Polonya'da üniversite

Avrupa’da Üniversite okumak, liseden yeni mezun olan birçok kişinin hayalidir. Polonya’nın Avrupa’da Üniversite okumak isteyen öğrenciler tarafından çoğunlukla tercih edilmesinin sebebi yabancı dil şartının olmaması ve yaşam koşullarının diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun olmasıdır. Yabancı dili olmayıp, yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler, Polonya’daki herhangi bir üniversitenin hazırlık sınıfına kayıt olup, yabancı dil seviyesini yükselttikten sonra istedikleri bölüme başlayabilirler.

Polonya’da Üniversite Okumanın Katkıları

  • Eğitim süreciniz boyunca, öğrenci statüsüne sahip olduğunuz zaman dilimi içerisinde part time çalışma hakkına sahip olabilirsiniz.
  • Polonya’daki herhangi bir üniversitenin tam zamanlı lisans programını bitirdiğinizde, Polonya’da tam zamanlı çalışma izni alma şansına sahip olabilirsiniz.
  • Polonya vizesi ya da oturum kartına sahip olacağınızdan, üniversite okurken diğer Avrupa ülkelerine vize almadan giriş yapabileceğinizden gezme hakkınız olur.
  • Avrupa’da Üniversite bitirdiğinizde, iş hayatında diğer adaylardan bir adım daha önde başlayabilirsiniz.
  • Yurt dışında üniversite okuduğunuzda yabancı dilinizi, gündelik pratik yapma imkanına sahip olduğunuzdan daha hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.
  • Polonya’da üniversite okurken, Erasmus öğrenci değişim programından faydalanıp, başka bir ülkede 1 dönem ya da 1 sene burs alarak okuma şansına sahip olabilirsiniz.
  • Polonya’da Eğitim almak için LYS ve YGS puan koşulu aranmamaktadır.

Polonya’da Üniversite Ücretleri

Polonya Üniversiteleri ücretleri, Türkiye’deki özel okul ücretlerinden daha düşüktür. Türkiye’deki ortalama bir özel üniversitedeki yıllık ödeyeceğiniz ücret ile Polonya’da hem üniversite ücretinizi hem de yaşam masraflarınızı karşılayabilirsiniz.