Ulaşım

Polonya’da bilmemiz gereken en önemli şeylerden birisi de ulaşım değil midir sizce de ?

Havaalanından çıktınız şöyle bir etrafınıza baktınız ve çok heyecanlısınız. Kapıda her zaman ki gibi sıralanmış taksileri  gördünüz. Şunu diyebilir bazılarımız yeni gelmişim Polonya’ya kaybolmadan elimdeki adresi vereyim taksiye gideyim. O zaman takside dikkat etmeniz gerekenleri söyleyeyim hemen sizlere. Taksinin kapı camına bakın arkadaşlar. Hepsinin üzerinde km sinin kaç zloty olduğu yazıyor. Birde açılış ücreti yazıyor onlar hemen hemen hepsinde aynı 8 zloty gibi bir rakamdır. En ucuzunu bulun ve elinizdeki adresi taksi şoförüne verin ve ortalama ne kadar yazacağını sorun. Çünkü taksici her yerde taksici. 🙂

cd9e8c9eeb2a91f8f2735a69c8418dae.deb4c10e6f07da8fd793b2d8b8fb5e81

Bazı arkadaşlarımızda şunu diyebilir. Biz öğrenci insanlarız ucuz olsun otobüse binelim.

gece otobüsü

 O zaman hadi biraz da otobüsten bahsedelim. Durağa gidiyoruz ve duraktaki biletmatikten bir bilet almamız gerekiyor. Bu bileti eğer isterseniz otobüsün içindeki biletmatikten ya da otobüs şoföründen alabilirsiniz. Otobüsteki  biletmatiklerden bilet almak isterseniz eğer çoğu biletmatik sadece kart ile ödeme alıyor. Nadiren de olsa bozuk para alan olabiliyor, aklınızda bulunsun. Ayrıca otobüsten aldığınız bileti okutmanıza gerek yok çünkü zaten tarih ve saat yazılı olarak verecektir size. Biletler 20, 75,90 dakikalık olarak var. Ayrıca günlük ve haftasonu olarakta bulunuyor.

aaaa_2_320

Biletimizi aldık ve sıra geldi biletimizi okutmaya. Otobüslerin içerisinde küçük makinalar var. Bu makinalara biletinizi okutuyorsunuz ve biletinizi okuttuktan sonra biletin arka kısmına tarih ve saat yazıyor. Bu otobüs biletinizin kullanımının ne zaman bittiğini gösterir. Yani biletinizin süresi bitene kadar ulaşım araçlarını sınırsız kullanabilirsiniz. 🙂 Biletiniz diyelim 90 dakikalık ve siz otobüsten inip başka bir otobüse bineceksiniz. Elinizdeki biletin süresinin bitmesine daha 60 dakika var. Bindiğiniz diğer otobüste bileti tekrar okutmanıza gerek yok yalnız bileti sakın ama sakın kaybetmeyin.

aa_1_320aa_2_320_01

Gelelim aylık ve üç aylık kartlara. İlk kartınızı çıkaracağınız zaman eğer erasmus iseniz okuldan alıyorsunuz. Değilseniz  Centrum’a  gitmeniz gerekecek. Centrum’da metro istasyonunun ikinci katında ZTM yazısını gördüğünüz yerden içeriye girin.

aaa_320_07

 Bunun için bir resim ve pasaport yeterli olacaktır. Pasaportu ve resminizi veriyorsunuz. Sizden bir kart seçmenizi istiyor. Renk , desen hangisi hoşunuza giderse birisini seçin. Sonra size aylık mı üç aylık mı istediğinizi soracaktır. Aylık isterseniz 110 zloty normal, 55 zloty öğrenci ücreti. Üç aylık isterseniz 280 zloty normal, 140 zloty öğrenci ücretidir. Hangisini isterseniz ona göre ücretini ödeyin ve kartınız hazır. Sonra kartınızı aktif hale getirmek için hemen metro turnikelerine basabilirsiniz ya da otobüslerde veya tramvaylarda biletinizi okuttuğunuz yere kartınızı tutmanız yeterlidir.

aa_1_320_01

 Kartı aktif hale getirdikten sonra cüzdanınıza koyun.Hiç bir otobüste tekrar tekrar okutmanıza gerek yoktur. Sadece metrolarda turnikeden geçmek için ihtiyacınız olacak. Ama bu demek değil ki kartı yanıma almama bile gerek yok. Çünkü Polonya sisteminde bilet kontrolü  yapan görevliler var. Bu görevliler herhangi bir duraktan araca binip, araç hareket ettikten sonra sizden bilet istiyorlar. O zaman kartınızı  ya da biletinizi vereceksiniz.  Diyelim kartınız ya da biletiniz yok ya da biletinizin veya kartınızın kullanım süresi dolmuş. Size ceza yazacaklar ve bu parayı ödemeniz gerekecek. 110 zloty kadar bir ücret.Bu yüzden biraz dikkat arkadaşlar. Bu arada aylık aldığımız otobüs kartlarını biletmatiklerden yenileyebilirsiniz. Her seferinde ZTM’ye gitmenize gerek yok.

