Varşova’da Güzel Havalar

Varşova’da güzel mi güzel havalar!

Bizim buralar baya güzelleşti her yer cıvıl cıvıl parklar ,sokaklar kışında insanlara ev sahipliği yapıyordu haklarını yemeyelim ama bu havalarda bir başka geliyor gözüme.

Koşuşan, top oynayan çocuklar, güneşlenen insanlar hepsi bu havaları bekliyormuş.

Her köşe başında dondurma satıcıları , çocukluğunu hatırlatıyor insana memleket özlemi dediğimiz duyguyu biraz bastırır gibi oluyor ,sanırım sonra daha da alevlendiriyor.

Ama güzel ….

Özlemekte sevdaya dahil 

Ayrılığında sevdaya dahil olduğu gibi…

Tamam biraz ağır edebiyat oldu bu kabul, bu havalar çekiyor insanı edebiyata kışın kahvenin yanında yazın kuş cıvıltılarıyla güzel .

Masalarına özgürlük bağışlamış kafelerin  süslediği sokaklarda yürümek keyifli bir hal alıyor.Tabiki sadece yürümekle kalmıyoruz kış boyu içlerinde tıkılıp kaldığımız kafelerin birde dışarıda misafiri oluyoruz.

Veee tabikii…

Kültür Sarayı, üzülerek söylemeliyim ki değişmeyen tek bir şey varsa bu şehirde o da sen oluyorsun, hatta sıkıcı ve kasvetli geliyor bile diyebilirim.Belki biraz kötüler gibi oldu ama bakınca nefesim daralıyorsa suç bende değildir.Sana dair sevdiğim bir şeyler varsa o da önünde duran banklar oturup insanları izlemek için güzel konumdalar. Ve unutmadan etrafında güzel müzik yapan insanlar olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Konu Varşova olur ve müzik , sanat olmadan elbette olmazdı.Kış boyu soğuklarda yılmadan müzik yapan güzel insanlar yaz gelince daha bir keyifle , neşeyle çalıp söylemeğe başlıyor haliyle bu da biz dinleyenleri baya keyiflendiriyor.Misafir olduğunuz kafelerde otururken bile rahatlıkla duyabileceğiniz kadar yakınlarınızda oluyorlar.

Polonyaya geldiğimden beri insanlara bakınca (bunların arasına bende dahilim) kıyafet yığını görüyordum bunun sebebi bütün kış üzerimizde taşıdığınız montların,atkıların fazlalığı.

Şuanda o fazlalıkları atmak bile mutlu olmak için bir sebep diyebilirim.

Tüm bu güzelliklerin içinde okul,final gibi işlerle uğraşmak daha da ağır gelsede bir an önce onlardan sıyrılıp yazı doya doya yaşamak en iyisi.

Biraz daha sıkın dişinizi.

Can sıkıcı şeylerden bahsetmişken , sineklere ve uçuşan böceklere değinmeden geçemeyeceğim yazın buralara gelmek isteyenleriniz varsa sinek ilacı  , koruyucu kremler ne varsa getirin yanınızda çünkü çimlere uzanıp güneşlenmenin bedeli biraz ağır olabilir.

Derken….

(Sahne 2 yağmur yağar)

Lafı ağızına tıkamak tam olarak böyle durumlarda söyleniyor olmalı.

Ben yazımın sonunu getiremeden sanırım burda güzel havalar bitti 🙁 Tek bir tişörtle çıktığım bu yola şemsiyemle devam ediyorum.

Şaka bir yana ,kar yağmadığına şükür diyelim.

Bazen biz kışı burda henüz bitiremedik desemde ,arada anlattığım gibi havalar oluyor bizde iki neşemizi buluyoruz ✋🏻

Siz bizim buralara hala gelmediyseniz bu yaz bir uğrayın derim.