Polonya’ya gelip Prag’a gitmemek olur mu ?

 

 

Merhaba arkadaşlar. Polonya’ya gelip de Prag’a gitmemek olmaz herhalde. Hitler’in bile bombalamaya kıyamadığı şehirdir Prag.

 

Prag çoğunuzun bildiği üzere tarihi güzellikleriyle ve gece hayatıyla ün salmış Avrupanın nadide şehirlerinden biridir. Bana sorarsanız favori şehirlerim arasında ikinci sırada yer alıyor. (Birincisi tabii ki Amsterdam 🙂 ). Yılın her dönemi, özellikle yaz döneminde pek çok turistin ziyaret ettiği, o atmosferi yaşamanın anlatılmaz olduğu bir şehir.

 

Peki nasıl gideceğiz Prag’a ?

 

İlk aklınıza gelen cevabı duyar gibiyim; POLSKI BUS. Tabii ki polski bus çoğumuzun kahramanı. Varşova, Wroclaw, Lodz, Poznan, Leszno, Gdansk, Bydgoszcz şehirlerinden Prag’a polski bus seferleri var. Fiyatlar fena değil ama önceden almanız sizin yararınıza elbette.

 

Bunun dışında blabla car ile gidebilirsiniz. Özellikle Krakow ve Wroclaw’a hemen hemen her gün bir blabla bulabilmeniz mümkün. Hem ucuza getirmiş olursunuz hemde yolda sıkılmazsınız 🙂

 

Uygun fiyata hosteller mevcut. 2 kere hostelde kaldım Prag’da ikisinde de 5€ ödedim gecelik. Hosteller fiyatına göre beni şaşırtacak seviyede güzeldi. Old town a yakın bulabileceğiniz bunun gibi birçok hostel var. Gelmeden önce rezervasyonlarınızı ona göre yapın.Couchsurfing de kullanabilirsiniz.

 

 

Tamam şimdi hostelide ayarladık indik Prag Florenc otogarına ne yapacağız ?

 

prague map

 

Genellikle hostellerinizin sayfasında otogardan ya da hava alanından nasıl hostele gidebileceğiniz yazılıdır. Yazılı değilse de adresine baktıktan sonra IDOS uygulamamızla nasıl gideceğimizi öğrenebiliriz.(Gelmeden önce bakıp bir ekran fotoğrafı almanızı öneririm, sonucta internetiniz olmayacak indiğinizde). IDOS Polonya’da kullandığımız jakdojade mantığında bir uygulama. Pek çok alternatifi bulunmakta ama ben bunu kullanıyorum. Otogarda metro durağı var oradan kolayca şehrin hemen hemen her yerine ulaşmanız mümkün. Metro gece 12 de bitip sabah 4.45 -5 civarı çalışmaya başlıyor. Gece ise tramvaylar ve otobüsler mevcut.  Makinalardan bilet alabilmek için bozuk para bulundurmanızı öneririm. Yoksa bile indiğinizde KB bankasının bankamatiğini göreceksiniz. 100 yada 200 kron çekip bir marketten bozuk para edinebilirsiniz. (100 yada 200 dedim diye fazla bir miktar zannetmeyin, Çek Cumhuriyetin’de 1 sıfır fazla kullanıyorlar bizim önceden kullandığımız 6 sıfır gibi 🙂 ) Daha sonra para çekmek için Unicredit bankamatiklerini kullanabilirsiniz.

 

IDOS

 

 

Pek çok görülecek yer var ama en önemlilerini söyleyecek olursam;

 

  • Astronomik saat
  • Old town
  • Prag kalesi
  • Charles Köprüsü

 

diyebilirim.

prague old t           prague-castle-jpg

 

Gelmeden önce şehrin Mc Donalds haritasını çıkartıp en yakın ucuz yiyecek ve free internet erişim noktasını kolayca bulabilirsiniz.

 

Gece hayatına gelelim.

 

Çok renkli ve eğlenceli bir gece hayatı sizi bekliyor. Adım başı bir gece kulübü görebilirsiniz. Çekler de Polonyalılar gibi eğlenmesini biliyorlar. Tabii ki bunu daha da güzelleştiren bir çok turistin olması. Görmenizi önerebileceğim clublar arasında James Dean, Harley Davidson Chapeau Rouge. Özellikle James Dean’i kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 

JamesDean-

 

Ayrıca Çek Cumhuriyeti’nin lezzetli biralarını da tatmayı unutmayın tabii ki 🙂