18 Şub 2018

Polonya’da Üniversite Okumak zor mu

Yurt dışında üniversite okumak isteyen adaylar Polonya’da Üniversite Eğitimi hakkında birçok bilginin internette paylaşıldığını görecektir.

Peki her şeyi bir kenara bırakıp bu meseleye bir de içerden bakmaya ne dersiniz?

Öncelikle Polonya’da Üniversite okumaya başladığınız itibaren öğrenci olarak mı sayılıyorsunuz? Cevap “hayır”. Polonya’da Eğitim hayatınız eğer yabancı dil bilmiyorsanız bir İngilizce ya da Lehçe hazırlık yılı ile başlar. Polonya’da hazırlık okurken öğrenci statüsünde sayılmazsınız. Hazırlık sınıfları genellikle 600 saatlik bir ders programı şeklinde oluşturulur.

Polonya’da İngilizce ya da Lehçe hazırlığı hangi dilde alacaksınız?

Bu konu ile alakalı çok mesaj aldığımızdan dolayı, bu konuyu da araya sıkıştırmakta yarar olduğunu düşünüyoruz. Buradaki Üniversitelerde hazırlığı hangi dilde alacaksanız, dil eğitiminiz de o şekilde başlar ve sürer. Yani neden dersler Türkçe açıklamalı anlatılmıyor, Türkçe anlatılsa daha iyi değil mi diye soracak olursanız, size dil eğitiminizi Türkiye’de tamamlamanızı öneriyoruz. Polonya’da bölüme başladığınızda öğrenci statüsüne geçeceksiniz, bu konuda endişeniz olmasın, part time çalışma izniniz de olacak. Dil eğitimine gelirsek, Türkçe açıklamalı anlatılan bir dil eğitimi almak için, ailenizden ve sevdiklerinizden uzak kalmanın pek de bir anlamı yok aslında, aynı eğitimi Türkiye’de de alabilirsiniz. Ailenizle kalacağınız için de masraflarınız daha az olacaktır. Eğer ki, dil eğitiminizi yurt dışında tamamlamak istiyorsanız, kesinlikle Üniversitelerin Dil Hazırlık eğitimlerini almanızı tavsiye ederiz. Evet başlangıçta biraz daha zorlu bir süreç geçireceksiniz, bu konuda size hak veriyoruz. Yalnız bu geçirdiğiniz zorlu süreci iyi değerlendirirseniz daha faydalı bir seçim olduğunu göreceksiniz.

Unutmayın! Dil öğrendikten sonra sokakta yabancı bir insanla karşılaştığınızda sizinle konuşurken anlamadığınız yerde size Türkçe açıklama yapma şansı olmayacaktır. Bu yüzden kesinlikle Üniversite Dil Hazırlık okullarını tercih ediniz. Kolaya kaçmayın, zoru kolay hale getirin.

Konumuza geri dönecek olursak;

Üniversite eğitimi her nerede olursa olsun, zorlu bir süreç olması gerekmektedir. Eğer kolay yollardan üniversite eğitimi almak istiyorsanız, hiç almayıp bir işletme açıp üniversiteye yapacağınız yatırımı sektörde girişimci olarak değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Eğer bir alan hakkında kendinizi gerçekten iyi bir şekilde geliştirip, ilerleyen kariyer hayatınızda onu meslek haline getirmek istiyorsanız, Üniversite Eğitimi Şart!

Polonya’da Eğitim almanın avantajları

Bu konuya yukarıdaki yazımıza tıklarsanız detaylı bilgi paylaştığımızı göreceksiniz. Ama kısaca özetlemek gerekirse, dünyaya bakış açınızın değişip,  ufkunuzun açılacağını geldiğiniz zaman göreceksiniz, garantisini verebiliriz.

Polonya’da Üniversite okumak zor mu?

Asıl konumuza gelelim, evet zor. Çok çalışmanız gerekiyor arkadaşlar, maalesef armut burada pişip ağzımıza düşmüyor. Özellikle yabancı hocalardan ders alacağınız için dil ve kültür farklılıkları eğitim süreci boyunca sizi zorlayabiliyor. Bu zorlu süreci başarıyla tamamlayan Türk öğrenciler yok mu? Yüzlerce var ve şimdi bir çoğu Polonya’da ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde profesyonel iş hayatlarına başladı.

Evet zor dedik, peki kimin için zor. Derslerine düzenli bir şekilde katılım göstermeyen, hocalar tarafından verilen ödev ve projelerin üzerinde vakit harcamayan, kısacası üniversite hayatı süresince okul ile alakası olmayan öğrenciler için zor. Yani siz kendinizden emin olursanız, neden burada olduğunuzun bilincinde olur ve yeterli çabayı sarf ederseniz Polonya’da Üniversite bitirmenin zor olmadığını kendi tecrübelerinizle göreceksiniz.

Polonya’daki Üniversitelerde eğitiminiz sürecinde bol bol sektör pratiği yapacağınız için, üniversiteyi tamamladığınızda kariye hayatınıza sektöre hazır bir şekilde başlayacaksınız!

Polonya’da Üniversite okumak istiyorsanız, bizimle iletişime geçiniz.

Burada üniversite okumuş ve profesyonel iş hayatında çalışmakta olan eğitim uzmanlarımız ile irtibata geçiniz, onların fikirlerini alınız. Peki nasıl iletişime geçeceksiniz?

İletişim geçmek için aşağıdaki forma tıklayıp doldurabilirsiniz ya da Whatsapp numaramızdan bize yazabilirsiniz: ✆ 0048 733 069 665

Polonya’da Yaşayan ve Çalışan Tecrübelilerle iletişime geçmek için tıklayınız!

Başarılar!