Polonya’da para çekme

 

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda hibemizi Polonya’ya nasıl aktaracağız, ailemiz para yatırmak istediklerinde ne yapmamız  lazım nereden hangi ATM den çekeceğiz o konulara değineceğiz.

 

Öncelikle eğer hibenizi gitmeden önce aldıysanız size önerim yanınızda götürmenizdir. Bazı arkadaşlarımız kaybederim bir şey olur korkusuyla götürmek istemiyorlar ama bence en mantıklı ve karlı olan yolu bu. Çünkü 1 kere kur kaybınız olur. Götürürken asker cüzdanı gibi bir şey ile boynunuza asıp götürebilirsiniz. Arkadaşım öyle yapmıştı herhangi bir sıkıntı yaşamadı. Yurtta dolabınızın dip bir yerine güzelce saklarsınız. Herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Yine de şüphe ediyorsanız aşağıda anlatacağım gibi yapabilirsiniz.

 

Hibemiz sonradan yatacak ya da ailemiz para göndereceği zaman ne yapacağız ?

 

İsterseniz Ziraat bankası Euro hesabını açtırırken ortak hesap açtırırsınız ve siz gittikten sonra ortak açtırdığınız kişi parayı çekip yapı kredi bankası Türk Lirası hesabınıza yatırabilir. Yada yapı kredi bankasının Euro kuru daha yüksekse Euro yatırabilir siz internetten bozdurabilirsiniz. ( Yapı kredi bankasını aşağıda anlatacağım)

 

Öncelikle ziraat bankasında hepinizin Euro ve Türk Lirası hesabı olduğunu var sayıyorum. Aynı şekilde yapı kredi bankasından Euro ve Türk Lirası hesabı açtırıyoruz.(Ortak hesap açtırmanızı tavsiye ederim, Euro yatırırken ücret ödemek zorunda kalmazsınız ) Polonya’ya geldik ve hibemiz yattı. Ziraat bankası internet bankacılığından istediğimiz miktarda Euro bozdurup yapı kredi Türk Lirası hesabına aktarıyoruz.

                           UniCredit’in simgesine aşina olmanız işinize yarayacak 🙂

 

Şimdi yapı kredinin avantajına değinelim. Yapı kredi bankası UniCredit Bankasıyla anlaşması olan bir banka. UniCreditin Türkiye’de yapı kredi ile olan anlaşması gibi bir çok ülkede anlaşmalı bankaları var. Ve bu bankaların ATM lerinden ücret ödemeden para çekebilirsiniz. Yapı kredi hesabınız da türk lirası duruyor. Siz gidip Polonya’da anlaşmalı olan bankadan ( Bank Pekao) yapı kredi kartınızı takıp Zloty çekebilirsiniz. O günün kurundan dolar üzerinden hesaplayıp size verecektir. Böylece sadece kurdan kaybetmiş oluruz. Çek Cumhuriyetine gittiniz tak kartını ATM ye çek korunası versin.

 

       UniCredit in çeşitli ülkelerde olan anlaşmalı bankaları

Hibenizi bu şekilde çekebilirsiniz. Peki aileniz para yatıracağı zaman ? Aynı şekilde yapı kredi Türk Lirası hesabınıza TL yatıracak siz orada istediğiniz para birimini çekebileceksiniz.

 

Tabi hesaplarınızın internet bankacılıklarını, yurt dışı erişimini, Euro hesabının internet bankacılığında görünmesini açtırmayı unutmayın 🙂

Çoğu kişi WBK dan ziraat kartıyla çekiyor, ama resmi bir anlaşma göremediğimden yazıya eklemeyi uygun görmedim.

Bir cevap yazın