Polonya’da Üniversite Okumak

Üniversite sınavı yaklaşırken

Çoğumuzun hayalidir yurt dışında üniversite okumak, lise bitmeye yakın başlar heyecan. Ailemiz, akrabalarımız, çevremizden bir çok öneri ve nasihat duyarız. Oysa ki, bizim için en önemli hedef, hayallerimizin gerçekleşmesidir. Hangi üniversiteyi seçeceğimiz, hangi bölümde okumak istediğimiz ve daha bir çok soru takılır aklımıza. Stresli bir dönemdir, önümüzde aşmamız gereken çok önemli bir sınav vardır. Yurt dışında üniversite okuyan kişilere özeniriz bazen, nasıl gittiler, keşke ben de yurt dışında okuyabilsem deyip, “iyi de bende yabancı dil yok” deyip erteleriz. Aslında yurt dışında okumak o kadar da zor değildir. Tek sıkıntımız, yeterince araştırma yapmamamızdır.

polonyada üniversite fiyatları

Üniversite seçimine aile mi karar vermeli?

Uzman psikologlar, öğrencinin tüm seçimlerini kendilerinin yapmasını öneriyor. Peki ailenin görüşü önemsiz mi? Tabi ki hayır! Aile, yakın çevre, akrabalarımız her zaman bizim iyiliğimizi düşünerek bizlere fikir vermeye çalışıyor. Yalnız buradaki en önemli nokta, bizim ne istediğimizdir. İleride, üniversiteyi bitirip “keşke bu bölümü seçmeseydim de şu bölümü seçseydim” dememek için, çok iyi düşünerek karar vermek gerekiyor. Üniversite sınavına hazırlanan kişinin, kendisini çok iyi tanımalı, neye yeteneğinin olduğunu, hangi konuda daha meraklı olduğunu, neyin ilgisini çektiğini çok iyi bilmelidir. Hayat her zaman yaptığımız seçimlere göre yönlenir, bunu unutmamalıyız.

Bilgisayarı çok severim, bilgisayar mühendisi mi olmalıyım?

İşte bu seçim tamamen dış yönlendirmelerden kaynaklanır. Buna izin vermeyin! Bilgisayarı çok sevmeniz sizin çok iyi bir bilgisayar mühendisi olacağınız anlamına gelmez. Bilgisayara olan sevginizin tam olarak nereden kaynaklandığını bilmelisiniz. Bilgisayarda en çok hangi alanda vakit geçiriyorsunuz mesela? En çok hangi siteleri takip ediyorsunuz internette? Tasarım siteleri mi? Oyun siteleri mi? Facebook mu? Bunu belirleyin ve konunun içine dalın.

Örneğin, Facebook! “Arkadaşlarımın paylaştıklarını seyretmek bana inanılmaz haz veriyor”. Belki bu sizin çok iyi bir analizci olduğunuzun işaretidir. İnsanları izlemek, yaptıklarını değerlendirmektir size en çok keyif veren. Belki ileride çok büyük bir şirkette takım lideri olacaksınız fakat bu yeteneğinizin farkında değilsiniz. Biz sizi hiçbir şekilde yönlendirmek istemeyiz ama kendinizi iyi tanıyın!

polonya ingilizce hazırlık üniversite

Yurt dışında Üniversite nasıl okunur?

Öncelikle yapmanız gereken, hedefinizi belirlemektir! Sonra bu hedefi daha önce kimlerin koyduğunu ve bu alanda kimlerin başarılı olduğunu araştırmalısınız. Belki onlar kadar başarılı olamayabilirsiniz ya da onlardan çok daha fazla başarıya sahip olabilirsiniz gelecekte. Başarılı insanların CV’ lerine baktığınızda, aldıkları yurt dışı eğitimlerini görürsünüz. Bu sizi kesinlikle, başarının anahtarı yurt dışındaki üniversitelerde diye düşündürmesin! Başarının anahtarı her zaman sizdedir! 

Yurt dışında Üniversite okumak sadece sizin ufkunuzu açacaktır. Hangi anlamda? Unutmayın, dünyada sadece bizim ülkemizde insan yaşamıyor, dünya da birçok ülke var ve her ülkenin vatandaşlarının yaşantıları, hayata bakış açıları, ekonomik durumları vb.. farklı ve bu farkı ancak tam olarak bu insanlarla karşılaştığımızda anlamaktayız. Nasıl mı? Yurt dışında üniversiteye başlarsınız, ilk dersinizde hocanız sizi tanımak amaçlı “bize kendini anlat” dediklerinde, sınıf arkadaşlarınızın kendini anlatışının bile ne kadar farklı olduğunu fark edersiniz. Bu aslında ilk adımdır, ufkumuzun açılmasında. O farklı insanlar, kısa bir zaman sonra bizim belki en iyi arkadaşlarımız olur, birbirinize kültürünüz hakkında birçok şey anlatırsınız ve hayata bakış açınız değişir. Ya da siz onların hayata bakışını değiştirirsiniz kim bilir 🙂

Peki ya sadece arkadaş mı? Tabi ki hayır! Üniversite okuduğunuz yabancı ülkede, yep yeni bir hayatınız olur, aslında bir nebze, bu sizin tam olarak kendinizin nasıl survive ettiğinize de bağlıdır. Kendinize güvenen bir bireyseniz, yurt dışında fazla zorlanmadan, hayata adapte olabilir ve bundan inanılmaz bir keyif alırsınız. Her gün, belki bugüne kadar hiç duymadığınız yeni şeyler öğrenirsiniz. Sorunlara bakış açınız değişir, her zaman daha geniş perspektif ile olayları yorumlarsınız.

Hangi ülkede Üniversite okumalı?

Öncelikle bu seçimi yaparken 2 şeyi göz önünde bulundurmalısınız. “Benim ailemin bütçesi ne kadar” ve “Hangi ülkede mutlu olurum”. Türkiye’de üniversite sınavına hazırlanıp, son anda kararını değiştiren öğrenciler, bu soruları kendilerine sorduklarında, genelde, hem ucuz yaşam koşulları, hem okul harçları, hem de rahat ve güvenli bir ülke olan Polonya’da bir üniversite seçimi yapıyorlar 🙂

Polonya’da Üniversite okumak zor mu?

Polonya’da üniversite okumak düşünüldüğü kadar zor değildir. Öncelikle ihtiyacınız olan dil seçimi yapmanızdır. Polonya’nın resmi dili Lehçe’dir. Fakat bu üniversiteyi Lehçe okumak zorunda olduğunuzu göstermez. Polonya’da Üniversite okuyan Türk öğrenciler genellikle İngilizce eğitim almayı tercih etmektedir. Siz de aynı şekilde okuduğunuz bölümü İngilizce okuyabilirsiniz. “Ama ben İngilizce’de çok iyi bilmiyorum” demeniz bir sorun teşkil etmemektedir. Polonya’daki Üniversitelerin çoğunun İngilizce hazırlık bölümü de vardır. Yani buraya gelip, İngilizce’yi en baştan öğrenip, bölümünüzü burada seçebilir ve okuyabilirsiniz.

Polonya Üniversiteleri ücretleri ucuz mudur?

Polonya Üniversiteleri, Türkiye’deki özel Üniversiteler ile karşılaştırdığınızda yıllık ücretler bakımından daha ucuzdur. Yıllık 2500€’ dan başlayan fiyatlarla, Polonya’da Üniversite okuyabilirsiniz.