Polonya Hakkında Sorular!

Polonya hakkında en çok sorulan soruları sizler için bir araya getirdik ve cevapladık.

polonya forum soru cevap

Polonya’da para birimi nedir?

Polonyanın para birimi (PLN) zloty dir. Polonya 2004 de Avrupa birliğine tam üye olarak dahil olmustur. Ab üyesi olarak ortak para birimi olan Euro yu gerekli kriterleri yerine getirdikten sonra  kullanacağına dair referandum ile karar alinmiştir.Henüz bu kriterleri tam olarak yerine getirmediğinden yada getiremediğinden  (Maastrich kriterleri) ve Euro da var olan krizden dolayı henüz Euro ya geçilmemiştir. 2019 dan önce Polonyanın Euro u yürürlüge koyması beklenmiyor (ülkenin çıkarları doğrultusunda hiçbir zaman geçmeme ihtimali de bulunuyor (örnek İngiltere)).

MrBrkndgn

 

Ortalama Kur aralığı son 2 yil (2013-2015)

Euro-   PLN    3.90 –   4.35                                      güncel kur 19.04.2015    3.97-4.04

Dollar- PLN    3.08 –   3.88                                      güncel kur 19.04.2015    3.65-3.73

TL –     PLN    1.35 –   1.90                                      güncel kur 19.04.2015    1.35-1.41

(kurlar şehir´e, bankaya ve Kantora (döviz bürosu) göre ufak değişiklikler gösterebilir)

MrBrkndgn

Polonya’da telefon ile Türkiye ile nasıl görüşülür?

Polonya’dan Türkiye’yi aramak düşünüldüğü kadar da pahalı değildir. Türkiye’deki telefon operatörlerinin Avrupa ile konuşma paketleri bulunmaktadır. Türkiye’de sizi arayacak kişi, hattını bu tarifelerden birisine geçiş yapması gerekiyor. Sizin yapmanız gereken ise, Polonya’ya geldiğinizde herhangi bir operatörden telefon hattınızı almak(büfelerde satılıyor) ki 3 TL ye bile alabilirsiniz. Her operatörün yeni yapmış olduğu kampanyaları takip edin. Çok ucuza aileniz ve diğer sevdikleriniz ile konuşma fırsatınız var. Ek olarak Polonya’da almış olduğunuz hatların da çok ucuz internet paketleri var. Bunlardan da bir tarife seçip, akıllı telefonlarınız ile internet üzerinden çok kolay bir şekilde sevdiklerinizle görüşebilirsiniz.

Berkman D.

 

Polonyalılar Türkleri seviyor mu?

Özellikle Avrupa coğrafyasında Türklere ve Müslümanlara karşı genel bir ön yargı şüphesiz ki var. Ancak bunu tüm Polonya’ya genellemek tabi ki doğru olmaz. Özellikle Erasmus faaliyetleriyle her yıl yüzlerce Türk, Polonya’ya geliyor ve bu sayede bir çok kişinin bir şekilde Türk bir arkadaşı veya bir şekilde bir arkdaşının Türk arkadaşı var. bu yüzden son yıllarda artan bir Türk sevgisi var diyebilirim. Nasıl bir insanı tanıdıkça seversek, onlarda Türkleri tanıdıkça sevmeye başladılar. Her şeyde olduğu gibi bu durumda da kötü örnekler illa çıkabilir. fakat bu sizi yanılgıya düşürmesin. Sizin kaliteniz, ülkenizi temsil ediş biçiminiz ve davranışlarınız sizi sevip sevmemelerinin asıl nedeni bunu asla unutmayın ve sizlerde sizden sonra gelecekler için iyi bir altyapı hazırlamayı unutmayın.

kafkaskartalı

 

Polonyalıların yabancılara karşı bakış açısı nasıl?

Polonya’da genellikle yabancılara karşı büyük bir ilgi hakim. hatta bu ilgi İtalyan ve İspanyollara karşı inanılmaz fazla. bence bunun nedeni şüphesiz ki futbol ve turistik ülkeler olmaları. Almanya ve İngiltere ise yine Lehler için çekici ülkeler ve insanlar. çünkü genelde çalışmak için bu ülkeri tercih ediyorlar. Gezmeyi seven, yeni ülkeleri keşfetmek isteyen bir gençliğe sahipler. Gelişmekte ve dışarı açılmakta olan bir ülke olduğu için yabancılara karşı gayet sıcakkanlılar.

 kafkaskartalı

 

Polonya’da inek et(helal et) bulabilir miyiz?

Buluruz.  wołowina bizim bildiğimiz et yani sığır eti, wieprzowina ise domuz etidir. Etin genel ismi ise mięsodur. İçindekiler bölümüne bakar wołowina ‘yı görür alırsınız, wołowina yani sığır eti VOVOVİNA diye okunur.

