Polonya’da Fotoğrafçı olunur mu?

Fotoğrafçılığın dili ve ülkesi olmaz. Çok mu iddialı oldu bu söz bilmiyorum ama ben bir profesyonelim, kimse benden iyi fotoğraf çekemez. Muhtemelen ilk 2 cümlemi okurken bana sinirlendiniz. Belki de siz benden daha iyi fotoğraflar çekiyorsunuzdur, işin açıkçası ben profesyonel falan değilim. Sadece fotoğraf çekmeyi seviyorum. Aslında yeni hobim de diyebilirim.

Varşova Caddelerinden

Yıllardır Polonya’dayım, çok şey gördüm, çok da insan tanıdım. Polonyalı, Alman, Fransız, İtalyan her dilden. Hepsinden  yeni şeyler öğrendim. Ama şunu tecrübe edindim, insanı en çok tatmin eden, başkalarından öğrendikleri değil, kendi keşfettikleri. Kendi kendine bir şeyler keşfetmek insana çok şey katıyor. Konumuzu madem fotoğrafçılıktan açtım, konuyu dağıtmadan devam edeyim. Sıkı bir instagram kullanıcısı değilim. Yukarıda şakayla karışık fotoğrafçılık kabiliyetimin berbat olduğunu  bir nebze de olsa size gösterdim sanırım. Ama işin özünde profesyonel bir video tasarımcısıyım. Instagram hesabımda videolarımı da paylaşıyorum, Türklerden çok da yabancılar beğeniyor. Sonra ben de onların sayfalarına giriyor ve beğeniyorum vesaire.

Instagram üzerinde en fazla beğeni alan fotoğraflara bakıyorum, aslında o kadar  da harika değiller. 30 tane insagram filtresinden geçen fotoğrafların kötü olmasını zaten düşünmüyorum. Polonya’daki Türkler’in instagram sayfalarını da geziyorum bazen ve çektikleri fotoğraflara göz atıyorum. Kendi çapımda kıyaslama yapıyorum, bazı arkadaşlar gerçekten amatör geliyor gözüme ama bu yeteneksizlik değil sadece fotoğraflarını binlerce kişiye ulaştıramamaları bana amatörlük geliyor. Aslında çok yetenekliler fakat bu yeteneklerinin üzerine yürümüyorlar.

Belki fotoğraf makineleri yok, belki de öne çıkmaktan çekiniyorlar. Belki de neden benim fotoğraflarım az beğeni alıyor diye düşünüp duruyorlar, bilmiyorum. Ama şunu biliyorum, aramızda gerçekten büyük yetenekler var. Mesela ben, şu fotoğrafıma bakın:

Polonya’da bir su birikintisi yansıması

Tam bir fiyasko değil mi? Ben de aynısını düşünmüştüm. Bu benim hobim, profesyonel olarak bu işi yapmıyorum. Sadece keyif alıyorum diyebilirim. Ama aramızda eminim bu işi profesyonellik derecesine taşıyabilecek yetenekler var. Belki dil bariyerleri var, belki de çektiklerini paylaşmak istemiyorlar. Paylaşın arkadaşlar, yetenekliyseniz muhakkak bir gün keşfedileceksiniz. İnternette gezinirken gerçekten bazı arkadaşlarımızın yetenekli olduğunu görüyorum. Yabancı bir ülkede olmanız karşınıza her ne kadar bir bariyer koysa da, aşılmayacak bir engel değil. Çekmiş olduğunuz fotoğrafları sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın.

Sıfır Bir dizisini izleyenleriniz vardır, küçük bir proje nasıl dev bir hal aldı. Ben izlemiyorum, bir arkadaşım anlattı oradan biliyorum 🙂

Yahu şu fotoğrafıma bakın bi’ ne kadar da yeteneksizim değil mi?

Varşova manzaları

Arada bir fotoğraf paylaşıyorum ki ilginiz dağılmasın arkadaşlar 🙂

Konuyu fotoğrafçılık ile açtım da aslında konu fotoğrafçılık değil, vermek istediğim bir mesaj  var. O zaman niye fotoğrafçılık diye başladın konuya diyeceksiniz. Mesajım var deseydim, buraya kadar okumayacaktınız da ondan. Hepiniz Polonya’ya geliyorsunuz, bir şeyler kazanıp, yeni tecrübeler edinip Türkiye’ye dönüyorsunuz. Peki bu tecrübeleri nerelerde kullanıyorsunuz? İşte tam da yazımın burasında iken bir çay koyayım, mesajı vereceğim. Siz kahve ile devam edebilirsiniz, benim kahve ile aram pek iyi değil.

Yaptığınız işte iyi olun, yapmak için yapmayın, üzerine gidin. Çizim mi yapıyorsunuz, Polonyalılar ile paylaşın, ne zaman nerede keşfedileceğinizi bilemezsiniz. Belki Polonya’ya Erasmus ile gelmişsinizdir, bir bakmışsınız kendinizi İspanya’da bir iç mimarın yanında stajer olarak bulmuşsunuz. Erasmus ile buraya gelip, alakasız bir bölüm okuyup, hobisinin üzerine gidip burada yazılımcı olan arkadaşım var, oradan biliyorum. Ne kadar maaş aldığını hiç söylemeyim 🙂 Bu yazıma denk geldiyse de gülümsediğini hissedebiliyorum şu an 🙂 Tiyatroya mı yeteneğiniz var, Polonya tiyatrolarına gidip izleyin, gerekirse sahneden sonra gidip oyuncularla tanışın. Kıyaslama yapın, aranızdaki farkları gözlemleyin. Hepimiz farklı insanlarız ve hepimizin doğuştan bir yetenek ile doğduk. Kimimiz farkında, kimimiz keşfedilmeyi bekliyor. Mesela şu an benim ne kadar kötü bir fotoğrafçı olduğumu hepiniz biliyorsunuz. Ama ben videoda iyiyim.

Siz neyde iyiyseniz, peşini bırakmayın! Başarılar!

Bu arada, fotoğrafta iyiyseniz Polonya Fotoğraf Kulübü‘nde fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz 🙂

Selamlar