Polonya’da Sizi İpten Alacak 9 İpucu

Polonya’ya ilk geldiğinde bilmeksizin yok yere gereğinden fazla para harcayan, alışılmadık durumlar karşısında apışıp kalan neredeyse yoktur.  Polonyam.com’un yeni kurbanlar vermemek adına Polonya’ya yeni geleceklere 9 basit tavsiyesi…

 

       1.  Polonyam.com 

8WsHbWZV

Müsadenizle işe biraz kendimizi şımartmakla başlayalım. Polonyam.com olarak belki birer polonyalı değiliz ama Polonya’yı en az onlar kadar iyi biliyoruz. Polonya hakkında aklınıza gelen her türlü bilgiyi Polonyam.com’da bulabilirsiniz. Bir de facebook sayfamız var onu da bir “like” ederseniz orda da bayağı bayağı aktifiz. Bir de aplikasyon yaparız bakarsınız, herkes olur o zaman doğma, büyüme polonyalı.

2. Jakdojade

jakdojade-polonya

 

 

Adamlar bir akıllı telefon uygulaması yapmış senin, benim gibi sora sora bağdat bulunurcuların sonunu getirir cinsten. Bu uygulama Polonya’nın olmazsa olmazı. Senin lokasyonundan gitmek istediğin yere nasıl gidersin?, Ne zamana gidersin?  Ne kadara gidersin? Hepsinin cevabını veriyor sana. Kaybolman neredeyse imkansız. Ancak bunun için telefonunuzda internet bağlantısı olması şart tabii ki.

      3. İndirim Kuponları

f114880d25641948433b52bb8732ec48

Polonya’daki en büyük dertlerimizden biri yemek olayı. Yok öyle çiğ köfteciye gidiyim bir çift lavaş öldüreyim, kokoreççide bir yarım indireyim falan. Dışarıda yemekler bir öğün en az 15 Ziloty. Sürekli dışarıdan yiyenler için büyük para gideri. Fakat Mcdonalds, Burger King, KFC gibi markaların telefon uygulamaları var. Burada çoğu zamanlar promosyonlu kuponlar oluyor. Uygulamadan kuponu açıp kasiyeri göstermeniz yeterli. Yemek masrafınızda bayağı farkettiriyor.

      4. Ucuz Marketler

lidl_logo VLUU L310W L313 M310W / Samsung L310W L313 M310W

 

Bir diğer mevzu alış veriş… İnsanın gözü gurbette öğrenci dostu BİM’i A101’i aramıyor değil. Ama endişe etmeyin burada da Lidl var Biedronka var. Polonya’nın en ucuz 2 marketi. Ama dikkat etmekte fayda var bazı şubelerinde sadece nakit para kabul ediyorlar.

      5. Öğrenci Kartı

ISIC_personalised.F13

 

Polonya’da öğrenciye güzellik çok. Tabi bunun için öğrenci olduğunuzu kanıtlamanız lazım. “Legitymacja Studencka” denilen öğrenci belgesi. Okulunuzdan almadıysanız eğer İSİC denilen bir öğrenci kartı var 24 Ziloty gibi bir tutarı var. Avrupa genelinde kullanılabiliyor. Clublarda, trenlerde, otobüslerde, orda, burda, çoğu yerde %50 indirime tabii tutuluyorsunuz. Öğrenci olmayanlara göre cebinize güzel para kalıyor…

6. Lehçe Sözlük

544d598b-8bf5-419c-a0f8-d9ab7ccceb5b-1

 

Lehçe dilinin ne kadar zor olduğu gün gibi ortada olan bir gerçek. İsterseniz 5 aksanda İngilizce bilin. Sökmez. Marketlerde genellikle kasiyerler yaşlı ninelerimiz, dedelerimiz. İngilizce bilmeyebiliyorlar. Biraz lehçe konuşmak hem kolaylık sağlayacak hemde sempati kazandıracaktır…

      7. Cinsiyet Takıntısı

polish-language-gender

 

Yukarıda dil konusunda girmişken açmak gerek. Polonya’da her şeyin bir cinsiyeti vardır. Fesleğen bitkisi kendi gramer anlayışlarında mesela bir bayandır. Zira sonu “a” harfi ile biter. Bu yüzden ona dişil hitap yaparlar. Okul (szkola), kitap (książka) isimleri de sanki kız arkadaşınızdan bahsediyormuşcasına muhabbete konu olur. Müzisyen (muzyk) her zaman erkektir. Buna karşın sandalye (krzesło), elma (jabłko) gibi “o” ile biten harfler nötrdür. Cinsiyeti belirsiz olarak konuşmaya dahil olur ve olduğu sürece cümlenizdeki bütün kelimelerin çekimlerini kelimelerin kendileriyle beraber değiştirir. “Bu nasıl bir elma?” diye soracağınıza onu “Bu nasılie bir elma, nasıli bir müzisyen, nasıla bir fesleğen” gibi sormak zorunda kalırsınız. Harflerin nasıl bittiğini takip etmek kolay diye düşünüyorsunuz ama bu sefer de bir araba dolusu istisna veriyorlar. Mesela kaz (gęś) “a” ile bitmese de bir bayan olabiliyor.

8. Sürekli alakasız sorular

original

 

Türk olduğunuzu dile getirdiğiniz andan itibaren kendinizi şok edici derecede Türkiye ile alakası olmayan sorular okyanusunda boğulurken bulabiliyorsunuz. Sizin orada deveyle geziliyor mu? 4 kadınla nasıl evlenebiliyorsunuz? Gibi onlarca Türkiye ile alakası olmayan soru… Bu sorulara hazırlıklı olursanız vereceğiniz “cool” cevaplarla etrafınızı etkileyebilirsiniz.

9. Alkolik Evsizler

alkolizm

 

Otobüs duraklarında, metro girişlerinde ve hatta AVM’de rahat rahat yemeğinizi yerken birden biri size sürpriz yapabilen alkolik evsizler Polonya sokaklarında rastlanması en muhtemel durumlardan biri. Sizden genelde para, sigara veya yemek isterler. Vermezseniz hiç problem çıkarmadan usulca uzaklaşırlar. Ama verirseniz yüzlerce kez “Dzien kuje” der, helallik isterler. Eğer yardımcı olursanız Türk olduğunuzu söyleyin. Bayağı bir ihya oluyorlar. Normalde devlet evsizlere bakıyor ama bakım yerlerinde alkol yasak olduğu için bu insanlar orada fazla kalamıyor tabii.

Bir cevap yazın