Dünyanın En Büyük Kalesi Polonya’da: Zamkowe w Malborku

Üstün Evrensel Değer Malbork Kalesi

Malbork Kalesi, bulunduğu yüzey alanı hesaplandığında dünyanın en büyük  kalesi olarak anılmaktadır. Kale, Prusya’da Haçlı Katolik Alman tarikatı olan Töton Şövalyeleri tarafından inşa edilmiştir. Polonya’nın Malbork şehrinde bulunan kale UNESCO dünya mirası listesinde üstün evrensel değer olarak yer almaktadır. Polonya’nın eşsiz mimari eserlerinden biri olan Malbork Kalesi’ni ziyaret etmelisiniz.

Malbork Kalesi, yüzey alanı hesaplandığında dünyanın en büyük kalesidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Malbork Kalesi, Polonya’nın kuzeyinde, Nogat Nehri’nin doğu kıyısında yer almaktadır. Bu, Gotik tuğla yapımı kale kompleksinin karakteristik ve eşsiz stili Teutonic Order’ın en eksiksiz ve ayrıntılı örneğidir. Burada örneklenen stil, Batı Avrupa ve Yakın Doğu’daki çağdaş kalelerde hakim olanlardan bağımsız olarak gelişmiştir.

Malbork Kalesi, Polonya’nın kuzeyinde, Nogat Nehri’nin doğu kıyısında yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Bu muhteşem kale, Prusya’daki Teutonik Düzen devletinin olgusuna tanıklık eder. Devlet, 13. yüzyılda, güney Baltık sahillerinde yaşayan putperest Prusya ve Litvanyalılar’a karşı ve aynı zamanda Polonya Hıristiyan Krallığı’na karşı haçlı seferleri yürüten Alman askeri keşiş toplulukları tarafından kuruldu. 14. yüzyılda da en büyük etkisine ulaşmıştır. Kale manastırı, geç kalınan Ortaçağ Hıristiyanlığının dramı, kutsallığı ve şiddetin aşırılıkları arasında yer alıyor.

Kale manastırı, geç kalınan Ortaçağ Hıristiyanlığının dramı, kutsallığı ve şiddetin aşırılıkları arasında yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

18. yüzyılın ikinci yarısından bu yana, Malbork Kalesi, Avrupa ortaçağ tarihine hayranlık uyandıran en önemli kaynaklardan biri olarak görülüyor.

Malbork Kalesi, Avrupa ortaçağ tarihine hayranlık uyandıran en önemli kaynaklardan biri olarak görülüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

19. yüzyıldan günümüze kadar süren restorasyon çalışmaları Malbork Kalesi’nin, dünyanın bu bölgesinde araştırma ve koruma teorisi ve uygulamasının gelişimine katkıda bulunmuştur. Kalenin restorasyon çalışmaları boyunca birçok unutulmuş ortaçağ sanat ve zanaat tekniği yeniden keşfedildi.

Kalenin restorasyon çalışmaları boyunca birçok unutulmuş ortaçağ sanat ve zanaat tekniği yeniden keşfedildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

İkinci Dünya Savaşı’nın son safhasında meydana gelen ciddi hasarın ardından kale bir kez daha restore edilmiştir. 19. ve 20. yüzyılın başlarında da kapsamlı koruma çalışmaları yapılmıştır. Malbork Kalesi, Orta Avrupa tarihi için önemli ve duygusal bir sembol olarak derinden kök salmıştır. Malbork Kalesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için adresini http://www.zamek.malbork.pl ziyaret etmeniz yeterli.

Orta Avrupa tarihi için önemli ve duygusal bir sembol olarak derinden kök salmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Polonya’da eğitim alırken Avrupa’da olduğunuzun, sizi sayısız imkanların ve güzelliklerin beklediğini unutmayın! Eğitim hayatınızın başarı ile sonuçlanması ve  fazla bilgi almak için  Polonyada üniversite yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.