Polonyada Üniversite yabancı dil istiyor mu? Seviye önemli mi?

Her ülkenin kendisine ait bir resmi dili vardır. Polonya’nın resmi dili ise Lehçe’dir. Polonya’daki Üniversitelerde istediğiniz bölümü LYS puanınızı dikkate almadan okuyabileceğinizden diğer yazılarımızda bahsetmiştik. Peki Üniversite okumak için Lehçe bilmenize ihtiyaç var mı? Cevap “Hayır”. Hatta İngilizce bilmenize bile gerek yok. Peki Üniversiteyi Türkçe’mi okuyacaksınız? Tabi ki “Hayır”.

Polonya’daki Üniversitelerde öğrenci olmak için;

2 dilden birisini seçmeniz gerekiyor. Polonya’daki Üniversitelerin, yabancı dil bilmeyen adaylar için düzenlediği Dil Hazırlık Programları bulunmaktadır. 600-800 saat arası süren bu programlardan birisine başlayıp, yabancı dil seviyenizi bölüme başlayacak seviyeye getirmeniz mümkün. Ne Lehçe, ne de İngilizce bilginizin olup olmaması önemli değil. Yoğunlaştırılmış programa katılıp, gereken eforu ve çalışmayı gösterdiğinizde gerekli seviyeye kolaylıkla ulaşabilir ve üniversiteye başlayabilirsiniz.

Lehçe mi, İngilizce mi tercih etmeli?

Polonya’ya öğrenci olarak gelmek isteyen öğrencilerin kafasına takılan en büyük sorulardan bir  tanesi de, üniversite bölümü seçerken Lehçe mi, İngilizce mi sorusudur. Biz Polonyam Ailesi olarak bu tercihin tamamen sizinle alakalı olduğunu ve kararı sizin vermeniz gerektiğini belirtiyoruz. Her insanın yabancı dile olan ilgi düzeyi farklıdır. İngilizce dünya üzerinde ortak konuşulan resmi bir dildir. Lehçe okumak işinizi biraz daha zorlaştıracak ve İngilzice bilmiyorsanız, diğer milletten Polonya’ya gelen yabancı kişilerle iletişiminizi limitleyecektir.

Üniversiteyi İngilizce okumanın faydaları:

  • Dünya üzerinde ortak konuşulan resmi dile sahip olursunuz.
  • Uluslararası firmalarda iş bulmanız daha kolaylaşır.
  • Avrupa ziyaretlerinizde İngilizce daha çok işinize yarar.
  • Uluslararası dergi ve makaleleri okuma şansınız olacağınızdan daha geniş bir bilgi kaynağına sahip olursunuz.

Üniversite’yi Lehçe okumanın faydaları:

  • Polonya’da geçirdiğiniz süre boyunca, ülkedeki yerel insanlarla iletişiminiz daha kuvvetli olur.
  • Polonya kültürünü daha hızlı bir şekilde tanımaya başlarsınız.
  • Polonya’da alışveriş yapmanız daha da kolaylaşır.
  • Polonya’da iş kurmak istiyorsanız, Polonyalı iş adamlarıyla daha kolay iletişim kurabilirsiniz.