Varşova’da Ev Kiralama Sürecinde Destek Olduğumuz Ümit A.’ya sorduk:

Polonya'da Ev Kiralama

  • Biraz kendinizden bahseder misiniz? Polonya’da ne amaçla bulunuyorsunuz?

Ümit A., bilgisayar mühendisiyim. Bir yıldan biraz uzun süredir Polonya’da yaşamaktayım. Türkiye’de çalıştığım şirket Polonyalı bir şirket ile birleşti, ben de bu vesile ile Polonya’ya transfer edildim.
  • Polonya’da ev kiralama süreciniz nasıl başladı? Kısaca bu süreçten bahsedebilir misiniz?

Polonya’ya ilk geldiğimde şirketin bana bulmuş olduğu, stüdyo daire için bile ufak sayılabilecek bir dairede kalıyordum. Daha sonra daha rahat edebileceğim bir ev için arayışlara girdim. Tabi sahte ilanlar, İngilizce bilmeyen ev sahipleri vs. gibi bir çok sorun ile karşılaşmak daha profesyonel bir çözümü seçmeyi cazip kıldı. Polonyam.com’a mail attım. Aradığım şartları, ev kirası için aylık ayırabileceğim bütçeden bahsettim. 1 hafta içerisinde bana yaklaşık 8 tane istediğim şartlara uygun ev ilanı ulaştırdılar. İçlerinden 2 tanesini çok beğendim. Uygun olan bir zaman belirledik, sağolsunlar benimle beraber geldiler, ilk gittiğim evi çok beğendim, ev sahipleriyle tanıştık. Ben şartlarımı belirlerken en başında ev sahibinin İngilizce biliyor olmasını istediğimi söylemiştim, sağ olsunlar Kanada’da yıllarca yaşamış bir ev sahibi buldular 🙂 Şu an evimde çok mutluyum, tam aradığım şartlara uygun.

  • Polonyam.com’un Polonya’da Ev Kiralama desteğini diğer kişilere öneriyor musunuz?

Daha öncesinde kendi kendime ev ararken, bir çok sıkıntıyla karşılaştım. Web sitelerinde ucuz ilanlar verip gerçek olmayan ilanlar ile karşılaştım, telefon açtığınızda ev sahibi yerine emlakçı açıyor ve sadece size evi göstermek için bile sizden para talep ediyorlar. İstediğim bölgede ve istediğim fiyat aralığında, komşular ve ev sahibine kadar bütün noktalarda şu anki evimden son derece memnun olduğumu düşünürsek öneriyorum demez isem zaten size haksızlık yapmış olurum. Üstelik emlak ücretinde de indirim sağladılar, evimi taşımamda bile yardımcı oldular daha ne diyeyim 🙂

 

Bir cevap yazın