Polonya'da Üniversite okumak için yabancı dil şartı var mı?

Polonya’da Üniversite okumak için yabancı dil bilmeniz gerekmez. Üniversitelerin hazırlık bölümlerinde yoğunlaştırılmış hazırlık bölümüne kayıt olup 1 akademik yıl yabancı dil programını bitirdikten sonra, uluslararası geçerliliği olan sertifika sınavlarından birisine girerek, istediğiniz bölümün İngilizce yeterlilik şartlarını elde edip, lisans ya da yüksek lisans programına yazılabilirsiniz.

Üniversite Hazırlık Bölümleri

 

Polonya’daki Üniversitelerin hazırlık bölümlerinin içerikleri farklılık gösterebilir. Mühendislik programlarına hazırlanan öğrenciler, mühendislik ile alakalı terimlerin öğretildiği dersleri ek olarak almaktadır. Fen bilimleri temeli olmayan öğrenciler bunun yanı sıra, mühendislik bölümlerinin Foundation programlarına katılabilir.

Foundation Programı Nedir?

 

Foundation programı, üniversiteler tarafından öğrenciyi okuyacağı bölüme hazırlamak için düzenlenmiş programdır. Örneğin; eğer mühendislik okumak istiyorsanız (Matematik, Fizik vs. temeliniz yoksa), İngilizce B2 belgeniz ile bu programa başvurabilir ve temel eğitim alabilirsiniz. Foundation programı bittikten sonra bölüme başlayabilirsiniz. Eğer İngilizce seviyeniz B2 düzeyinde değilse, üniversitelerin dil hazırlık programına başvurarak dil seviyenizi geliştirebilirsiniz.

İngilizce Hazırlık Programlarında Ne Öğreneceksiniz?

 

  • Farklı konularda iletişim kurabilecek seviyeye gelirsiniz.
  • Doğru bir şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz.
  • Kelime bilginizi geliştirirsiniz.
  • Farklı konularda makale okuma ve anlama becerinizi geliştirirsiniz.
  • Akademik yazıları anlayabilecek seviyeye ulaşırsınız.
  • Yabancı ortamlarda, kendinizi daha rahat ifade edebilir ve konuşulan konulara rahatlıkla dahil olabilir ve fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Hazırlık programı sonunda okul tarafından düzenlenen İngilizce testine girip gereken başarıyı sağlayarak aynı okulda bölüme başlayabilirsiniz. Eğer, dil hazırlık bölümü okuduğunuz üniversiteden farklı bir üniversitede bölüm okumak istiyorsanız, uluslararası geçerliliği olan yabancı dil sınavlarına girmeniz gerekmektedir(IELTS, TOEFL, TOEIC vb..).

Üniversitelerin hazırlık bölümlerinde okuyan öğrenciye, Polonya’da kendilerini ifade edebilecek kadar ihtiyacı olan Lehçe(Polonya Resmi Dili) bilgisi de ders olarak bu programlar içerisinde sunulur.