18 Şub 2018

Polonya’dan Roma’ya Seyahat

Polonya’dan Roma Gezisi

Hazırlanın millet Roma’ya gidiyoruz. Polonya’da eğitim almaya başladınız veya birkaç ay gibi kısa bir süre için Polonya’dasınız, tavsiyemiz hazır Polonya vizeniz varken Avrupa turu yapmanız. Tarihi, doğal güzellikleri, mutfağı, alışverişi derken Roma’da sizi bekleyen pek çok şey var bu nedenle Avrupa turunuza ilk olarak Roma’dan başlamanızı öneririz. Polonya’dan Roma’ya nasıl seyahat edebileceğinizi de öğrenmek istiyorsanız detaylar yazımızda sizi bekliyor.

 

Polonya’dan Roma’ya gitmek için pek çok alternatif mevcut. Polonya – İtalya arası mesafe yaklaşık olarak 1760 Km’dir. Bu yolculuk kendi aracınız varsa tahminen 17 saat sürecektir. Uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, Polonya’dan Roma’ya uçuşunuzu yaklaşık olarak 2 saat 10 dakika sürede tamamlayabilirsiniz. Ulaşım bütçenize uygun olsun istiyorsanız Ryanair ve Wizzair firmalarını gözden geçirmelisiniz!

 

Roma’da görmeden gelmemeniz gereken 10 yeri sizler için sıraladık. Gelin birlikte inceleyelim.

 

1. Kolezyum, Antik Roma’da gladyatörlerin savaştığı, pek çok gösterilere ev sahipliği yapmış bir arenadır.

 

 

 

 

 

 

2. Roma Forumu, antik Roma’nın geliştiği merkez bölgedir. Ticaret, iş, ibadet ve adaletin yönetiminin burada gerçekleştiği söylenir.

 

 

 

 

 

 

3. Pantheon, ilk olarak Antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş bir yapı. Roma’ya gitmişken görmeden gelmeyin deriz.

 

 

 

 

 

 

4. Trevi Çeşmesi, Roma’da Poli Sarayı’nın bir kenarına yapılmış dünyanın en ünlü çeşmelerden biridir. Bu çeşmenin bir diğer adı ise “Aşk Çeşmesi”dir. Trevi Çeşmesi yıl boyunca pek çok turistin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

5. İspanyol Merdivenleri, bu merdivenlerin bulunduğu Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı), Roma’nın en hareketli bölümlerinden, aynı zamanda bu meydan üzerinde dünyaca ünlü pek çok markanın mağazalarını görmeniz mümkün.

 

 

 

 

 

6. Kutsal Melek Kalesi, burası bizim içinde önemli bir yere sahip, bu kalede Cem Sultan’ın hapis yattığı söyleniyor. Kalenin yanındaki nehir gezintisi ise eşsiz.

 

 

 

 

 

 

7. Aziz Petrus Bazilikası Vatikan’nın en göze çarpan binasıdır. Vatikan’a girdiğinizde ilk olarak Aziz Petrus Bazilikasını görürsünüz. Papa’nın konuşma yapacağı zamana denk gelirseniz maalesef içeri girmeniz pek mümkün olmayacaktır.

 

 

 

 

 

8. Sistine Şapeli Vatikan’da, Papa’nın resmi olarak kaldığı yer olan Apostol Sarayı’nda bulunan bir şapel. Vatikan’a gidip de burayı görmeden gelmek sizin için büyük bir kayıp olur. Mutlaka ziyaret edin deriz.

 

 

 

 

 

 

9. Yahudi Gettosu, dar sokakları ve içerideki küçük küçük mağazaları ve bir hayli hareketli olmasıyla ilk girişte sizi şaşırtabilir.  Buranın daha çok Yahudi yemekleri sunan restoranlarla dolu mistik bir havasının olduğunu göreceksiniz. Size önerimiz buraya mutlaka karnınız aç olarak gitmeniz ve Ba’Ghetto’nun nefis enginarının ve yemeklerinin tadına bakmanız olacaktır.

 

 

 

 

 

 

10. Bonus olarak sizlere Roma’daki alışveriş merkezlerini ve caddelerini sıralıyoruz.  İlk olarak, Galleria Alberto Sordi Alışveriş Merkezine gitmenizi öneririz. Buranın eşsiz mimarisi sizi büyüleyecektir.  Burada alışveriş yapabilir, içerisindeki restoranlarında keyifli bir mola verebilirsiniz. Roma’da en ünlü markaların mağazalarını bulabileceğiniz alışveriş caddesi Piazza di Spagna’dan başlar ve Via del CorsoLargo C. Goldoni şeklinde devam eder. Bunlar dışında şehrin dört bir yanında kurulan sokak pazarlarından da alışveriş yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

İlgilinizi çekeceğini düşündüğümüz “Avrupa’da Olmanın Farkındalığına Kavuşamamak” yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.