polonya'da üniversite kaydı LYS
18 Şub 2018

Polonya’da Üniversite Okumak

Polonya’da Üniversite Okumak, Polonya’da  Eğitim Ücretleri, Polonya’da Üniversite Eğitimi Kalitesi, Polonya’da Eğitim Seçenekleri, Polonya’da Üniversite Kabul Şartları, Polonya’da Üniversite Denkliği, Polonya’da Üniversite Diploması

Üniversite Eğitimini yurt dışında almak isteyen bir çok adayın aklında Polonya’da Üniversite eğitimi yer almaktadır.

Polonya’da Üniversite Eğitimi

Polonya’da Üniversite okumak için LYS şart mı?

Üniversite eğitiminizi yurt dışında almadan önce bir takım şeyleri iyi düşünmek ve doğru kararlar vermek çok önemlidir. Öncelikle LYS puanınıza ihtiyacınız olup olmadığından bahsedelim. Polonya’da Eğitim almak için LYS puanınıza ihtiyacınız yoktur. LYS puanınıza Türkiye’deki Üniversitelere girmek istediğinizde ihtiyacınız vardır. Yurt dışındaki üniversitelerin kendi bünyelerinde yabancı öğrenciler için ayırdığı bir kapasite vardır. Üniversiteler yabancı öğrenciler için ayırdıkları bu kapasitede herhangi bir üniversite sınavı sonucu aramaz.

Yurt dışında eğitim alan öğrencilerin aklını sürekli kurcalayan bu konu, üniversite eğitimlerini tamamladıklarında genellikle gündemden kalkmaktadır. Yurt dışında eğitim almış bir kişi zamanla, dil becerilerini geliştirip, farklı kültürlerle tanıştığında, kariyer hayatının bir kısmını da yurt dışında geçirmektedir. Yurt dışında üniversite eğitimini alıp kesinlikle Türkiye’ye dönmeyi planlayan adaylara iyi araştırma yapmalarını ve Yurt dışında Üniversite seçimi yaparken denkliklerinin olmasını, en azından YÖK tarafından tanınan üniversiteleri tercih etmelerini öneririz. YÖK tarafından tanınmayan üniversiteleri tercih etmeleri dahilinde, ileride problemler yaşayabileceklerini hatırlatmakta fayda var. Kendi işini kuracak ya da özel sektörde çalışacak kişiler için denklik önem taşımamaktadır.

Yurt dışında Üniversite Eğitimi Ücretleri

Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin en büyük çekindiği nokta eğitim ücretleridir. Tekrar üniversite sınavına hazırlanmayı tercih eder ya da düşük puanla kabul alan özel üniversiteleri seçerler. Oysaki bazı ülkelerde eğitim ücretleri Türkiye’deki özel üniversitelere nazaran daha ucuzdur. Örneğin Polonya’da Eğitim almanın maliyetleri Türkiye’deki özel üniversitelerin maliyetlerinden çok daha uygundur. Yeterince iyi araştırma yapmayan öğrenci 1 senesini hatta bazen 2 senesini bile kaybedebilir. Bu kayıp süresini Polonya’da Üniversite okuyarak geçiren öğrenciler bu kaybı yaşamaz aksine yabancı dillerini çok daha kolay geliştirebildikleri için kazanç elde ederler.

Polonya’da Eğitim Ücretleri

Polonya’da yıllık üniversite ücretleri yaklaşık 3000-3500 € civarındadır. Yaşam maliyetlerini de dikkate alırsak bir öğrencinin aylık gideri yaklaşık 1200-1500 TL civarında seyretmektedir. Kişinin giderlerine göre değişiklik gösteren bu maliyetleri özel olarak hesaplamakta fayda olduğu için, ücretsiz gider hesaplama hizmetimizden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Kalacak yer olarak öğrenci yurtlarını tercih edenler yaşam maliyetlerini bir nebze de olsa daha uygun hale getirebilirler.

