Polonya’da İş Kurmak

Polonya’da iş kurmak

Merhaba,

Biraz da Polonya’da İş kurmaktan bahsedelim. Bugüne kadar sizlere Polonya’nın tarihi, kültürü, dili, yaşamı, Erasmus ile gelenler için notlar ve her türlü ıvır zıvır hakkında genel bilgi vermeye çalıştım. Gerek ciddi bir üslupla gerekse de kafa dağıtmanız için gayet cıvık bir anlatımla. Sevenler oldu, sevmeyenler oldu, hepsini saygıyla karşıladım. Bugün ise, gayet ciddi bir konuda yazamaya çalışacağım. Polonya’da bulunduğunuz süre içerisinde yüzlerce kebapçı gördünüz ve eminim bir çoğunuzun kafasında “ben de burada bir yer açsam, kebaptı, lahmacundu yaşasam gitsem, hem bizdeki gibi kebabın hasını da aramıyorlar, iyi de para var” düşüncesi oluştu. Siz bu düşünceyi dışa vurduğunuz zaman belki de “birileri” karşınıza çıkıp, 30 yaşından gün almamasına rağmen 50 yıldır Polonya’da yaşıyormuş gibi davranıp, bir miktar kıskançlık sebebiyle size bu işin olmayacağını anlattı, hep de zararına çalışılıyormuş gibi yansıttı.

Şimdi ben burada elimden geldiğince Polonya’da iş kurmanın adımlarının neler olduğunu anlatmaya çalışacağım. 50 yıllık sözüm ona Polonyalılar’ın(!) her türlü yazacağı eleştiriye açığım. Ben o 50 yıllıklardan değilim, bir kısmınızdan da yaşım küçüktür, ben gördüğümü, bildiğime inandığımı anlatır, çevremde iş kuranlardan edindiğim tecrübeleri yazarım. Beğenen beğenir beğenmeyen bırakır kaçar 🙂  Daha önce iş kurup, bu işler öyle kolay değil diyenlere de saygım sonsuz, aferim genç kardeşim, güzel bir şey yazmışsın diyenlere de saygım sonsuz. Çoğumuz okumuş etmiş, çok şükür kafası çalışan, terazinin hangi kefesine ne konulacağını az çok kestirebilen insanlarız. Sizin okuyarak dirsek çürüttüğünüz yılları hor gören, memleketteki tarlasını satıp da size yukarıdan bakmaya çalışanları çok fazla takmayın, kulağınızın bir köşesinde onların sözleri de muhakkak bulunsun ama çok da “şey” yapmayın, anladınız siz onu. Onlar yaptıysa, siz neden yapamayasınız? Biraz müteşebbislik, biraz akıl ve tabi ki şans.  Ve tabiki, olay sadece kebapçıdan ibaret değil. İster bir mühendislik hizmeti veren firma kurarsınız, isterseniz Türkiye’den şile bezi getirtip ticaretini yaparsınız. Neyse o sizin bileceğiniz iş. Biraz sert bir giriş oldu.

Haydi başlayalım.

Aşağıda yazılı olanlar bir “özettir”. Genel bir bilgi olması için yazılmıştır.  Bu yazı, iş kurma aşamalarını, bürokratik prosedürleri, 10-50 kişi arası çalışanı olması planlanan endüstriyel veya ticari şirketlerin kurulmasındaki harcamaları (maddi ve zaman olarak) ve kurulan işin (Polonya milli geliri / kişi) x 10 olarak  ortaya çıkan başlangıç tutarını inceler.

Polonya’da bir iş kurmak en az bir ortak (hissedar) ve bir yönetici gerektirir. Mutlaka kayıtlı bir ofisiniz olması gerekir.

Kayıt işlemine başlamadan önce , başlangıç paranızın yani sermayenizin yatırılacağı bir ticari hesabı Polonya’daki bir bankada açmanız gerekmekte. Bunu yapmak için ya şirketin sahibi olarak siz Polonya’da olacaksınız, ya da Türkiye’deki bir bankadan bu işi halletmeye çalışacaksınız. 2 kere bürokrasi olmaması ve zamandan tasarruf etmeniz için Polonya’da olsanız daha iyi olur.

Daha sonra kayıt işlemlerinin devamı ve tabi Polonya devletine vergi verebilmeniz için (vergisiz iş olmaz), Krajowy Rejestr Sądowy’da, İngilizcesi National Court Register yani Türkçe’ye tam çevrilemese de Milli Kayıt Mahkemesine, bürosuna, kurumuna her neyse oraya gidip vergi için gerekli olan evrakları doldurmanız gerekiyor. Buradan bakınız .  Burada ayrıca her türlü vergi kayıtlarıyla beraber, REGON sertifikası alıyorsunuz. REGON Lehçe bir kısaltma olup, tam açılımı Rejestr Gospodarki Narodowej olup, İngilizcesi National Business Registry ‘dir ve buradan bir numara alırsınız, yani sizin şirketinizin kayıt numarası olmaktadır. Buradan bakınız. REGON sertifikası haricinde bir de karşınıza NIP sertifikası yani Numer Identyfikacji Podatkowej, tax identification number, vergi kimlik numarası (bizdeki vergi levhası) çıkıyor ve bunu da almanız gerekiyor.

NIP’inizi aldıysanız tebrik eder, sizleri sonraki aşama olan ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych işine davet ederiz. Nedir bu ZUS derseniz, Social Insurance Institution der, bizdeki SGK, yani Sosyal Güvenlik Kurumu deriz.  Bunu milli çalışma/iş gücü müfettişliğinden alıyorsunuz. Bizdeki Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı gibi. Buradan bakınız.

Bütün bunlar yapıldıktan sonra, şirketiniz Polonya’da çalışmaya hazır.

Çok kolay gibi gözükse de o kadar kolay değil, ama çok zor diyenlere de aldırmayın. Her ülkede böyle bürokrasiler, bugün git yarın gel, bu belgeyi şuna onaylat, buna onaylat v.s. var tabi. Fakat bu yola çıkıyorsanız, yapması o kadar da zor değil. Yani ben Erasmusla geldim, bir hafta sonu şurada bir şirket kurayım değil, ama ben Erasmusla geldim, çok sevdim, okul bitince kurayım bir şirket diyebilirsiniz. Eğer ailenizde yeterli maddi güç yoksa, bunu şimdilik erteleyin. Sermayeniz dışında belgelere ve kayıtlara ortalama 2 bin zl ayırmanız gerek. Cironuz yıllık 10 bin eurodan az olursa, kurduğunuz şirketin yani, VAT denilen KDV tarzı vergiden muaf olursunuz. Yoksa %19 ile %22 arası değişiyor. Ayrıca tüm işlemler ortalama 2 ay sürüyor. Kendinizi yeterli maddi güçte hissettiğiniz zaman eğer hâlâ aklınızda Polonya varsa ertelediğinize üzülmezsiniz. Polonya bir yere kaçmıyor.

Powodzenia!

JestemTurkiem