Torun’daki eşsiz tat!!

Merhabalar Gençlik!

Bu soğuk kış aylarında sanırsam dışarı çıkmayıp ta yurtta takıldığımızı zamanlar da oluyordur mutlaka. Hemen yemeğin başına geçip sıcacık yurtta kalmak. Yemek te yemek olsa , Leclerc’ten alınan dondurulmuş gıdalar , patates ya da pierogi falan filan işte . Doymadınız de mi? Bir şeyler yiceksiniz ama şöyle düzgün bi yer yok ki ya kahretsin diyorsunuz değil mi?

Öncelikse sizi Toruna davet ediyorum arkadaşlar.

Torun! 

images

Hala tarih kokan bu şehiri biraz anlatmadan olmaz.Meraklanmadan söyleyeyim ansiklopedik değil de bir turist gözüyle anlatırsam; buraya uğrayalım arkadaşlar,ziyaret edelim.UNESCO tarafından da hala korunmakta olan bu şehir ülkeyi kuzey-güney doğrultusunda ikiye bölen Vistula nehrinin iki kıyısı boyunca kurulmuştur ve old town hala eski tazeliğini koruyabilmekte.2007 yılında Polonya’nın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiştir. Bahar ayında gidip keşfettiğinizde sokaklarında karşınıza cıkacak müzisyenler ve aktivitelerle eğlenebilirsiniz de. Bydgoszcz’ tan sadece 40 dakika uzaklıkta ve 6 zl ücrete gidiş dönüş ve cebe de pek zararı yok kanımca.

 

GEZDİK TOZDUK ACIKTIK!

Şehir de eminim eşsiz tarihin kokusunu alip gezip tozduktan sonra insanlık hali acıkacaksınız ve etrafta yemek için bakınmaya başlıyacaksınız.Muhtemelen bu nezih mekanı kendiniz gezerken de keşfetme ihtimaliniz yüksek ama Toruna gelme niyeti olmayan arkadaşları da buraya çekersek ne ala!

Tabiki de şehir civarında tanıdık markalar ve restaurantlar da bulunmakta ama eminim ki siz de aynı şeyleri tatmaktan bıktınız ve ”yaa yok mu burda böyle bişiler” modunda takılırken ben de yavaştan konuya girip sizi çok nezih, tatlı ve hoş bir mekana, Torun’un o dar ve yaşlı sokaklarından götürüyorum.

 

PİERO GARNİA!

20150626_190924_Richtone(HDR)

Arkadaşım şimdi bana güven. Pişman olmayacaksın.Eminim. Mekanımızın ismi Pierogarnia Stary Torun.Sorduğunuz zaman herkes eliyle gösterir.Genel olarak etrafa sormanız yeter. İçeri girdiğinizde içinizi ısıtan bi hava direk yüzümüze çarpıyor. Ahşap dekorlar, Ahşap masalar sandalyeler, o eski ocak ve fırının yaydığı koku ve o eski tema çok güzel işlenmiş.

Üst kata çıkalım, manzarası güzel 🙂

Hemen sizle ilgilenen bir bay-bayan gelip menümüzü aliyoruz ve sakın fiyatlardan korkmuyoruz çünkü açlık seviyenize göre 15-35 zl arası değişen fiyatlar böyle bir mekana göre iyi düşünülmüş.

Yukarıda görmüş olduğunuz fotoğraf benim size önereceğim menüdür. Menünün adı Piecuchy.

5 adet fırında kızartılmış hamur ve çeşitlerini seçebileceğiniz iç malzeme. Menülerde Etli-vejeteryan- tatlı olarak ayırılmış ama isterseniz 5 ini karışık yapıp malzemelerini de kendiniz seçebiliyorsunuz. Sayı olarak 3 lü yada 5 li yaptırma imkanınız var tabi ki.

Önerim: Mantar-Kıymalı-Patates-Peynirli!! ve Tavuklu

**Peynirli olanın tadı hala damağımda ve kesinlikle öneririm.En azından bir tanesini peynirli söyleyin.

**Yanında yine sos seçenekleri söylüyorlar , naçizane seçimimi cacıktan yana kullandım ama mantar sosu da seven arkadaşlarım oldu öneririm .

**Aman dikkat edin. O kadar sıcak geliyor ki karnınıza oturabilir yavaş yiyelim lütfen!! 🙂

**Hamurları gayet taze ve siparişe göre açıyorlar ve herhangi bir iç malzemeye yabancılık çekmeyeceksiniz.

**İçecek olarak alkol ve alkolsüz  takılabilirsiniz. Biraların fiyatları tabiki de 5-7 zl arası değişiyor.

pier

 

Tabi ki bunu servisten önce size geleneksel peynirlerini ve turşularını sunuyorlar küçük servis tabakları halinde.Tadı lezzetli geldi bana yedim hemen ama siz çok yemeyin  çünkü ekmekle yerken bizim hamur işine yer kalmamıştı benim midede aklinizda bulunsun.

Tabi ki menü seçiminde çok yardımcı oluyorlar garsonlar. İngilizce de biliyorlar ve yeni olduğunuzu anladıklarında sevecen yaklaşıyorlar.

HEMEN GİTMELİYİZ!

Tabi o kadar anlattık ağzınız sulandı ama yerini de söylemeden geçmek olmaz. Merak etmeyin arkadaşlar, direk old town’ ın içinde kalıyor.Herhangi bir vasıtaya gerek yok.

pier

pier

 

Mekandan çıktığımda ilk dediğim şey yarın yemek yemeyeceğim olmuştu. Gerçekten yemek seçen bir tip ve genellikle yemek seçen bir ırk mensubu olarak hiç bir pişmanlığım olmadı. Yolum her Torun a düştüğünde uğradığım bir mekandır ve bloğu yazma sebebim olarakta herkese öneriyorum.

İnşallah bir gün beraber burda yemek nasip olur sevgili Polonyam okuyucuları.

Smacznego!!