıda kilisenin iki kulesi arasında bir köprü de şehir manzarasını seyretmek için ideal bir mekân olarak bulunmaktadır.
 • Beyaz Leylek Sinagogu, White Stork Synagogue (Synagoga Pod Białym Bocianem), ul. Pawła Włodkowica 7 adresinde yer alıp 1800’lü yılların başında yapılmış Yahudi ibadet yeridir. Aynı zamanda müzedir. Naziler tarafından depo olarak kullanılmış, ardından da Yahudi karşıtlığı ile mücadele merkezi olarak görev almıştır.

Beyaz leylek, The White Stork Sinagogu.

 • Aziz Giles kilisesi, Church of St. Giles (Kościół św. Idziego), Plac Katedralny’de yer alır  (Aziz John Katedrali’nin yanındadır). Romanesk yapıdadır, 1200’lerin başında yapılmış olup Wrocław’da hâlâ dini ibadet olarak kullanılan en eski yapıdır. Moğollar’dan Sovyetler’e birçok kez hasar görmüş, ama ayakta kalmayı başarabilmiştir.

Biraz da müzelere bakalım;

 • Wrocław Milli Müzesi, National Museum in Wrocław (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), Plac Powstańców Warszawy 5 adresindedir Wrocław’ın tarihini geçmişten bugüne gösteren bu mekâna giriş 15 zl arasındadır. 

Wrocław Milli Müzesi, National Museum in Wrocław (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

 • Wrocław Etnografya Müzesi, Ethnographic Museum of Wrocław (Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu), ul. Traugutta 111/113 adresinde yer alır, paha biçilemez folklorik sanat eserleri buradadır. Sadece Leh değil, aynı zamanda Çek, Sırp, Avusturya ve Alman sanat eserleri de bulunur. Cumartesi bedava, diğer günler taş çatlasın 5 zl.
 • Wrocław Çağdaş Müzesi (yani çağdaş zaman) Wrocław Contemporary Museum (MWW) (Muzeum Współczesne Wrocław), Plac Strzegomski 2a’da yer alır, Cumartesi beleş, diğer günler yine taş çatlasın 10 zl.
 • Wrocław Şehir Müzesi, City Museum of Wrocław (Muzeum Miejskie Wrocławia), ul. Kazimierza Wielkiego 35’de yer alır, 1000 yıllık Wrocław tarihini görebileceğiniz bu müzeye 30 zl’den fazla para vermezsiniz.
 • Wrocław Arkeoloji Müzesi, Museum of Archaeology (Muzeum Archeologiczne), ul. Cieszyńskiego 9’da yer alır, 15 zl para vereceğiniz bu müze adı üzerinde bir Arkeoloji müzesidir.
 • Museum of Burgeois Art (Muzeum Archeologiczne), ul. Sukiennice 14’de yer alır, bu da yine bir çeşit Arkeoloji müzesidir diyebiliriz. 20 Zl max. 
 • Racławice Savaşı Panorama Müzesi, Panorama of the Battle of Racławice (Panorama Racławicka), ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11 ‘de yer alır Milli Müze’nin hemen yanında, Kościuszko isyanı sırasında yaşanan Racławice savaşının panoroma hâlinde gösterildiği bir müzedir, bu savaşta Leh çeteleri Rus ordusuna ağır bir yenildi vermişlerdir. Küçük Polonya dediğim daha önce bahsedilen bölgede. Esasen eskiden Polonya’ya bağlı olan ama hani şu hepimizin aktarmalı gelsek nasıl olur dediğimiz Lviv şehrinde imiş bu müzenin orijinali ama daha sonra Lviv elden çıkmış Ukrayna’ya geçmiş bunlar da buraya getirilmiş. Lviv’e gidenleriniz görecektirler ki, Lviv, Ukrayna’dan çok Polonya gibi durmaktadır. 25 zl’den fazla vermeyin. 

 

Evet, bu yazıyı da böyle bitirdim. Seveceğinizi umarak. Daha önceki yazılarda dediğim gibi, ben ne kadar anlatırsam anlatayım, sizin gezip görmeniz mutlaka benimkinden farklı olacaktır. Ben sadece nacizane bir iki tavsiye veriyorum. Bir başka yazıda Wrocław ‘da ne yenir, ne içilir onlardan bahsetmeyi düşünüyorum.

Do zobaczenia !

JestemTurkiem