Polonya’dan Prag Yolculuğu

Polonya’dayız diğer yazılarımızdan da hatırlayacağınız gibi önce Roma’da görmeniz gereken yerleri sıraladık sonra da Paris’te neler yapabileceğinizi. Şimdide Polonya’nın yanı başındaki tarih, kültür, eğlence diyarı Prag’da neler yapabileceğinize bir bakalım.

Polonya’dan Prag’a Nasıl Gidilir?

Varşova ile Prag, arası 687 kilometredir. Bu mesafe kendi araçınızla yaklaşık olarak 7 saat sürecektir. Uçak ile seyahat etmeyi düşünüyorsanız, 518 km. olan yolculuğunuzu yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika sürede tamamlayabilirsiniz. Prag’a diğer ulaşım yolu ise tren olabilir. Prag’a gitmek için hızlı ve normal olmak üzere bütçenize en uygun olan trenleri  seçebilirsiniz. Tren biletlerini Polonya’nın resmi Devlet Demiryolları PKP’nin  https://www.intercity.pl/en/ web sitesinden alabilirisiniz. Bunun dışında otobüs ile de Prag’a gitmeniz mümkün.

Polonya’nın yanı başındaki tarih, kültür, eğlence diyarı Prag

Prag’da Nereleri Görmelisiniz?

Karl Köprüsü (Charles Bridge), Vltava Nehri üzerine kurulmuş tarihi bir köprü ve Kral IV. Karl tarafından yaptırılmış.

Prag Kral Köprüsü, Vltava Nehri üzerine kurulmuş tarihi bir köprü ve Kral IV. Karl tarafından yaptırılmış.

 

Prag Kalesi, geniş bir tepenin üzerine yapılmış olan bu kaleden Prag manzarasını izlemek muhteşem. Ayrıca, bir zamanlar Bohemya, Kutsal Roma İmparatorluğu kralları ve devlet başkanlarının bu kalede ofisleri bulunurmuş.

Geniş bir tepenin üzerinde yer alan kaleden Prag manzarasını izlemek muhteşem.

 

Aziz Vitus Katedrali, Prag Başpiskoposluğunun merkezi olan katedral. Prag kalesi içinde yer alan katedral görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Prag kalesi içinde yer alan katedral görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

Astronomik Saat Kulesi, Old Town meydanında bulunan saat üzerinde 12 saat diliminin ve 12 burcun sembolleri vardır. Saatin hikayesi ise çok ilginç; bir saat ustası bu saati yapar ve saat bittikten sonra herkes bu saati çok beğenir. Dönemin kralı bu güzel saatin aynısından başka kimsede olmaması için saati yapan ustanın gözlerine mil çektirip kör eder. Gözleri kör olan saat ustası da kendini saat kulasının tepesinden saatin içine atarak intihar eder, o günden sonra uzun yıllar diğer ustalar saati düzeltemez ve zamanı yanlış gösterir. Bu saatin bir diğer özelliği de her saat başı 1 dakika çalması ve bu sürede saatin içinden 12 havarinin dönerek çıkmasıdır. Bu hikayenin de etkisiyle her saat başı Astronomik Saat Kulesinin olduğu alanda kalabalık bir turist kitlesinin olduğunu görürsünüz.

Astronomik Saat Kulesi, Old Town meydanında bulunan saat üzerinde 12 saat diliminin ve 12 burcun sembolleri vardır.

Prag’da Alışveriş

Prag’da alışveriş için pek çok alternatif mevcut. Eski şehir meydanından hediyelik pek çok şey satın alabilirsiniz. Bunun dışında Na Prikope Caddesi üzerinde birçok alışveriş merkezinin yanı sıra dünyaca ünlü markalara ait mağazaları görebilirsiniz.

Prag’da alışveriş için pek çok alternatif mevcut.

Prag’da Eğlence

Prag tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü olduğu kadar gece hayatıyla da ünlüdür. Yıl boyunca da bu nedenle pek çok turist tarafından tercih edilir. Gece hayatının da diğer Avrupa ülkelere göre nispeten daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Prag’dayken eğlence için pek çok alternatif sizi bekliyor. Çeşitli gece kulüplerine gidebilir veya konser, tiyatro gibi çok daha farklı etkinliklere katılabilirsiniz.

Prag tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü olduğu kadar gece hayatıyla da ünlüdür.