Polonya’da Gece Hayatı

Polonya’da gece hayatında nelerle karşılaşacağız?

 İlk gecenizde sizi neler bekliyor?

Polonya’da bir yıllık Erasmus öğrenimine hak kazandığım gün fakültenin koridorlarından Polat Alemdar gibi ilerlemeye başladım. Herkes önümden duvar kenarına doğru kaçılıyor ve bana yol açıyordu. Arka fonda sadece benim duyduğum ve beni gaza getiren bir müzik çalıyordu. Sanki bir filmde gibiydim. Herkes sinsi sinsi geçişimi izliyordu. Özellikle erkeklerin suratında özenir bir gülümseme mevcuttu. Hepsi “Hadi yine iyisin” der gibi bakıyordu. Tanıdık olanlar sanki gerdeğe uğurlar gibi sırtımı sıvazlıyor, bizi orada iyi temsil et sözleri dillerden düşmüyordu. Sanki okumaya değil de, Polonya’yı fethetmeye, harem kurmaya gidiyormuşuz gibi bir hava estirilmişti. Kız arkadaşım olduğu için bana karşı yapılan bu sevgi gösterilerine karşı tepkisiz kalmak zorunda kalmıştım. Ama içim içimi yemişti. Başlarda olayın vahametini çok iyi anlayamasamda Varşova’ya ayak bastığım ilk gün görevlilerden tutunda, yolculara kadar, şehir merkezine ilk gidişimden, halkın arasına karışına dek hiçbir zaman kafamdaki taşlar tam olarak yerine oturmamıştı.

100_9122

            İşte kafamdaki deli sorular Polonya’daki gece hayatına girdikten sonra çözümlenmeye başladılar. Şimdi okulun koridorunda yürürken bana neden öyle davrandıklarını anlamıştım. Olsztyn’da ilk kez diskoya gittiğimde kazakla gitmiştim. Çünkü içerisinin de dışarısı gibi soğuk olduğunu düşünüyordum. Ne aptalmışım, içerisi tahmin ettiğimden daha sıcakmış. Tecrübesizlik işte. İnsan hayatın her anında yeni bir şeyler öğreniyor. Türkiye’de gece hayatı kültürüm olmadığı için en basit şeylerden birini bile bilmiyordum. Onun için kazakla piştim. Bu yüzden ilk tavsiyem mutlaka güzel bir tişört veya modaya uygun bir gömlek ve pantolonla gitmeniz. Unutmayın bu gibi yerlerde insanın giyimi kuşamı ve üzerindekilerinin uyumu en dikkat çekici özelliği oluyor.

Polonya’da Olsztyn, Varşova, Gdansk, Lublin, Krakow, Wroclaw ve Poznan olmak üzere bütün bu büyük şehirlerin gece hayatını tanıma fırsatımız oldu. Gerçekten inanılmaz gece hayatı kültürleri var. Kimsenin eğlenmekten başka düşüncesi yok. Çok fazla kavga dövüş olmuyor. Olsa bile konu orada kapanıp bitiyor. Ayrıca Polonya kızları hiç de önyargılı değiller.  Kibarca yanlarına yaklaştığınız ve onlara potansiyel hayat kadını gözüyle bakmadığınız sürece kimse sizi kötü karşılamayacaktır. Aksine yabancılara çok ilgi duyuyorlar ve iletişim kurmanız zamanla gerçekten keyifli bir hal alıyor. Bu yüzden davranışlarınız çok önemli. Kibar ve centilmen olursanız gecelerde her zaman prim yaparsınız.

 

IMG_5220

Gece hayatını güzel yapan faktörlerden bir diğeri ise içkinin çok ucuz olması. Özellikle votka ve bira su gibi tüketiliyor. Diskolarda fiyatları biraz daha yüksek olmasına rağmen yinede Türkiye ile kıyaslandığında çok ucuz. Bu yönden hiç sıkıntınız olmasın. İçmeyi seviyorsanız kralsınız. Gece kültürü zaten önce evde veya kaldığınız yurtta içerek başlıyor. Diskoya gittiğinizde ise çoğunlukla bir iki biradan öteye gitmiyor harcamanız. Ama derseniz ben masa açarım havamı atarım o başka.

Tabi bu yaşam tarzı içinde en önemlisi bence çevreniz ve arkadaş grubunuz. Şunu sakın unutmayın, arkadaş grubunuz iyiyse eğlenemeyeceğiniz şehir ve gece kulübü yok. Çevrenizdeki insanlar sizin aynanızdır, kalitenizi gösterir. Yanınızda kaliteli insanlar barındırın, sizinde kaliteniz artar.

Şunu söylemeden de edemeyeceğim, Krakow gece hayatına mutlaka girin ve o ortamın tadına varın. Yer altı gece kulüpleri, Dj’lerin sahne aldığı inanılmaz organizasyonlar gerçekten sizlerin inanılmaz anılarınız arasında yerini alacaktır. Polonya’da kaldığımız bir yıllık süreçte çeşitli şehirlerde inanılmaz anılarım oldu. Fakat Krakow’da eğlendiğimiz kadar hiçbir yerde eğlenmedik.

Bir cevap yazın