Polonya’da Üniversite Okuyan Türk Öğrenciler

Üniversite Eğitimini Polonya’da almaya gelen öğrenciler çoğunlukla İstanbul, Ankara, İzmir, BodrumAdana, Bursa, Antalya, Eskişehir, Mersin, Diyarbakır, Konya, Kocaeli, Samsun, Aydın, Gaziantep, Muğla ve Kayseri‘den gelmektedir. Polonyam Eğitim Danışmanlığı olarak Türkiye’deki tüm illerimizde ofisimiz olmasa da, Polonya’da okumak isteyen bir öğrencinin en hızlı bir şekilde üniversiteler ve maliyetler hakkında bilgi alabilmesi için ücretsiz whatsapp hizmeti ulaşım hizmeti sunmaktayız. Türkiye’deki ofisimiz Ankara’nın merkezi Kızılay’da bulunmaktadır.

Polonya’da Üniversite Hangi Dil?

Polonya’da Eğitim Dili hem İngilizce hem de Lehçe alınabilmektedir. Polonya’da Eğitim almanız için başlangıçta herhangi bir yabancı dil bilmenize gerek yoktur. 2 dilden birisini seçerek, Üniversitelerin Hazırlık Bölümlerine kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebiliriz. Yabancı dil hazırlık eğitimi almanız için Polonya’daki üniversitelerin Üniversite bünyesindeki kursları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Hem eğitim kalitesi hem de tecrübeli eğitim kadrosu ile işi uzmanlarına bırakmakta fayda var.

Polonya'da Üniversite Danışmanlığı

Polonya’da üniversite yaşantısı

Polonya’da önerdiğimiz üniversiteler:

 • Varşova Teknoloji Üniversitesi
 • (SWPS) Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi
 • Varşova Kozminski Üniversitesi
 • Varşova Üniversitesi
 • Varşova Lazarski Üniversitesi
 • Varşova Film Okulu
 • Varşova Collegium Civitas

Yukarıdaki üniversitelerin resmi acentalığını yapmaktayız.

Polonya’da Eğitim Almanın En Büyük Avantajları

 • Avrupa Eğitim Standartları
 • Üniversite harç ücretlerinin uygunluğu
 • Aylık yaşam maliyetlerinin ucuzluğu
 • 2 yabancı dil öğrenme fırsatı
 • Avrupa’nın en hızlı gelişen ülkesinde çalışma şansı
 • Polonya’nın diğer Avrupa ülkelerine yakın olması ve seyahat imkanı
 • Avrupa’da geçerli olan oturum kartı alabilmeniz
 • Polonya Tarihini yaşama şansı

Polonya’da Üniversite Hangi Bölüm Okunur?

Polonya Üniversitelerinde Yabancı öğrenciler en çok hangi bölümleri tercih ediyor?

Polonya Üniversitelerini tercih eden Türkler en çok aşağıdaki bölümleri tercih ediyor:

 • Uluslararası İlişkiler
 • Uluslararası İşletme Yönetimi
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Mekatronik Mühendisliği
 • Psikoloji
 • Ekonomi
 • İşletme Yönetimi

Polonya’da Konaklama

Polonya’da Konaklama her bütçeye cevap vermektedir. Polonya’daki devlet öğrenci yurtları yaklaşık 100€, özel yurtlar 200-240 €(tek kişilik odalar), evler ise 500€(tek kişilik stüdyo daire) civarında fiyatlandırılmaktadır. Polonya’daki yurtlarda öğrencilerin ortak mutfağı, banyosu ve oturma alanı bulunmaktadır. Polonya’da kalacak yer bulabileceğiniz web sitesi

Polonya’da yiyecek içecek

Türkiye’deki marketlerde ne bulabiliyorsanız Polonya’da da aynı şekilde ana yemeklerinizi çıkartacak bütün malzemeleri bulabilirsiniz. Tabi ki Türkiye’deki damak tadı aynı olmadığı için her ürünü bulmanız mümkün değil ama et, balık ve sebze, meyve çeşitlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.