Polonya’da Görülmeye Değer 6 Alışılmadık Müze

“Müze” kelimesini duyduğumuzda, muhtemelen Louvre ya da Londra’daki Ulusal Müze gibi büyük bir binada ciddi bir kuruluş düşünürüz.  Ancak, Polonya’da tüm bunların dışında alışılmadık ve görülmeye değer birkaç tuhaf müze var! Polonya’da bulabileceğiniz en sıradışı 6 müzeyi sizlere sunmak istiyoruz:

 

Kudowa-Zdrój’daki Kurbağa Müzesi

Bu alışılmadık müzede, çeşitli kurbağa türlerinin bulunduğu yaklaşık üç bin eser bulunuyor. Ayrıca, müzede kurbağalarla ilgili her şeyi görebilirsiniz: sofra kutuları, porselen figürler, kül tablası veya formalinde korunmuş numuneler! Yaklaşık 20 farklı ülkeden getirilen bu sıra dışı koleksiyon, sizi fazlasıyla şaşırtacak. Kurbağa Müzesinde, aynı zamanda müzeyi çevreleyen alanın içinde yer alan vahşi doğadaki kurbağaları da görebilirsiniz. Kudowa Zdroj’da yer alan bu müzeyi görmek sizin için farklı bir deneyim olacak. 

Kudowa-Zdrój Kurbağa Müzesi

Varşova’daki Neon Müzesi

Varşova’da artık kullanılmayan eski neonların yer aldığı müze sanki geçmişte kalmış güzel yaşamların hikayesini anlatıyor. Bazı neonlar ise tüm bunların tersine savaş sonrası yaşanılanları anlatır gibi. Bu müzeyi ziyaretinizi unutulmaz kılacak büyüleyici bir şeylerin olduğu ise şüphesiz!

Varşova’daki Neon Müzesi

Łowicz Düğmeleri Müzesi

Bu müzede ilginç bir kariyer öyküsü sizi bekliyor! 1997’de düğmelerle dolu bavuldan yıllar sonra kendi özel müzesini kuran Jacek Rutkowski’nin koleksiyonunda 450.000’den fazla düğme bulunuyor. Tüm farklı şekil, ebat, desen, malzeme ve renklerden oluşan düğmeleri bu müzede görebilirsiniz. Müze, Varşova’ya da oldukça yakın olan Lowicz’te bulunuyor.

Łowicz Düğmeleri Müzesi

Gołąb’daki Alışılmadık Bisiklet Müzesi

Bu koleksiyonda tabii ki … ziyaretçileri oldukça zorlayacak bazı garip bisikletler var! Müzedeki tuhaf bisikletlere binmek oldukça zor! Geri Dönüşlü Bisiklet, Uzay Bisikleti veya Pilot Eğitim Bisikleti  gibi bir hayli değişik bu bisikletlere binmek eğlenceli de olabilir tabi, bu kısmı sizin kendi deneyimlerinize bırakıyoruz. Yukarıda isimleri de kendileri gibi ilginç olan bisikletler sizi korkutmasın müzede çekçekler ve tandemler gibi oldukça “normal” bisikletlerin de tadını çıkarabilirsiniz. Müze, Lublin’den arabayla yaklaşık bir saat uzaklıktaki Gołąb’da bulunuyor.

Gołąb’daki Alışılmadık Bisiklet Müzesi

Zielona Góra’daki İşkence Müzesi

19. yüzyıldan kalma görünümlü bir bodrumda yer alan bu müze, sizi oldukça korkutabilir! Ancak tarih tutkunlarının bu müzeyi seveceğine eminiz. İşkence Müzesi, daha çok ortaçağda kullanılan işkence cihazlarının orijinallerini ve kopyalarını ziyaretçilerine sunuyor. Korkunç, ama aynı zamanda da çok ilginç şeyler görmeye hazır olun!

Zielona Góra’daki İşkence Müzesi

Żory’de Yangın Müzesi

Bu müzede yer alan herbir koleksiyon titizlikle oluştulmuş. Hatta müze binası aleve benzetilerek tasarlanmış. Bu durum müzenin iç mekanını daha da ilginç hale  getiriyor. Müzede; ateşin içinden geçebilir, farklı malzemeleri yakmak için ateş lambasını (sanal) kullanabilirsiniz veya tarih öncesi çağlardan bugüne kadar ateşin geçmişini görebilirsiniz. Müze, Katowice’e yaklaşık 40 dakikalık bir mesafede yer alıyor.

Żory’de Yangın Müzesi

 

Polonya’da eğitim alırken sizi pek çok farklı şeyin ve güzelliğin beklediğini unutmayın! Polonya’da eğitim almanın size sağlayacağı avantajlar hakkında daha fazla bilgi almak için Polonya’da üniversite eğitimi yazımızı da mutlaka okuyun ve bizimle iletişime geçin!