Polonya’da Tax Free Almak

Polonya’da Tax Free işlemleri

İşte size hayat kurtaracak bir bilgi. Tax Free zone !

Özellikle büyük marketlerde gördüğümüz TAX FREE ZONE logosu bize ne ifade eder ? Bu paraları nasıl alırız ? Elimde fişle vergi dairesine gidip para istesem verirler mi ? sorularınıza cevap olması için bu yazıyı yazıyorum.

Öncelikle şuradan başlayalım. Tax free ile iade edilen vergi KDV yada ingilizcesi VAT (ilginçtir lehçesi de VAT) olan vergidir. KDV dediğimiz vergi türü malın satışından elde edilen katma değerin yani elde edeceğiniz kârın devlet tarafından vergilendirilmesidir. Vergi her ne kadar mal sahibinden alınıyor gibi gözüksede malı alan kişi vergisi içinde ödeme yaptığı için asıl mükellef alıcıdır. (Ekonomist mode off)

Şimdi bu ultra işinize yaramayan bilgiden sonra size neden vergi iadesi yapılacağını belirteyim. Bu arada tabi ki Türk vatandaşı olduğunuzu varsayıyorum eğer Avrupa birliği vatandaşıysanız Polonya da vergi iadesi almanız söz konusu değildir. Siz Türkiye de yerleşik bir vergi mükellefisiniz. Türkiye de nefes almanız vergi mükellefiyeti göstergesi olduğu için siz Türkiye de vergilendirilmektesiniz. Bu yüzden Polonya da yada Türkiye dışında her hangi bir yerde yaptığınız alışverişin vergisinin belli bir kısmını iade olarak alabilirsiniz.

tf

Peki bu işlemler nasıl oluyor ? Öncelikle mutlak suretle alışveriş yapacağınız yerlere tax free imkanı olup olmadığını sormalısınız. Yoksa alışverişi yapar vergiyi de havaya ödersiniz. Firmadan tax free ye dahil olduğunun teyidini aldıktan sonra ürünümüzü alıyoruz. Bu ürün her türlü ürün olabilir. Bir kısıtlama yoktur. Ben cep telefonu örneğinden gidiyorum. Mağazadan 2500 PLN değerinde bir cep telefonu aldınız. Kasadan ödemesini yaptıktan sonra hemen müşteri hizmetlerine, tax free bankosuna ya da kasaya giderek tax free ye başvurmak istediğinizi söyleyin. Gereken evraklar ürünün faturası ve pasaportunuz olacaktır. Size belli bir adres soracaktır. Formalite gereğidir. Ev adresinizi vermeniz yeterlidir. Elinizde ne kadar iade alacağınızı belirten bir formla mağazadaki işinizi bitirirsiniz. Benim aldığım ürün için iadem 335 PLN olacaktır. Kendi aldığınız ürün ve ülkeye göre hesaplama yapmak için bu linke tıklayıp bilgi sahibi olabilirsiniz : http://www.globalblue.com/customer-services/tax-free-shopping/refund-calculator/

Şimdi işlemler tamamlandı ben havaalanına gidip paramı alacak mıyım ? Tabi ki hayır. Polonya da hayat biter formalite bitmez. Havaalanına gittiğinizde tax free bölgesinin duty free ile aynı yerde olduğunu öğreneceksiniz. Bunun sebebi ise ülkenin vergilendirme alanlarından çıktığına emin olmaktır. Eğer uçuşunuz aktarmalıysa mutlaka son varacağınız ülkenin Türkiye olduğunu belirtmelisiniz. Buraya dikkat ! En önemli nokta aldığınız ürünü kesinlikle kabin altı bagajına koymamalısınız. Çünkü vergi memurları ürünü görmek o ürün ile ülkeden çıktığınızı teyit etmek istiyorlar. Tax free memurlarına ürünü deklare edip pasaportunuz ile birlikte alışveriş yaptığınız firmadan aldığınız tax free formunu veriyorsunuz. Onlar size iade edilecek tutarı yazan bir kağıt veriyorlar ve sonra iade alabileceğiniz bankoya gidip üzerinde yazan tutarı iade alıyorsunuz. Benim burada sizlere önerim zloty olarak iade almanızdır. Çünkü bu tip yerlerde kurlar çok düşük olacaktır.

Eğer ki firma Global Tax Free ye üye değil ise döndüğünüzde elinizdeki evrak ile ürünü aldığınız yere giderek vergi iadesi alabilirsiniz. Eğer ki Polonya ya tekrar gelmek gibi bir durumunuz yok ise Türkiye de hava alanındaki vergi bankolarından bu iadenizi alabilirsiniz.