Tatar yemeğe ne dersiniz ?

Merhaba,

Sizlere daha önce Polonya’nın en çok bilinen ve pratikliği sebebiyle her köşe başında görebileceğiniz 2 Leh yemeğinden ve nasıl hazırlanacağından bahsetmiştim. Pierogi ki bizim mantıyı andırır ve elbette Zapiekanka. Bugün ise, her ne kadar birçok ülkenin mutfağında yer alsa da, yine Polonya mutfağında önemli bir yeri olan bir yemeği tanıtmaya çalışacağım ve tabi ki nasıl yapılacağını da anlatmaya çalışacağım.

Yemeğimizin adı TATAR.

TATAR deyince aklımıza Polonya’da da yaşayan fakat esas yurtları bugünkü Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti olan Türk halkı geliyor. Krakow’u tecrübe edenleriniz olduysa, ana meydanda her saat başı Mariacki kilisesinden çalınan trompet (borozan diyelim) akıllara gelmiştir. İşte bu müziği yarıda kesilen trompetin hikâyesi de Tatarlar’a dayanmaktadır. Zamanında bu bizim Tatarlar akınlar düzenlerken, Mariacki kilisesinden bir gözcü bu akınları haber vermek üzere almış eline borozanını, tam haber veriyorken bir Tatar akıncısı okuyla yarıda kesilmiş çalması. Bugün de bu bir gelenek olarak yaşatılmaktadır. Belki dikkatinizi çekmiştir.

Biz birbirimizi bildiğimiz için, çok fazla tarihi derinliğe inmek istemiyorum. İlgi ve dikkati toplamak için şuraya Tatar asıllı birinin resmini koyayım. Sonra ise yemeği anlatmaya başlayayım. (Evet bizimle aynı soydan gelmesine rağmen olmuş bir şeyler, çok fazla kafa yormayalım).

 

Irina Şeyhlislamova. Tatar asıllıdır.

Irina Şeyhlislamova. Tatar asıllıdır.

Nam-ı diğer Irina Shayk.

Nam-ı diğer Irina Shayk.

 

Evet, uyandığımıza göre başlayalım anlatmaya.

Yemeğin adı olan TATAR, Tatarlar’dan mı geliyor, yoksa Fransızca tartare aller-retour’dan mı geliyor ya da İngilizce steak tartare’dan mı geliyor boşverin. “Nerden bilelim o zaman bu Polonya’da meşhur bir yemek mi?” diyen arkadaşlar, Pijalnia Wodki i Piwa’larda 4zl’lik shotlara başlamadan önce şöyle etrafınıza bir bakarsanız, duvarda asılı olan Tatar yazısını göreceksiniz ve hatta bu yazıdan sonra eminim yiyeceksiniz.

 

İşte burada! świeżutki tatar ! świeżutki = taze, hadi yine iyisiniz, bir kelime daha öğrendiniz.

İşte burada! świeżutki tatar ! świeżutki = taze, hadi yine iyisiniz, bir kelime daha öğrendiniz.

 

Tatar yemeği genel itibariyle böyle. Belki tam bir yemek diyemeyiz, bira ve vodkaya güzel eşlik eden bir aperitif diyebiliriz. (evet aperitif , doğrusu aperitif)

Tatar yemeği genel itibariyle böyle. Belki tam bir yemek diyemeyiz, bira ve vodkaya güzel eşlik eden bir aperitif diyebiliriz. (evet aperitif , doğrusu aperitif)

 

Tatar, resimde gördüğünüz gibi “çiğ” bonfilenin kıyma hâline getirilmesiyle oluşan bir yemek. Bu çiğ kıyma üzerine yumurta da kırıldığı ve sarısının kullanıldığı sıklıkla görülmüştür ve evet, yumurtalar da çiğ.  Belki bu yüzden bize biraz uzak gibi gelse de (son dönemin entellektüel gençliği için değil tabi ki), gayet lezzetlidir, muhakkak denemelisiniz.

 

yumurtalı versiyon

Tatar’ın yumurtalı versiyonu.

 

Peki Tatar’ı yapmak için neler gerkiyor ?

 • 1 pound (0.454 kg, boşverin yarım kilo diyelim) kıyma hâline getirilmiş, çekilmiş bonfile.
 • 1 çay kaşığı kahverengi hardal. Kahverengisini bulamıyorsanız, normal hardalı basın geçin. Ama 1 çay kaşığı, abartmadan.
 • Yarım çay kaşığı acı biber sosu (var ya hani meşhur markalar, fastfood hamburgerlerinin yanında aldığınız o meşhur kırmızı sos)
 • İsteğe bağlı Worcestershire sosu. Bu ne kardeşim diyorsanız çok da şart değil, Worcestershire sosuyla doğdu sanki millet. Ha olur da bulursanız, yarım çay kaşığı.
 • 1 çay kaşığı brandy, ya da bizim tabirimizle kanyak. Polonya’dasınız unutmayın, alkol burada bira bile olsa yarım litresi 7 tl değil, o yüzden her şeyde kullanılıyor, önemli. (Hassasiyeti olanlar bu adımı atlasın).
 • 1 tutam tuz. Abartmadan karabiber.
 • 1 tane yumurta. Üstüne de kıracaksanız, 1 tane daha yumurta.
 • Soğan.
 • Turşu (hıyar).
 • Ekmek.

 

Tatar nasıl yapılıyor ?

 • Burası çok zor. Yapmanız gereken, yukarda gördüğünüz ne varsa, bir kap içerisinde karıştırmak, yoğurmak (soğan, turşu, ekmek hariç). Bu kadar.
 • Daha sonra bu karışıma silindirik bir şekil verin (silindirik), üstüne küçük bir havuz açın, aynı şekildeki gibi. Yumurtayı kırın, ya da kırmayın, o zaman havuzu kapatın.
 • Bu şekilli karışımı alümünyum folyaya sarın, 1 saat buzdolabına atın. Alt tarafına. Dondurmayın yani.
 • Sonra soğanı yemeklik doğrayın, turşuyu kafanıza göre doğrayın, ekmeği de bir köşeye koyun.

 

En basit TATAR böyle yapılır. İsteyen kıymaya biraz yağ koyar, başka baharat koyar, yetmezse zapiekankanın üstüne koyar. Bu tamamen size kalmış.

Afiyet olsun.

JestemTurkiem