Polonya’da Öğrenci Yurtları

Varşova’da yurtta mı kalmak istiyorsunuz?

Osiedle Przyjazn öğrenci yurdu hakkında tüm bilgiler bu yazıda bulabilirsiniz.

Evet, bugünkü yazımda Varşova’da yaşadığım yurt ile ilgili bilgilerimi paylaşacağım. Bölgenin ismi “Osiedle Przyjazn”, Türkçe okunuşu ise Oşedle Pjıyazn olup (evet evet doğru gördünüz :)) Varşova’nın Bemowo ilçesinde bulunmaktadır. Bemowo Ratusz’un (Bemowo Belediyesi) hemen arkasında kalmakta) ve 3 farklı bina ile öğrencilere yurt hizmeti sağlamaktadır. Etrafında Biedronka, Lidl, Żabka gibi marketlerin yanı sıra Tesco ve Auchan süpermarketler de bulunmakta. Ayrıca yurt ödemelerini yapabileceğiniz Postane (Poczta Polska) da belediye binasının hemen arkasında bulunmaktadır. Bu binaların isimleri Sarna, Jelonek ve Rogaś olup, öğrencilere yurt hizmeti sunmaktadır. Tamamını aşağıda bölümler halinde açıklayacağım.

Yurtlarda, yani Sarna, Jelonek ve Rogaś binalarından herhangi birinde kalmanız için okuyacağınız üniversitenin öğrenci listesine adınızı bildirmesi ve yerleştirmeniz gerçekleştirilmiş olmalı, aksi takdirde gelip ben de kalmak istiyorum demeniz % 99 ihtimalle yardımcı olmayacaktır. Bunun da sebebi bahsedilen bu yurdun doluluk oranının genellikle % 100 olmasıdır. 🙂

Bu yurtlardan birinde kalma şansınız var. Peki fiyatları neler? Öncelikle iki farklı oda tipi olduğunu söylemek gerek. Couple ve normal. Couple denilen odalar, genelde çiftler için dizayn edilmiş olup, sizin de kalma şansınız olan odalardır (Çift olma zorunluluğu yok, eğer bireysel kalış yapacaksanız oda içerisinde sizin durumunuzda olan diğer bir kişi olacak :)). 3 ayrı odanın (bir daire gibi) ortak paylaşım olarak geniş bir mutfağı kullanmaktadır. En büyük avantajı ise oda içerisinde bulunan kişisel banyonuz, balkonunuz ve odanın daha geniş olmasıdır. 520 zloty aylık ücreti bulunan bu oda tipi sınırlı sayıda olup, yüksek ihtimalle size önerilmeyecektir. Peki size önerilecek normal oda tipinden bahsedecek olursak, genelde iki veya bazen üç odanın oluşturduğu oda tipidir. İki odalı olanlarda toplamda 4 kişi kalacak olup, bir banyo, bir tuvalet ve bir mutfağa sahip olacaksınız. Az sayıda olmakla beraber 3 odalı olan dairelerde 6 kişi kalacak olup, bir tuvalet iki banyo ve diğer iki odalı dairenin mutfağına nazaran daha büyük bir mutfağa sahip olacaksınız, ekstradan balkonunuz da bulunacaktır. Bu odaların aylık fiyatı ise 490 zloty’dir. Ayrıca bir seferlik tüm öğrencilerin ödemesi gereken 50 zloty (yurda giriş ücreti-geri alınamaz) ve 590 zloty depozito (yurttan çıkış yaparken geri alınabilir) bulunmaktadır. Eğer Erasmus öğrencisiyseniz, yurttan çıkış yapmadan en az bir hafta önce mentorunuz veya Polonyalı bir arkadaşınızla birlikte gidip yurttan ayrılırken bu depozitoyu almak istediğinizi belirtin. Aksi takdirde sadece banka hesabınıza yatırılabileceğini söyleyebilirler.

Peki kirli çamaşırlar nasıl olacak? Eğer bu yurtlarda kalıyorsanız Amerikan filmlerindeki gibi çamaşırhanelere gitmenize gerek yok 😀 Yurtlarda bulunan çamaşır makineleri ve kurutma makineleri ile kirli çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz. Aynı zamanda kurutma odaları bulunmakta ve resepsiyondan anahtarı istediğiniz takdirde bu odalarda da kıyafetlerinizi kurutabilirsiniz.

Eğlence mi? Tüm binalarda olmasa da bazı binalarda televizyon odaları, bazılarında masa tenisi ve parti odaları bulunmakta. Fakat Varşova’ya gelmişken yurtlarda kalmayın, dışarı çıkın ve Varşova’yı keşfetmenin tadını çıkarın 😉

Bir cevap yazın