Polonya’da Kahve Sohbetleri

 

Haftaya güneşli bir havayla başladık, bahar gülümseyen yüzüyle bize dönüyor. Bu güzel havalar bazılarımızın uykusunu getirse de benim gibi enerji dolu olanlar ,kendisini dışarı atmak isteyenler vardır diye düşünüyorum.

Havalar güzel dedik ama Varşova için dışarıya masaları atıp kahvenizi yudumlamanın pek vakti değil.Bu nedenle size önerisini yapabileceğim bahar havasında bir mekan yok , belki Mayıs ayında masalar özgürlüğüne kavuşur diye umuyorum.Ama tabi ki anları değerlendirmekten asla vazgeçmiyoruz, şuan için sizinle paylaşmak istediğim lezzetli ve sağlıklı tatlıları olan güzel bir mekan var.Ama mekan hakkında bilgi vermeden önce sizi biraz meraklandırmak ve asıl söylemek isteğim şeyleri araya sıkıştırmayı çok istiyorum.:)

Geçtiğimiz yaz yaptığım Yunanistan gezisinde dikkatimi çeken birkaç detay vardı ,Yunan kardeşlerimizin sipariş ettikleri tek bir kahve ile saatlerce bir kafede oturduğuna şahit oldum.Ve sanırım ekonomik nedenlerden olsa gerek bu hep en uygun fiyatlı kahve oluyor , tek bir kahve işletmecileri üzen bir durum olsa da benim yüzümü gülümsetti. İnsanlar zaten para yok diyerek kahve keyiflerinden vazgeçmemiş kendilerince çözümler bulmuşlar latte içmem de expresso shot atarım saatlerce de oturum demişler .😊

Buradan konuyu nasıl Polonya’ya bağlayacağımı merak edenler için inanın bende bilmiyorum kendimi bildim bileli sonları iyi bağlayamam kıssadan hisse çıkaramıyorum anlayacağınız ama kendime olan güvenim zirvede olduğundan halledeceğiz diye düşünüyorum endişeye mahal yok.

Bu sene Polonya’da karşılaştığım buna benzer işler var ,her yaş aralığından insan bazen 70 bazen 15  yada küçük çocukları olan bir aile , kahvesinin yanına tatlısını alıp bir kafede oturmuşken gözüme çarpıyor. Saatlerce oturup sohbet ettiklerini , ders çalıştıklarını yada sadece kitap okuduklarını görüyorum. Hatta çoğu zaman öyle koyulaşmış muhabbetlere denk geliyorum ki kıskanıyorum doğrusu.

Bizim toplumumuzda çok meşhurdur Türk kahvesi eşliğinde uzun sohbetler  bir kahvenin 40 yıl hatırı bile vardır. Ama artık jenerasyon farkının getirdiği bazı sorunlar oluyor, gençlere evde oturmak sıkıcı geliyor aynı ortam aynı bardaklar aynı manzara onlar için biraz daraltıcı olabiliyor.Ama eski jenerasyon diye adlandırdığımız büyüklerimizde  sevmiyor dışarıda yemekler yemeği yada kahve içmeyi evleri onlar için daha konforlu ve cazip geliyor.Başlıyor sonra kuşak çatışmaları evde oturan nesil , İnternet’le buluşuyor ve hava almak için balkona bile çıkmaz oluyor.  Saatlerce bitmeyen oyunlar yeni sezonları beklenen diziler sıralanıyor .Bunlar beraberinde ev içi sorunları getiriyor. Eskilerin dediği gibi önceden çocuklar sokaktan gelmezdi şimdi sokağa çıkmıyorlar.

Bu yazı psikolojik bir makaleye dönüşmeden buraları terk etmeliyim bence:) Söylemek istediğim İnternet ve beraberinde sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri kahvelerimizi soğuk içer olduk.Ben istiyorum ki herkes kahvelerini sıcak içsin soğuk içmek isteyen varsa da sohbete dalıp soğutsun kahvelerini.

Anlatabildim mi tartışılır ama sırada Yunanlı kardeşlerimiz gibi kahvenizi alıp saatlerce oturabileceğiniz, leh kardeşlerimiz gibi tatlınızı alıp sohbetlerinizi tatlandırabileceğiniz bir mekan önerisi var.

Coffeedesk Kawiarnia – Wilcza 42

Coffe Desk

Aslında burası sadece bir kafe değil bir marka ,kendilerine ait kahveleri , kahve makineleri bulunmakta ve bir çok insan tarafından tercih edilmekte.Çok geniş bir kitleye hitap ettiklerini söyleyebiliriz. Tatlılar ve kahvaltı için vegan ve glütensiz seçenekleri de var.Her zaman aynı tatlılar oluyor mu bilmiyorum ama incirli brownilerinin harika olduğunu söyleyebilirim.Güzel olan bir şey daha çikolatalı kekler iki dilim ve yanında marmelatla servis ediliyor. 🙂

Biraz ortamından bahsedecek olursak , gürültüsü çok alan bir mekan değil .Son yazıda bir okuyucumuzun yeşil çay ile ilgili tavsiyeleri vardı, belki denemek isteyen olur menülerinde yeşil çay ve bir çok farklı çay seçenekleri bulunmakta.

Ve son olarak hayvan dostu bir kafe olmasının gönlümüzü kazanmasında büyük bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz.İçeride dolaşan sevimli hayvanları görmek gününüzü güzelleştiriyor.Ve paylaştığım yerlerin ortak özelliği olan güler yüzlü insanlar burada da bizlerle.

Bu hafta biraz taşlamaları olan bir yazı oldu sanırım önümüzdeki hafta için biraz hüzünlü ama herkesin gitmesini düşündüğüm bir müze önerisi geliyor.Haftaya görüşmeyi diliyorum.