Polonyada otobüs macerası

Yeni geldiğinizi farz edelim, Polonyada otobüs yolculuğu gözünüzü korkutuyor biraz. İçinizde temiz bir heyecan var, hayallerinize adım attığınız ilk noktadasınız. Ülkeye ilk girişi yaptınız, hava alanındasınız. İnternette okuduğunuz bütün bilgileri unuttuğunuz o andasınız. Heyecan doruk noktada ve kalacağınız yere neyle ve nasıl gideceğiniz sorusunu yankılı bir şekilde kulaklarınızda hissetmeye başladınız.

Polonya’ya danışmanlık firması ile geldiyseniz çok şanslısınız, hava alanına girdiğiniz anda sizi krallar gibi karşılayacaklardır. Çıkış noktasından alındınız, hiç bir şeyi düşünmenize gerek yok, zaten bu hizmeti almak için ödeme yaptınız ve karşılığını alacaksınız. Güzel bir karşılamadan sonra sizinle ilgilenecek bir kimse bulamaz iseniz zaten vay halinize! Hava alanına bile gelmeyen firmalar var, duyuyoruz o yüzden seçiminizi dikkatli yapın. Hizmet almak için yaptığınız ödemeyi boşuna yapma ihtimaliniz olmasın. Biz öğrencilerimiz ülkeye giriş yaptığı andan itibaren kendisini evinde gibi hissetmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Merak edenler aşağıdaki videoya göz atabilir.

Konuyu fazla dağıtmadan Polonyada Otobüs mevzusuna dönelim. Polonya’nın hangi şehrine geldiğiniz önemli değil. Yalnız geldiğinizi düşünün, hiçbir şey bilmiyorsunuz ve kalacağınız yere nasıl ulaşacağınız hakkında bir bilginiz yok.

Heyecan yapmayın, yalnız değilsiniz!

Sistematik düşünmekte fayda var. Öncelikle ne yapmanız gerektiğini düşünelim ve güvenliğimizi ön plana alalım. Ülkeye girerken pasaport kontrolünde zaten bir stres yaşadınız, evraklarınızı pasaportunuzu gösterirken hele bir de size beklemediğiniz sorular sorulduysa heyecanınız 2 katına çıkmış olabilir. Bu yüzden öncelikle, evrak ve pasaportunuzu kontrol edin. Her şey yerli yerindeyse, sağınızda solunuzda yiyecek alabileceğiniz bir market var ise gidip kendinize bir çikolata ve su alın. Su alırken gazlı olmamasına özen gösterin, beklentinizi karşılayamayabilir. Su seçimini yaparken zorluk çekmemeniz için Polonya’da Su yazımıza bir göz atın. Türkiye’deki kartınızla üzerinde VISA yazıyorsa sorunsuz bir şekilde bu ürünleri satın alabilirsiniz endişelenmeyin.

Yolculuk başlasın

Çikolatanızı yediniz, suyunuzu içtiniz. Heyecan biraz daha azaldı ve rahatladınız. Şimdi hemen hava alanında bir döviz bürosu bulun. “KANTOR” diye kocaman yazılmış bir tabela göreceksiniz. Hemen buraya gidin ve bir 20 € bozdurun. Yaklaşık 84 zl civarında Zloty’niz oldu bile. Fazla miktarda bozdurmayın çünkü hava alanı döviz büroları merkezdeki döviz bürolarına nazaran paranızı düşük kurdan bozabilir. Cebinizde para olmadan yola çıkmamanızda fayda var. Şimdi bilet alma zamanı. Az önce alışveriş yaptığınız marketten aynı şekilde üzeride NORMALNY yazan bir bilet alınız. ULGOWY(indirimli) bilet almayın çünkü henüz öğrenci statüsünde değilsiniz.

Polonyada otobüs! Peki nereden bineceksiniz?

Bineceğiniz otobüsün numarasını ve nereden bineceğinizi ülkeye gelmeden önce kontrol edin, yoksa sıkıntı yaşarsınız. Jakdojade.pl adresinden bütün detaylı bilgiyi elde edebilirsiniz. Aşağıdaki videomuzu izlerseniz, sistemi nasıl kullanacağınızı detaylarıyla görebilirsiniz.

Otobüs durağını buldunuz, biletinizde cebinizde. Otobüsünüz geldiği zaman hem arka hem ön hem de orta kapılar açılacaktır. Hepsinden giriş yapabilirsiniz. Biner binmez aldığınız bileti okutmayı unutmayın. Eğer bir bilet kontrolüne denk gelirseniz ve biletinizi okutmamış iseniz ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Geldiğiniz gün Polonyada bilet cezası yemek, sizi ilk günden soğutabilir. Bu hataya düşmeyin. Bilet okutma cihazları genellikle bu şekilde görünüyor. Aklınızda yer etmesi açısından aşağıdaki resme göz atın. Hemen soldaki sarı cihaz.

Biletinizi okuttuktan sonra, biletin arka yüzüne bakarsanız biletin saat kaça kadar geçerli olduğunu görebilirsiniz. Eğer gideceğiniz yere ulaşımınız biletinizin süresini aşıyor ise mutlaka 2. bir bilet alın. Süreleri yukarıda paylaştığımız Jakdojade.pl adresinden kontrol edebilirsiniz.

Durak isimlerini kontrol edin!

Polonyada otobüs seyahati yaparken ineceğiniz durağı kontrol etmeniz için en geçerli yol otobüsteki anonsları dinlemenizdir. Yalnız, durağın ismini okuyan anons sesini ile sitede gördüğünüz durak isminin telaffuzu farklı olabileceği için kafanız karışabilir. O yüzden en geçerli yöntem, her durakta otobüs durduğunda, durağın üzerinde yazan durak ismini kontrol etmenizde fayda var. Ya da durakları sayabilirsiniz. Bu da farklı bir yöntem. Merkeze gidiyorsanız eğer, zaten ineceğiniz durakta herkes ineceği için kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Otobüsten nasıl ineceksiniz?

İneceğiniz durağa yaklaşırken mutlaka STOP düğmesine basınız. Bazı otobüsler ekspres bir şekilde ilerleyebilir. Merkeze gidiyorsanız endişe etmeyin zaten o durakta otobüsün çoğunluğu ineceği için sıkıntı yaşamayacaksınız.

Tebrikler geldiniz! 🙂

Şimdi kalacak yerinize doğru yol alabilirsiniz! Şimdiden hayırlı olsun! Polonya’da güzel bir yaşantınız olması dileklerimizle!

Polonyada otobüs seyahati o kadar da zor değil arkadaşlar, sadece ilk defa bineceğiniz için yukarıda anlattıklarımızı dikkate alın yeterli.