Varşova Havaalanından Krakow’a nasıl gidilir?

Varşova Havaalanından inip Krakow’a nasıl gideceksiniz?

Varşova’ havaalanı aslında hepimizin ortak buluşma noktası desek yeridir. Gerek iş için, gerek Erasmus için, gerek ise lisans eğitimi almak için gelenlerin büyük bir çoğunluğunun ilk uğradığı yer Varşova Chopin Havaalanı.

Peki Varşova Havaalanı’ndan Krakow’ a nasıl gideriz?

Havaalanından indiğimizde öncelikle valizlerimizi alıyor ve son çıkıştan çıkıyoruz, çıkar çıkmaz karşımızda büyük bir kalabalık ellerinde karşıladıkları kişinin dikkatini çekmek için bulundurdukları pankartlarla ellerini havaya kaldırmış bir şekilde bekliyor olacaktır.

Evet, havaalanından çıktık va Krakow’a gideceğiz. Krakow’a ulaşmak için en çok kullanılan yol ulaşım aracı trendir. Polonya Trenleri hem güvenli hem de ucuzdur. Valizlerinizi de rahatlıkla koyabileceğiniz tepe gözleri de olduğundan biz de treni öneririz.

Türkiye’den Polonya’ya gelmeden 1-2 gün önce Krakow’a giden trenlerin saatlerini öğrenmeniz için http://rozklad-pkp.pl/en adresine girip, kalkış Varşova, varış Krakow olmak üzere seçiminizi yaptıktan sonra Varşova Havaalanı’ndan çıktığınız saatten minimum 2 saat sonrasına olacak şekilde saat seçiminizie de yaparak arama butonuna basıyor ve giden trenlerin saatlerini görüntüleyebiliyorsunuz. Böylelikle gideceğiniz trenin gelmeden saatini öğrenmiş oluyor ve Varşova Tren İstasyonu’na vardığınızda içiniz rahat bir şekilde, bilet kasalarından hızlı bir şekilde biletinizi alarak Krakow’a gidebilirsiniz.

varşovadan krakowa

Varşova Havaalanı çıkış kapısından çıktığınızda öncelikle yapmanız gereken merkezdeki tren istasyonuna giden otobüse binmektir. Yalnız bu otobüse binmeniz için öncelikle kendinize bir normal bilet alın ve bu bilet 75 dakikalıklardan olsun ki otobüste kontrol olursa sıkıntı yaşamayın. Çıkış kapısından çıktıktan sonra karşıya geçerek sağdaki bilet makinelerini göreceksiniz. Makinelerde İngilizce seçeneği olduğundan dolayı rahatlıkla biletinizi alabilirsiniz.

Biletinizi aldıktan sonra sağa doğru biraz daha devam edin ve otobüs durağına ulaşın. Varşova merkeze giden otobüsün numarası “175”tir. Yaklaşık 28 dakikada havaalanından merkeze varır. Dw. Centralny 01 isimli durakta indiğinizde zaten direkt tren istasyonunun yanında iniyorsunuz. Önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var, aldığınız otobüs biletini, otobüse binince bilet makinesine okutmayı unutmamalısınız. Eğer bir kontrol olur da siz biletinizi okutmayı unutmuş olursanız,gereksiz yere 200 zl’nin üzerinde bir ceza yiyebilirsiniz. Bu da gelir gelmez bütün moralinizi bozabilir.

varşova havaalanından merkeze

Varşova tren istasyonunda indikten sonra, tren garının kapısından içeri girin. Bilet kasalarını zaten peşpeşe sıralanmış insanları gördüğünüzde kolaylıkla bulacaksınız. Hemen sıraya geçin ve gideceğiniz trenin saatini ve Krakow’a gideceğinizi söyleyin ve normal bilet alın. Eğer öğrenciyseniz ve uluslararası geçerli bir öğrenci kartınız yok ise, tren içerisinde yapılan kontrolde, sizi bir daha bilet almak zorunda bırakabilirler.

Geri kalan kısım zaten geniş camlı treninizde yol kenarındaki yemyeşil köyleri izlemekle geçireceksiniz. Sonrasına güzel Krakow’a vardığınızda da bize bir teşekkür edersiniz artık 🙂

Bir cevap yazın