JestemTurkiem

 

Polonya’da şehir içi ulaşım nasıl?

Polonya’da şehir içi ulaşım seyahat kartlarıyla (Genellikle isimleri ZTM ve MPK) yapılmakla beraber, aynı zamanda kağıt biletlerle de seyahat edebilirsiniz. Kağıt biletler de kendi içlerinde birçok çeşide ayrılmaktadır. Bunları 20 dakikalık, 75 dakikalık, günlük, haftasonu biletleri olarak sınıflandırmak mümkündür. Tabi bununla beraber şehirlerde genellikle iki farklı bölge bulunmaktadır (Strefa 1 ve 2). Fakat genellikle kullanacağınız bölge Strefa 1 olacaktır, çünkü bu bölge şehir merkezi ve çevresidir. Bu biletleri aldığınız zaman otobüs veya tramvaydaki makineye okutmalısınız ve biletin arkasında ne zamana kadar geçerli olduğunu gösteren bir yazı olacaktır.

Fiyatları şehirlere göre değişmektedir, fakat seyahat kartlarıyla alabileceğiniz aylık veya üç aylık biletler kağıt biletlere nazaran çok ucuzdur. Örneğin; Varşova’da 20 dakikalık normal (normalny) bilet 3,40 zł, indirimli (ulgowy) ise 1,70 zł’dir. Fakat 1 aylık kart ise 55 zł olup sınırsız binme hakkına sahipsiniz. Ayrıca eğer indirimli biletten faydalanıyorsanız, Polonya öğrenci kartınız veya ISIC kartına sahip olmalısınız.

Kontrol nasıl oluyor? Hiç beklemediğiniz bir anda sivil görevliler tarafından biletiniz veya kartınız istenecek (zaman zaman öğrenci kartınız da). Kaçmayı düşünmeyin neredeyse imkansız J Ceza ise kontrolöre hemen ödemeniz halinde Varşova’da 159,60 zł, yedi gün içinde ödemeniz halinde ise 186,20 zł’dir.

ozantomar

 

Polonya’da kredi kartı geçerli mi?

Polonya’da kredi kartı geçerli olup, taksitli alışveriş bankaların sahip olduğu anlaşmaya göre değişmektedir. Polonya’da kredi kartı ile yaptığınız alışveriş bazı bankalarda złoty kuru üzerinden gerçekleşirken, bazı durumlarda POS cihazından gelecek soruya göre dolar kuru üzerinden ödeyebilme şansınız olabilmektedir. Çok nadir olmakla beraber bazen bağlantı problemi yüzünden işlem gerçekleştiği halde başarısız sonuçlandığına dair cevap alabilirsiniz. Bundan dolayı iki defa ödeme durumunuz olabilir, fakat POS cihazının gün sonu raporunda ortaya çıkacağı için genelde ikinci ödeme iade edilir, fakat yine de tavsiyemiz, pos cihazından gelen fişi internet bankacılığınızdan kontrol edene kadar saklamanızdır.

ozantomar

 

Polonya’dan dönerken tax free nasıl alırız?

Tax-free işlemi için öncelikle alışveriş yapacağınız yerin tax-free uygulaması olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun için işletmede Global Blue adlı işareti aramalı veya herhangi bir görevliye sormalısınız. İkinci olarak birçok işletmede alışverişle ilgili minimum bir limit bulunmaktadır. Fakat bu alt limit genellikle 150 zł civarındadır. Üçüncü olarak ise alışverişiniz ülkeden ayrılma tarihinizden maksimum 90 gün önce olmalı, eğer 90 gün üzeriyse vergi iadenizi alamazsınız. Ayrıca alışveriş anında pasaportunuzun yanınızda olması gereklidir. Çünkü alışveriş sonrası fişinizle beraber bulunduğunuz alışveriş merkezinin Tax-free ofisine gidip, pasaportunuzu görevliye vererek vergi iadesinin adınıza olacağı işletmenin vereceği Global Blue adlı dokümana işlenmesi gerekmektedir. Örneğin; Media Markt’ta gerçekleştirdiğiniz bir alışverişte kasaya tax-free’den yararlanmak istediğinizi söylüyor daha sonra fiş, ürün ve pasaportunuzla beraber doğruca tax-free ofisine gidiyorsunuz. Size verecekleri doküman ve ürün ile de gideceğiniz tarihte Polonya’daki Global Blue ofisine sahip havaalanlarından birinden (örneğin Varşova’da Chopin Havaalanı’ndaki Global Blue ofisi ilk kontrolden sonra, pasaport kontrolden önce) vergi iadenizi alabilirsiniz.

ozantomar

Polonya dili nedir?

