Polonya’da Ulaşım

Polonya’da Otobüs ve Tren Seferleri

Polonya’da otobüs seferlerini anlattıktan sonra tren ile seyahat nasıl oluyor bunların detaylarına inebiliriz. Yol haritamızı tekrar hatırlamakta fayda var. Polonya’da ulaşımı genelden özele doğru irdelemeye çalışacağım.

Anahtar kelimelerimizden bir diğeri “PKP” ye sıra geldi. PKP, Polonya’da ki tren garlarının kısaltması olarak geçiyor. Çeşitli tren tipleri var. Yataklı, yataksız, bisikletli bisikletsiz olmak üzere ve tren biletlerini tam, öğrenci, yaşlı gibi indirim seçenekleri ile alabilirsiniz. Polonya’ya has bir özellikten bahsetmek istiyorum. Avrupa’da ulaşımda da gereçli olan ISIC (International Student Identity Card) kart ile indirim yaptırabilirsiniz fakat Polonya’da öğrenci indiriminden faydalanabilmek için (Polish Student Identity Card) Polonya öğrencisi “Legitymacja Studencka” olduğunuza dair kimlik kartınız olması gerekmekte. Para konusuna ufaktan değinmişken bilet satışları ve bilet almadan tren ile seyahat etmek istersek başımıza neler gelebilir konularına da değinebiliriz.

Pkp

Şekil 1 Kaynak: http://www.tktelekom.pl/en/

                Bilet sorgulama ve satın alma işlemleri için http://rozklad-pkp.pl/ web sitesinden veya mobil uygulamalarından bilgi almak çok rahat ve güvenilir.  Aşağıda web sitesinden örnek olarak sorguladığım bir sefer mevcut üzerinden kabaca sizlere bazı başlıklarını anlatmak istiyorum. “expand” ile seçili seferin detay bilgilerini görmenizi mümkün kılıyor site.

 

polonya tren saatleri

Şekil 2 Sefer Sorgulama

            Şekilden devam etmek istiyorum. Sefer saati kalkış ve varış saatlerini gösteriyor bunlar hepimizin bildiği aşina olduğu kısımlar bizim için önemli olan “Changes” kısmı. Changes, bize yolculuğumuzun kaç aktarma ile gerçekleşeceğini gösteriyor. PKP’nin mobil uygulaması da mevcut uygulama ismi PKP olarak geçmiyor arama kısmına Bilkom yazarak uygulamaya erişebilirsiniz. Aşağıdaki linklerden de direkt erişim sağlayabilirsiniz.

 

Pkp mobil      ANDROID – GOOGLE PLAY

     IOS – APPSTORE

WINDOWS PHONE – MARKETPLACE

IPAD – APP STORE

 

 

Tren yolculukların da işinize yarayacak birkaç lehçe tüyo;

Umarız faydalı olacaktır, Lehçe bazen şart olabiliyor..

İstasyona gitmek istiyorum.
Chcę dojść na dworzec kolejowy.

Varşovaya ne zaman tren var?
O której jest pociąg do Warszawy?

Krakow’a bundan sonra ki tren ne zaman (kalkıyor)?
O której jest kolejny pociąg do Krakowa?

Poznan treni hangi perondan kalkıyor?
Z kórego peronu odjeżdża pociąg do Poznania?

Ne zaman kalkıyoruz?
Kiedy odjeżdżamy?

Bilet gişesi nerededir?
Gdzie jest kasa biletowa?

Aktarma yapacak mıyız?
Czy mamy przesiadkę?

Bu tren Gdansk’a gidiyor mu?
Czy ten pociąg jedzie do Poznania?

Borcum ne kadar?
Ilę mam zapłacić?

 

Bir cevap yazın