Gelelim metro ve tramvaya arkadaşlar.

metro wejscie (Small)

Metroyu kullanmaya yeni başladığınızda şöyle bir durup, şimdi ben ne tarafa gideceğim diyebilirsiniz. Hangi metro durağına gidecekseniz o yöne doğru bineceksiniz. Yani diyelim ki gideceğiniz yer Metro Wilanowska durağı ve siz şu an da Centrum durağından bineceksiniz. O zaman Kabaty tarafına bineceksiniz. Eğer tam tersi olsaydı Mlociny tarafına binecektiniz. Aşağıdaki resme dikkatle bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız arkadaşlar.

Mapa_I_linii_w_wagonie_metra

metro_raclawicka

Tramvayla yolculuklar her zaman keyiflidir. Eski tramvaylar güzel görünse de bazen çok baş ağrıtabiliyor ama yeni tramvaylar metro tadında. İkisi de kullanımdadır.

tramwaj (Small)9082562a-1af2-4741-b5ff-1b20dd45d71e

Şimdi ulaşım araçlarını nasıl kullanacağımızı öğrendiğimize göre biraz da ulaşım sisteminden bahsedelim. Siz Varşova da bir yere gittiğinizi düşünüyorsunuz ve otobüse biniyorsunuz. Bu otobüs iki bölgeli bir otobüs olabilir. Bu ne demek? Bu yeni bir bilet alın demek. Yani aslında gittiğimiz yer ne kadar Varşova gibi görünse de aslında Varşova dışına çıkmış oluyorsunuz. Bunu nasıl anlarız? Otobüse bindiniz ve otobüsün içindeki durakların yazılı olduğu ekrana ya da tabelaya bakıyorsunuz.  En alt kısmında STREFA 1 / STREFA 2 yazısının ikisini de görüyorsanız ve üst tarafta kırmızı damgalı bir biletowej gibi bir yazı görüyorsanız hemen yeni bir bilet alın. Cezası 280 zloty unutmayın. İkinci bölgeye hangi duraktan sonra geçtiğini anlamak içinde duraklara bakıyorsunuz ve hangi durak kırmızı ile yazılmış ise o duraktan sonra ikinci bölge dediğimiz STREFA2 ye geçiyorsunuz demektir. Bileti biletmatiklerden alırken zone 1+2 şeklinde almanız gerekiyor. İki bölgeli olduğu içinde fiyat iki katı arkadaşlar.

18091_468747076605907_8188333142434420894_n

Hangi durumda nasıl bilet alacağımızı anlattım şimdi de birkaç bilgi vermek istiyorum. Öncelikle duraklardaki otobüs saatlerine bakarken bir tarafın hafta içi bir tarafın ise hafta sonu olduğunu bilmemiz gerekiyor .Sol tarafta yazan saatler hafta içi otobüs saatleridir. Sağ taraftakilerde hafta sonu tarifesidir.

m7556052

Ayrıca N ile başlayan numaralar gece otobüsüdür. Gece otobüsleri adı üstünde sadece gece çalışan otobüslerdir. Hemen hemen her saatte yada yarım saatte bir gelirler. Durakların üst tarafına baktığınızda hangi otobüsler orada geçer hepsinin numarası yazar arkadaşlar.

14

 Otobüsle ilgili bir detay daha verelim. Otobüs geldi durdu durakta ve baktınız ki siz otobüsün kapısının açılmasını beklerken otobüs birden bire gidivermiş. Buradaki otobüslerin kapısının açılmasını istiyorsanız kapının hemen yanında yeşil yanan bir düğme var. Ona basmazsanız eğer kapı açılmaz arkadaşlar benden söylemesi 🙂

Dışarıdan binmek isterken basacağınız düğme kırmızı olan. Diğerine basarsanız otobüs şoförümüz koltuğundan kalkar ve engelli olan arkadaşımızı yerine yerleştirir.

a_320_05

Ve Polonya’nın vazgeçilmez ulaşım programını  http://warszawa.jakdojade.pl/ bilmeyen kalmasın arkadaşlar. Nasıl çalışır bu program? Bilgisayarlarınızdan ya da akıllı telefonlarınızdan kolaylıkla bakabilirsiniz. Bu program sayesinde bir yerden başka bir yere giderken hangi otobüsün gittiğini, saat kaçta geldiğini ve kaçta orada olacağınızı görebilirsiniz. İlk arama kısmına biliyorsanız bulunduğunuz durağın ismini yazın. Eğer bilmiyorsanız konum kullan diyebilirsiniz ve bu sayede telefonunuz bulunduğunuz yere en yakın olan durağı alır. Ve sizi o durağa yönlendirir. İkinci arama kısmına gitmek istediğiniz yerin durak ismini yazabilirsiniz. Ya da bilinen yerlerin ismini yazabilirsiniz. Bu sayede kaybolmaktan kurtulursunuz arkadaşlar.

11210097_488092401341988_1887041840_n 11211833_488092381341990_894211254_o

 Bu programla bütün Polonya’da gezebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir akıllı telefon ve internet . Hepinize şimdiden kolay gelsin arkadaşlar. 🙂

 

 

 

 

Bir cevap yazın