Polonya’dan Sonra İlk Buluşma

“Her defasında ilk fırsatta arkadaşlarınla Polonya’da tekrar buluşup bir organizasyon yapmanın bahsi geçecek fakat hep lafta kalacak.”

Polonya’dan Beş Yıl Sonra İlk Buluşma

Merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra tekrardan sizlerle buluşmak gerçekten çok güzel. Umarım bundan sonra daha sık sizlerle olacağım. İş ve aşk hayatımdaki bazı çalkantılar beni ne yazık ki yazı yazmaktan biraz alıkoydu. Neyse duygu sömürüsü yapıp sizleri zehirlemek istemiyorum. Asıl konuya, daha doğrusu konumuz Polonya’ya gelelim.

 

Sizlere derin bir iç çektiren; “Polonya’da Erasmus Yaptıktan Sonra Türkiye’de Seni Bekleyen 14 An” adlı yazımı hepiniz hatırlarsınız. Polonya’da Erasmus yaptıktan sonra başınıza gelecekleri ne yazık ki sizlere önceden hatırlatmak pek güzel değildi. Polonya’dan yeni dönenlere ise “duygularımıza tercüman oldunuz” dedirtmek keyifliydi. Hatırlarsanız yazımın altıncı maddesi şuydu:

 

            “Her defasında ilk fırsatta arkadaşlarınla Polonya’da tekrar buluşup bir organizasyon yapmanın bahsi geçecek fakat hep lafta kalacak.”

 

            Evet arkadaşlar sizlerle bugün bu madde üzerinde yoğunlaşacağız. Eminim ki Polonya’da geçirdiğiniz o güzel günlerin sonunda herkes o günleri geçirdiği yakın dostlarıyla tekrar ufakta olsa bir organizasyon içinde bulunmak istemiştir. hatta iddia ediyorum bu en çok hasretini çektiğiniz şeydir. Çünkü neye sahip olduğunuz değil, sahip olduğunuz şeyleri kiminle paylaştığınız önemlidir.

IMG_1248 

Erasmus yaptıktan sonra Polonya’ya iki defa gittim. Ancak ikisinde de aradığımı bulamadım. Ülke aynı ülkeydi, yaşadığım şehir aynı şehirdi fakat gördüğüm insanlar aynı insanlar değildi. İşte bu durum insana acı ama gerçek şunu bir kez daha hatırlatıyor. Hiç bir şey geçmişteki gibi olmuyor. Zamanı ne yazık ki geri alamıyorsunuz. İşte burada gelecek planları devreye giriyor. Ne yapıp edip o insanlarla bir araya gelip yeniden eski günleri yâd etmek sizi heyecanlandırıyor. Eğer şanslıysanız grubunuzda benim gibi bir organizatör varsa, sizleri eski arkadaşlarınızla buluşturabilir. Ancak organizatörlüğü tavsiye etmiyorum çünkü kimseye bir şey beğendiremiyorsunuz.

 

Konudan pek fazla sapmadan devam edeyim. Evet hafta sonu Berlin’deydim. Kiminle mi? 2010 yılında Polonya’da bir yıl boyunca Erasmus yaptığım en iyi dostlarımla. Tam beş yıl aradan sonra tekrar buluştuk. Her şey sanki daha dün gibi geliyordu. Olayın en güzel tarafı neydi biliyor musunuz? Sanki herşey kaldığımız yerden devam ediyordu. Sanki araya beş yıl hiç girmemişti. Gruptaki herkes aynıydı bir tek bende on kilo fazlalık vardı.

 

İki gün boyunca Berlin’in altını üstüne getirdik. Yedik, içtik ve eski anılarımızı anlatıp anlatıp güldük. Tabi bol bol fotoğraf çektirip, gezimize katılamayanları kıskandırmayı da ihmal etmedik. İnanılmaz iki gündü. Erasmus’tayken bu insanlarla ömür boyu yaşarım diye içimden geçirirdim. Ama biraz saf bir düşünceymiş, çok duygusalmışım. Çünkü herkes farklı ülkelerde farklı kültürlerde ve farklı uğraşlarla hayat mücadelesi içinde savaşıyor. Erasmus bir rüya ve o rüya bitine kadar her şey insana farklı geliyor. Kendi hayatlarımıza dönüp yıllar sonra tekrar görüşünce ise açıkça hissettiğim aslında çok da ortak noktamızın olmadığıydı. Her şeye rağmen yıllar sonra tekrar buluşmak, en azından o çabayı göstermek ve kaldığımız yerden anılara devam etmek çok güzeldi. Darısı herkesin başına diyorum. Planlarınızı ertelemeyin, lafta bırakmayın. anıları tekrar hatırlamak çok güzel çünkü… Bu arada değişik bir şey yapmak istedim ve Polonya’dayken aldığım Barney Çakmaktaş tişörtü resimde göreceğiniz üzere buluşmamıza benimle birlikte geldi. Anılarınızı unutmayın derim:)

 

Polonya’da Erasmus yaptıktan sonra niye Berlin’de buluştunuz diye soracak olursanız. Bu daha başlangıç, önce bir kendimizi tartalım dedik. Enerjimizin çoğunu yaz için Krakow’a sakladık…