Polonya’da Yeni Dönem Sigara

Merhaba,

Polonya’dan hayata dair kısa bir haber vermek istiyoruz.

Öncelikle, sigaranın sağlığa zararlı olduğunu hatırlatarak, Polonya’nın bu konuda aynı Türkiye’ye benzer bir adım atacağını bildiriyoruz.

1 m^2’lik mantar şekilli dükkanlarında kendilerine ait bir hayat yaratan teyzeler.

Avrupa komisyonu, Polonya’dan, sigara paketlerine 14 adet içenleri psikolojik olarak vazgeçirmeye yönelik resimler koymasını istedi. Bu resimlerden bazıları, sigara içmekten kan kusan kadın, yaraları iyileşmeyen insanlar, vücutlarındaki uzuvları kangren nedeniyle kesilen kişiler olarak düşünülüyor.

Bunun haricinde, sigaranın dişlere verdiği zarar, doğurganlığın üzerindeki olumsuz etkileri, kalp-damar rahatsızlıkları, cilt yaşlanması v.b. resimlerin paketlerin üzerine yerleştirilmesi isteniyor.

Polonya’nın hangi resimleri seçeceğine dair ise sadece yılbaşına kadar vakti var.

Polonya’nın Avrupa Birliği’yle ters düştüğü bir diğer konu ise mentollü sigaralar, bu yılbaşına kadar bu konuda da adım atılması bekleniyor.

Polonya’daki sigara içme oranı Türkiye’ye göre daha az, bunun sebebi hem sigara fiyatlarının yüksek oluşu, hem de genel itibariyle Polonya’da al sırtına çantayı, doldur içine birayı, vur kendini dağlara bayırlara mantığı. Türkiye’de sırt çantalı insanlara nasıl baktığınızı hatırlayın. Burada biz bizeyiz, kendimizi kandırmaya gerek yok 🙂

JestemTurkiem ile haberleri dinlediniz.