Polonya’ya gelen öğrenciler, okurken çalışabilir mi?

 

Polonya’da öğrenci statüsünde olduğunuzda Polonya Devleti siz öğrencilere Part-Time çalışma izni tanımaktadır. Evet Polonya’da okurken aynı zamanda da part-time şeklinde çalışma imkanınız vardır. Bu bilgi internette genellikle bu şekilde verilir. Yalnız şunu da unutmakta fayda var, devletin size tanıdığı çalışma süresi kadar vaktiniz olacak mı? Polonya’ya eğer öğrenci olarak geliyorsanız, en büyük amacınız üniversitenizi uzatmadan bitirmek olmalıdır. Polonya’daki üniversitelerdeki derslerinizin çok kolay olacağını düşünmemelisiniz. Türkiye’deki Üniversitelerde nasıl ki ders devam zorunluluğu varsa, buradaki üniversitelerde de aynı şekilde devam zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Seçimlerinizi ileriyi düşünerek yapın!

 

Polonya’da Üniversite okumak istiyorsanız. Kendinizi şimdiden yoğun ders çalışma temposuna hazırlamanızda fayda var. Sizin için bu süreçte en önemli olan şey, okuldaki derslerinizde gösterdiğiniz başarıdır. Eğer hem derslerinize hem de işinize vakit ayırabilecek yoğunluk ile başa çıkabilirim diyorsanız bu süreç içerisinde girin, aksi takdirde üniversite dersleriniz ile sıkıntı yaşayabilirsiniz. İnternette yazılan bilgilere baktığınızda Polonya’ya gelir gelmez iş bulacağınızı ve hem para kazanıp hem de okulunuzu kolaylıkla bitirebileceğinizi anlatan yazılara itibar etmemenizi tavsiye ederiz. Polonya’da part-time iş bulabilmeniz için Lehçe ya da İngilizceyi yeterli seviyede konuşmanız lazım. Bir restoranda bulaşık yıkayarak vaktinizi burada kaybedeceğinize, Türkiye’de kalmanız daha makbuldür. Ama dilinizi iyi geliştirdikten sonra, yarı zamanlı bir işe başvurarak, derslerden kalan boş vakitlerinizi size katkısı olacak bir iş bularak efektif bir şekilde değerlendirmenizi tabi ki biz de tavsiye edebiliriz. İş başvurusunda bulunacaksanız, muhakkak yabancılar ile iletişim kurabileceğiniz, dil pratiği yapabileceğiniz işleri tercih edin.

Polonya’da tam zamanlı çalışma izni veriliyor mu?

 

Evet, Polonya’da tam zamanlı bir üniversite programını bitirdiğinizde, Polonya Devleti tarafından size tanınacak tam zamanlı çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Hatta çalışma iznini almanız için üniversite bitirmenize de gerek yoktur. Eğer başvuru yaptığınız şirket sizi gerçekten beğenir ve şirket için yararlı olacağınıza kanaat getirirse, sizin adınıza çalışma iznine başvurup, çalışma izninizi alabilir. Unutmayın, ÖNCE EĞİTİM!