Polonyam Eğitim Danışmanlığı

Polonya’da Türk öğrencilerin en çok takip ettiği internet portalı olan Polonyam.com ile dünyanın çeşitli ülkelerinde resmi üniversite danışmanlığı veren Dıraman Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı ile işbirliği içerisinde oluşturulan bir projedir. 10 yılı aşkın yurt dışı eğitim danışmanlığı konusunda profesyonel bir ekip ile Polonya’da yaşayan profesyonel hizmet ekibinin birleşmesiyle hayata geçirilen bu projemizin amacı, Polonya’ya üniversite eğitimi almak amacıyla gelmek isteyen öğrencilerin tüm resmi işlemlerini kolaylıkla halledebilmesini sağlayıp, Polonya’da yaşadıkları süre içerisinde her ihtiyaçlarını sağlayabilmektir. Vatandaşlarımızın Polonya’ya gelirken işbirliğini kurduğu danışmanlık firmaları ile yaşadıkları problemlerin çözümü olarak, bu projeyi hayata geçirmiş bulunmaktayız. Polonya’nın en itibarlı üniversiteleriyle resmi anlaşmalar yaparak, sizlere en güvenilir ve itibarlı bir şekilde hizmet vermek bizim en büyük hedefimizdir.

Polonyam Eğitim Danışmanlığı

Polonyam Eğitim Danışmanlığı’nın Sunduğu Hizmetler

  • Üniversite Kayıt İşlemleri
  • Havaalanı karşılama
  • Kalacak Yer Ayarlama
  • Şehir Oryantasyonu
  • Lehçe Dil Desteği
  • İngilizce Dil Desteği
  • Oturum Kartı İşlemleri

Polonya

Polonya orta Avrupa’ nın stratejik konum olarak en önemli ülkelerinden birisidir. Özellikle 2004 yılında Avrupa Birliği’ ne dahil olarak sahip olduğu değeri hızla artırmıştır. 312.679 km²’lik yüz ölçümü ile dünyanın 69. büyük ülkesidir. Nüfusü 40 milyona yakın olan orta Avrupa ülkesi olan Polonya, Eğitim kalitesinin üstünlüğü, yaşam koşullarının uygunluğu, toplu taşımanın düzenliliği ve konum olarak Avrupa’nın önemli ülkelerine yakınlığı sebebiyle, dünyanın dört bir yanından öğrenciler üniversite seçimi yaparken Polonya’ yı tercih etmektedir.

Polonya’ da iklim koşullarının sert olması ve yoğun kar yağışı nedeniyle, ülkenin güneyinde bulunan Tatra dağlarında dünyanın dört bir yanından turist toplamaktadır. Kış sporlarıyla ünlü olan ülkede kayak ve buz pateni en popüler olan spor dalları arasındadır.

Şehir içi ve şehirler arası ulaşımda genellikle raylı toplu taşıma araçları tercih edilmektedir. Özellikle şehirler arası ulaşımda hemen hemen tüm Polonya’lılar devlet demir yolları ile seyahat etmektedir. Çevresel temizliğe çok önem veren Polonyalılar, çevresel düzeni bozan her şeye tepki göstermektedir, bu da herhangi bir şehirde yerde hiçbir şekilde bir çöpe rastlamamanızı beraberinde getirir(büyük şehirlerde her zaman bu düzen sağlanamayabiliyor).

Polonya iklim itibariyle soğuk bir ülke olmasına rağmen, yaşam koşullarının Türkiye’ ye göre uygun olmasından dolayı, binlerce Türk öğrenci Polonya’ da üniversite eğitimi almayı tercih etmektedir. Ülkenin para birimi Zloty’ dir. Türk Lirası ile kur kıyaslaması yaptığımızda 1 TL yaklaşık 1 Polonya Zloty’ sine karşılık gelmektedir.

Polonya’ daki özel üniversiteler ve devlet üniversiteleri ücretlendirmeleri hemen hemen aynıdır. Eğitim kalitesi kıyaslandığında, hemen hemen aynı kalitede olduğunu görebilirsiniz. Polonya üniversitelerinin en önemli özelliği, pratiğe dayalı eğitime yoğunlaşıp, öğrenciye mezun olduğunda, çalışacağı sektörde yetkinlik sahibi bir birey haline gelmesini sağlamaktır.

