Polonyada kahvalti
18 Şub 2018

Polonyada Kahvaltı ve Eldeki İmkanlar

Kahvaltı hazır!

Polonyada Kahvaltı kültürü çok yaygın değil arkadaşlar, burada kahvaltılar genellikle Kanapka ile geçiştirirlir. Polonyalılar dilimlenmiş ekmeğin üzerine yağ sürdükten sonra, ezme et(pasztet) ya da salam, üzerine de biber, domates, kaşar peyniri ve marul koyarak kahvaltılarını ederler. Öğrenciler genellikle kahvaltılarını bu şekilde yaparlar. İş hayatındaki Polonyalılar ise genellikle kahvaltıyı kahve ile geçiştirirler.

Polonya Kahvaltısı Kanapka

 

 

 

 

 

 

 

Dürüstçe söylemek gerekirse, Kanapki usulü kahvaltı bizim damak tadımıza pek gitmiyor. Ama Polonyalılar ile çok vakit  geçirirseniz yavaş yavaş bu kahvaltı tarzına alışıyorsunuz da diyebiliriz.

Peki Polonya’da eldeki imkanlarla kahvaltı için bizim damak tadımıza uygun neler hazırlayabilirsiniz?

Sağanda Yumurta

Evet, Türkiye’deki kahvaltılarımızın en değerlilerinden bir tanesi, maliyeti de yok gibi bir şey.  Sağanda yumurta yapmanın maliyeti size (tavanız, çatalınız olduğunu düşünerek sadece malzeme maliyetini söylüyoruz) 2 Yumurta, Yağ, Tuz, Karabiber Yaklaşık 3 zl yani 2,80 lira.

 

 

 

 

 

 

Menemen

Arkadaşlar Polonya’da hazırlayabileceğiniz kahvaltıların arasında Türkiye’de kahvaltı listelerinin başını çeken menemeni de kolaylıkla yapabilirsiniz. Malzemeler: Soğan, biber, domates, yumurta, baharat ve yağ. Maliyeti ise yaklaşık 4,70 zl yani 4,10 lira civarı. Bizdeki çarliston biberler yerine Avrupa biberleri kullanabilirsiniz, lezzeti hemen hemen aynı oluyor.

Polonyada Kahvaltı

 

 

 

 

 

 

Yumurtalı Ekmek

Yumurtalı ekmek yapmak burada çok kolay arkadaşlar. Marketlerde ince dilimlenmiş ekmekleri poşetlenmiş bir şekilde bulabiliyorsunuz arkadaşlar. Maliyeti de aynı şekilde çok ucuz. Malzemeler dilim ekmek, yumurta, yağ ve tuz. Maliyeti ise yaklaşık 4,20zl yani 3,7 lira.

 

 

 

 

 

 

Milföy Hamuru Börek

Zor gibi görünen bu böreğin yapımı aslıda çok kolay. Milföy hamurunu marketlerde bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken içine neyi seviyorsanız onu koyup üstünü kapatmak. Sonrasında yumurtanın sarı kısmını üzerine sürüp fırına koymak. 15-20 dakikada sıcacık böreğiniz hazır. Milföy hamurunun Lehçesi “ciasto francuskie” dir. Markette göremezseniz çalışan birisine sorun size gösterecektir. Maliyeti 7,39 zl yani 6,70 lira civarı. Diğer malzemelerle beraber maliyeti yaklaşık 11-12 TL olacaktır. Afiyet olsun 🙂

Polonyada kahvaltı

Bu öğün sizi düşündürmesin. Biz 4 tane temel lezzet fikrini paylaştık. Eğer mutfakta iyiyseniz bu yazdıklarımızı bol bol çeşitlendirmeniz mümkün:)

Polonyada Üniversite yazımıza mutlaka göz atmalısınız 🙂