Polonya’ya giderken valiz hazırlıkları

Polonya ya giderken valizimiz de neler olmalı

Öncelikle orada da insanların yaşadığını ve onlarında beslendiklerini unutmayalım. Şöyle ki buradan gereksiz ürünler götürerek hiç kilo telaşına kapılmayalım. Baharatın envai çeşidi, domates salçası(biber götürülebilir), kuru fasulye, mercimek gibi bakliyatlar, eğer kaçak çay diye tabir ettiğimiz taç yaprak hastası değilseniz çay, zeytinyağı, bulgur, kurutulmuş domates, erişte götürmek mantıksız çünkü orda bunların hepsi var. Bunun yerine vakumlanmış kavurma, sucuk gibi et ürünleri götürmek daha mantıklı olacaktır.

Kişisel bakım ürünleri

Bunun için ilk günlerde kullanmamız için seyahat boyu ürünleri tercih edebiliriz ya da Türkiye’de watsons gratiste bulacağım yaklaşık 7 tl gibi bir fiyata satılan içi boş seyahat setinden alarak şampuan, el kremi, yüz yıkama jeli, diş macunu, sıvı koltuk altı spreylerinden doldurarak kendi setimizi oluşturabiliriz. Bu setler ağzı kilitli poşet olarak satılmaktadır. Bu poşete çok iyi bakmalıyız çünkü diğer Avrupa ülkelerine yapacağımız gezilerde yine bu seti yanımızda götürebiliriz ve uçağa almama çöpe atma gibi durumlarla karşı karşıya kalmayız. Kişisel bakım ürünlerimiz içinde Türkiyeye son yıllarda giriş yapmış ama henüz yaygınlaşmamış olan Avrupa!nın en uygun kozmetik ürünlerinin satıldığı Rossmannı ve Super Aptekayı tercih edebiliriz. Isana el kremleri çok uygun. Havalar soğumaya başlamada bu el kremlerinden ve dudak kremlerinden kullanmalıyız yoksa ellerimiz kurur ve bir gün bir bakmışız kıpkırmızı ve derin çatlaklar var. Bu seviyeye geldiğinde tedavi etmek zor olur. Bunun için önlemimizi erken alalım. Parfüm fiyatları Türkiye ile aynı ama indirim oranları Türkiye’ye göre daha büyük olduğu için parfümlerimizi Polonya’dan alabiliriz.

Rossmann

Kişisel bakım hizmetleri

Polonya da birçok kuaför karışık yani bayanlar ve erkekler aynı yerde saçlarını kestirebiliyor. Kuaförlerin çoğunluğu bayan ve erkek saç kesiminde makas kullanmıyorlar. İnsanlar sarışın ve çok tüylü olmadıkları için tüylere yönelik operasyonları her yerde bulamıyorsunuz bunun için tedbirli olunmalı.

İç giyim ürünleri

Polonya’da iç giyim ürünleri Türkiye’ye göre daha pahalı bunun için iç giyim ürünlerimizi ve çoraplarımızı Türkiye’den bolca götürmek çok mantıklı çünkü eğer yurtta kalmayı düşünüyorsak günlerce çamaşır sırası beklememiz gerekebilir.

Kışlık ürünler

Eğer kış mevsiminde Polonya’da olacaksak( ki hangi dönemde gidersek gidelim kışı göreceğiz) mutlaka soğuğa dayanıklı ürünlerimiz olmalı. En az bir çift eldiven, atkı, bere, içlik ve donanımlı mont. Türkiye’de ki yün içlikleri orda çok fayda etmediğini bilmeliyiz. Bunun yerine Decathlon’dan yaklaşık 45 tl ye alabileceğimiz termal taytlar ve bodyler ile daha mutlu olabiliriz. Montumuz en önemli varlığımız olacak orda eğer normal üşüyen ve çok üşüyen birisiyseniz kaşe mont elyaf şişme mont alarak kendinize kötülük etmeyin. Türkiyede birçok spor giyim mağazasında da bulabileceğiniz kaz tüyü montları tercih edebilirsiniz. Etiketlerinde bulunan dolum oranına bakarak sizin için en uygun sıcaklığı sağlayacak ürünü alabilirsiniz. Eğer isterseniz Polonya’nın yerel markası olan 4F ‘den de kendinize uygun montlar bulabilirsiniz. Bu montlar 300 tl den başlıyor. Bot olarakta içinde suya dayanıklı ve mutlaka altı tırtıklı botlar tercih ederseniz karda yaralanmalardan kendinizi korumuş olursunuz.

pr_01_89674_max 4f

Kıyafet

Kıyafet olarak çok aşırı kalın ürünler çok fazla tercih edilmemeli. Çünkü dışarıda hava -10 dereceyken okulda, barlarda ve alışveriş merkezlerinde genellikle sıcak olmakta. Düzenli spor yapma alışkanlığınız yoksa bile mutlaka yürüyüş ve spor için bir kıyafet ve ayakkabı götürülmeli. Çünkü Polonyalılar sporu çok seven bir millet. Gün boyu spor yapar insanları gördükçe sizinde spor yapma isteğiniz artacaktır. Polonya da soğuk kış günlerinde yapacak bir şey bulamadığınız zamanlarda havuza gitmek için deniz şortu ve mayo götürmeyi unutmayalım. Gece hayatı için bayanlar tercihlerini; etek, elbise, ince bluzlar ve mutlaka rahat dans edebilecekleri siyah topuklu ayakkabılardan yana kullanabilirler. Erkekler içinde ince gömlekler, klasik ceketler, klasik ayakkabılar ve takım elbiseler uygun olacaktır. Polonya’da bazı mekanlar da takım elbise giyme zorunluluğu olduğunu unutmayalım ve birçok barda kapşonlu kazaklar yasak.

Tıbbi ürünler

Polonya’da üşütmemiz muhtemel olacağı için sürekli kullandığımız ilaçlar varsa öncelikle onları, bir kutu grip ilacı, bir kutu ağrı kesici, bir kutu burun spreyi, bir kutu boğaz spreyi, bir kutu kas gevşetici almamızda yarar var. Bunun yanı sıra aktarlarda atom çayı olarak satılan kırmızı küp şeker şeklindeki bitkisel çaydan da alırsak soğuktan hastalıktan korkmamıza hiç gerek kalmaz.

rüyada-ilaç-görmek

Abur cubur

Polonya’nın tatlıları, kurabiyeleri, çikolataları çok güzel ve fiyatları çok uygun bunun için Türkiye’den bu ürünleri götürmek mantıksız. Ama ben çekirdeksiz ( çiğdemsiz) yapamam Falım sakız çiğnemezsem ölürüm diyorsanız yanınıza bunları alabilirsiniz.

Prizler için aparatlar

Polonya’da herhangi bir dönüştürücüye ihtiyaç duymayacaksınız.Tecrübeli Biriyle Görüşme Talebi

 

 

 

 

Bir cevap yazın