18 Şub 2018

Polonya’dan Paris Gezisi

 

Polonya’da üniversitede eğitim hayatınıza başladınız her şey harika gidiyor. Peki Avrupa’da olduğunuzun ve tüm Avrupa’yı dilediğiniz zaman gezebileceğinizin farkında mısınız? Polonya’da iken yapabileceğiniz Paris seyahati ve neden Paris’i ziyaret etmeniz gerektiği hakkında hazırladığımız yazımız aşağıda sizleri bekliyor.

 

1. Zafer Takı ve Şanzelize Caddesi, Paris’e gittiğinizde ilk yapmanız gereken şeylerin başında Paris’in simgelerinden biri olan Zafer Takı tepesine çıkıp manzarayı izlemek olmalı. Bilet almayı beklemek yorucu olabilir ama göreceğiniz manzaranın karşısında buna değeceğini unutmayın. Paris’e gitmişken Şanzelize Caddesini gezmemek imkansız tabiki. Dünyaca ünlü markaların mağazalarını ve birbirinden iyi restoranlar bu cadde üzerinde yer alıyor.

Paris’e gittiğinizde ilk yapmanız gereken şeylerin başında Paris’in simgelerinden biri olan Zafer Takı tepesine çıkıp manzarayı izlemek olmalı.

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Eyfel Kulesi, diğer adıyla demir kule tüm dünyada Paris’in sembolü haline gelmiş durumda. Eyfel Kulesine çıkmak isteyenler bunu mutlaka gece yapmalı çünkü ışıklar içindeki Paris’in muhteşem manzarasının tadını en iyi gece çıkarabilirsiniz, bizden söylemesi.

Eyfel Kulesine çıkmak isteyenler bunu mutlaka gece yapmalı çünkü ışıklar içindeki Paris’in muhteşem manzarasının tadını en iyi gece çıkarabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Louvre Müzesi, Fransa’da açılan ilk devlet müzesi ve burada  Mona Lisa gibi sayısız birbirinden değerli sanat eserini görme şansınız olacak.

Louvre Fransa’da açılan ilk devlet müzesidir.

 

 

 

 

 

4. Orsay Müzesi, Seine Nehri’nin sol tarafında yer alan müze aslında eski bir tren garıymış. Şu anda müze olarak hizmet veriyor. Paris’te görülmesi gereken yerlerden biri.

Orsay Müzesi, Seine Nehri’nin sol tarafında yer alan müze aslında eski bir tren garıymış.

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Versay Sarayı ihtişamı ile sizi büyüleyecektir ama size ilginç bir bilgi verelim mi? Versay Sarayı’nın içerisinde tuvalet ve banyo bulunmuyor.

Versay Sarayı ihtişamı ile sizi büyüleyecek.

 

 

 

 

 

 

6. Notre Dame Katedrali, Seine Nehri’nin kıyısında yer alan orta çağ katedrali mimarisi harika ama burayı asıl meşhur yapan sizlerinde bildiği gibi Victor Hugo’nun ölümsüz eseri “Notre Dame’ın Kamburu” bu eseri okuyup da burayı gezmek paha biçilemez.

Notre Dame Katedrali, Seine Nehri’nin kıyısında yer alan orta çağ katedrali

 

 

 

 

 

 

7. Montmartre Tepesi, manzarası ve daracık sokakları, minik dükkanları ve restoranları ile sizin şahane vakit geçirmenizi sağlayabilir.

 

 

 

 

 

 

8. Disneyland Paris, Paris şehir merkezine 32 km uzakta ama ulaşım trenler ile bir hayli kolay. Disneyland’da eğlenceli bir gün geçirebilir, sonrasında da Rainforest Cafe’de dinlenebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

9. Lüksemburg Bahçesi, Paris’te görülmesi gereken parkların başında geliyor. Parkın içinde yürüyüş yaparak çeşitli stillerdeki bir bahçeleri görmeniz mümkün.

 

 

 

 

 

 

10. Palais Garnier, yani Ulusal Opera Binası size önerimiz bu binayı sadece gezmeyin, mutlaka Paris’te bulunacağınız tarih aralığındaki bir etkinliğe katılın, buna değecek bize güvenin.

 

 

 

 

 

 

 

Polonya’da üniversite eğitimi alırken Avrupa’da daha fazla neler yapabileceğinizi öğrenmek için “Avrupa’da Olmanın Farkındalığına Kavuşmak” yazımızı da okumalısınız.