Polonya’nın dili “LEHÇE” dir. Polonyalılar’a biz Türkler ve bazı diğer milletler LEH ve türevlerini dediği için dilleri de LEHÇE dir.  Lehistan’dan hatırlayınız. Yeni başlayanlar için zor bir dil olmakla birlikte çalıştığınız ve tecrübe ettiğiniz zaman büyük miktarda üstesinen gelebildiğiniz bir dildir. Polonyalılar Slav Irkı’na mensup oldukları için dilleri de diğer Slav dilleriyle çok benzerlik göstermektedir (Rusça, Ukraynaca, Belarusça … gibi). İnanılmaz derecede sessiz harf bulundurur, bazen sesli harf gördüğünüzde şükredersiniz. 40 milyona yaklaşan Polonya Cumhuriyeti’ndeki vatandaşların anadilidir ve tek anadilidir. Dünya çapında toplamda 50 milyon kişi tarafından konuşulur. Bizim dilimizden farklı olan bazı harfleri;

 • Ą (kuyruklu A), aun, auu, aou şeklinde okunur.
 • Ć (bizim Ç’nin üstten çizgilisi) aynı çee diye okunur. CZ yan yana geldiğinde de çee diye okunur, hatta cię diye bir yazı görürseniz o da çee diye okunur.
 • Ę (kuyruklu E), eun, euu, eou şeklinde okunur.
 • Ł (bizim V’miz gibi), ve, va, veu, vau şeklinde okunur. Lehçe’de bizim V harfimiz yoktur.
 • Ń, genel itibariyle N gibi okunsa da, önüne gelen harfi inceltme ve biraz da uzatma özelliği vardır hatta bir tatlı kaşığı kadar y harfini eklediği de görülmüştür. Ör: Kraków şehrinde, şehrin surlarına girişi sağlayan bir kapı mevcuttur, gözetleme kulesinin altındaki kapı, Florian kapısı, Lehçe’de  “Brama Floriańska” şeklinde yazılır, brama floriyaaanska şeklinde okunur. Y’nin yanındaki A’yı mümkün mertebe ince söylersiniz. Türkçe’de kâğıt dermiş gibi.
 • Ó, kendilerinde U harfi olmasına rağmen bunu da U gibi okur bu güzel Leh arkadaşlar. Mesela Kraków şehirlerine bunlar “krakuf” derler.
 • Ś (bizim Ş’nin üstten çizgilisi) aynı şee diye okunur. SZ yan yana geldiğinde de şee diye okunur, hatta się diye bir yazı görürseniz o da şee diye okunur.
 • W demin bahsettiğim gibi biraz F’ye kaçarak okunur. W tek başına içinde demektir, İngilizce’deki “in” gibi.
 • Z normal Z’dir. Z tek başına bir yerden gelme, bir yere ait olma veya beraberinde anlamı getirir. İngilizcedeki “from” ve “with” gibi.
 • Ż ve Ż belki pek belli olmuyor ama ilk Z’nin üzerinde nokta diğerinde çizgi var. Nokta olduğu zaman jııı diye, çizgi olduğu zaman jiii diye okunur.
 • J bunu da Y olarak okurlar.
 • DZ bu ikisi yan yana geldiğinde her ne kadar milyon tane kombinasyonu olsa da C gibi okunur. Dzien dobry (merhaba günaydın v.s. Cin dobre)
 • CH yanyana geldiğinde C’yi okumazlar, sadece H ‘yi okurlar ama biraz daha sürttürerek.

JestemTurkiem

 

Polonya’da ev kiraları nasıl?

Her ülkede olduğu gibi Polonya’nın ev kiraları da şehirlere göre değişiklik göstermektedir.

Varşova,Krakow,Wroclaw ve Gdansk gibi büyük şehirlerde tek veya çift Kişilik dairelerin(25-45m2) kiraları ortalama 1200-1800 zl arasındadır.

Genelde şehir merkezi ve çevresi en yüksek kiraların olduğu bölgelerdir.

+3 Kişilik daireler ise (+45m2ve üstü) ortalama 2000-3000zl bir fiyat aralığına sahibdir.

daha ucuz ve çok daha Pahalı  kiralık evlerde mevcuttur.

Eğer ev kiralamak yerine oda kiralamayı tercih ederseniz ortalama 700-1200 zl Arasında bir bütçeye ihtiyacınız olucaktır.

Öğrenciler için yurtlarda mevcuttur ve fiyat aralığı yurdun özeliklerine göre 250-500 zl dir.

Yukarıda sıraladığım ortalama fiyat aralıkları büyük şehirlere göre düzenlenmiştir ve Polonya’nın farklı bölgelerine göre değişiklik gösterebilir.

 

MrBrkndgn

 

 

Bir cevap yazın