Polonya’ da eğitim dili Lehçe verilmektedir. Fakat dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrenci akını arttıkça, bir çok üniversite eğitim dilini yavaş yavaş uluslararası konuşulan dil olan İngilizce’ ye çevirmiştir. Hatta ülkede bulunan büyük ve dünyaca ününü kanıtlamış üniversiteleri bünyesinde bulunan çoğu bölümün eğitim dilini tamamen İngilizce olarak değiştirmiştir. Bu koşulların sağlanması ile beraber, Polonya’ da alınan diploma bütün Avrupa ülkeleri tarafından tanınmasını sağlamaktadır.

İsteyen her birey, Polonya’da üniversite kabul şartlarını sağladıktan sonra herhangi bir Polonya Üniversitesi’ nde eğitim alabilir.

Polonya’da Üniversite Kabul Şartları

  • Lise diploması
  • Pasaport
  • Lise diploması denkliği

Polonya’ da Üniversite Eğitimi Süresi

Polonya’ da üniversite lisans bölümleri 3 yıl sürmektedir. Okuduğunuz bölümde 2 yıl daha eğitim alarak Master diploması almaya hak kazanabilirsiniz. Polonyalı öğrenciler genellikle eğitimlerini 5 yılda tamamlayarak Master diplomasını alarak mezun olurlar. Siz de aynı şekilde Polonya’ da 5 yıl üniversite okuyarak, kariyer yaşantınıza 1 yıl önceden başlama avantajını edinebilirsiniz. Bu süreç içerisinde 2 dil öğrenerek üniversite eğitimi sırasında CV’nize 2 dil bilme yetkinliğini de ekleyebilirsiniz. Polonya’ da doktora programları ise 3 yıl sürmektedir. İlk 3 yıl seçtiğiniz bölümün derslerini alıp, dilerseniz bu süre içerisinde, dilerseniz eğitim süreci bittikten sonra tezinizi yazıp mezun olabilirsiniz.

Polonya’da üniversite okumak için herhangi bir sınava girmeniz gerekmemektedir. YÖK’ ün sağladığı koşulları sağladığınız müddetçe burada rahatlıkla bir üniversiteye kayıt olabilir, Polonya’ da aldığınız diploma Türkiye’ de de geçerli sayılır.

Polonya’ da Üniversite Eğitimi Hangi Dilde?

Polonya’ da üniversite okumanız için yabancı dil bilmenize gerek yoktur. Üniversitelerin hemen hemen hepsinde İngilizce ve Lehçe hazırlık bölümü bulunmaktadır. Bölümü seçme özgürlüğüne sahip olduğunuz gibi, alacağınız eğitim dilini de seçebilirsiniz. Hazırlık programları bir yıl sürmektedir. Dil programı bittikten sonra, üniversitelerde bölümü okuyup okuyamayacağınızı belirleyen bir sınav yapılmaktadır. Bu sınavı geçerek istediğiniz dilde eğitim almaya başlayabilirsiniz. Eğer dil yetkinliğiniz var ise, istediğiniz bir ülkede IELTS sınavına girerek 6,5 puan alarak hazırlık programını direkt atlayabilir ve seçtiğiniz bölüme hazırlık okumadan başlayabilirsiniz.

Yıllık Eğitim Maliyetleri

Polonya’ daki üniversiteleri, Türkiye’ deki özel üniversitelerle maliyet açısından kıyasladığımızda, Polonya’ daki üniversitelerin çok daha uygun olması, binlerce Türk öğrencinin neden Polonya’ yı tercih ettiğini göstermektedir. Yaşam giderlerini Türkiye’ ye göre kıyasladığımızda Polonya’ nın Türkiye ile hemen hemen aynı koşullara sahiptir.

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun, biz size ulaşacağız!

Adınız ve Soyadınız (gerekli)

E-postanız (gerekli)

Konu

Mesajınız