Sizi neler mi bekliyor?

Polonya’da Erasmus Yaptıktan Sonra Türkiye’de Seni Bekleyen 14 An

Polonya’da Erasmus yaptınız ve Türkiye’ye dönünce sizi neler mi bekliyor?

Elimizden geldiğince bir ön izlenim yaratmaya çalıştık 🙂

 1. Polonya’daki partilerden sonra artık hiçbir partiden ve eğlenceden çok fazla keyif alamayacak, kendini sürekli Polonya’daki partilerle kıyaslama yaparken bulacaksın.

1

 

 1. Post-Erasmus yani Erasmus sonrası sendromuna gireceksin. Psikolojin bozulacak. Bir süre yalnız kalmak isteyecek, sürekli kabuğuna çekileceksin. Bu rahatsızlık Post-Polonya sendromu ile beraber seyredecek ve Türkiye’deki yaşama alışmakta güçlük çekmek bir yana imkansızlıklarla boğuşacaksın.

2

 1. Defalarca Polonya’daki Erasmus dönemlerinde geçirdiğin güzel günlere dönmek isteyecek, şimdi bütün paramı oraya dönmek için verirdim gibi anlamsız cümleler sarf edecek, fakat geri dönüşün mümkün olmadığını acı çeke çeke kendine kabul ettireceksin.

3

 

 1. Hayatınızın hiçbir anı eskisi gibi olmayacak. Polonya’da Erasmus yaptıktan sonra düşüncelerin, vizyonun ve misyonun tamamen değişecek. Farklı bir kimliğe bürünüp, olaylara farklı göz ile bakmaya başlayacaksın. Artık sen eski sen değilsin!

4

 1. Polonya’da Erasmus öğrencisi olarak ders geçmenin nefes almak kadar kolay olduğunu Türkiye’ye dönüp dersleri geçemediğinde anlayacaksın.

 5

 

 1. Her defasında ilk fırsatta arkadaşlarınla Polonya’da tekrar buluşup bir organizasyon yapmanın bahsi geçecek fakat hep lafta kalacak.

 

6

 1. Polonya’da Erasmus yaparken yaşadıklarını kimse hayal edemeyeceği için başından geçenleri anlattığın kişiler seni dinlerken sıkılacaklar, hatta seni dışlayacaklar. En sonunda senin psikolojinden Polonya’da Erasmus yapmış birinin anlayacağını çözecek ve her yerde o kişileri aramaya koyulacak, o insanlarla Polonya ve Erasmus hakkında iki laf edebilmek için canını verecek seviyeye geleceksin.

 

7

 1. Polonya’da Erasmus yaptığın şehre yıllar sonra döndüğünde aynı duygularla gidip, hayal kırıklığı içinde döneceksin. Çünkü yaşadıklarının çevrendeki dostlarınla birlikte bir anlam ifade ettiğini anlayacaksın.

8

 

 1. Polonya’nın birbirinden güzel, doğa içindeki sessiz, sakin şehirlerinden Türkiye’deki kargaşa dolu şehirlere dönünce cehenneme dönmüş gibi hissedeceksin ve kafanı duvarlara vuracaksın.

9

 

 1. Türkiye’deki soğuklara kafa tutacak; “Bu da soğuk mu? Biz Polonya’da -30, -40’ları gördük, buz tutmuş göllerde yüzdük.” diye kimseye faydası olmayan şeylerle hava atma yoluna girecek ve gururlanacaksın.

10

 

 1. Türkiye’ye döndüğünde Polonya ile ilgili her türlü organizasyonu takip etme ve o organizasyona katılma gibi bir misyonun içinde kendini otomatik olarak bulacaksın.  Her Polonya’da Erasmus yapmış birey gibi sende gönüllü bir elçi olacaksın.

11

 

 1. Bir Polonyalı ile karşılaştığında sanki 30 yıldır görmediğin kardeşini görmüş gibi sevinecek, soluk almadan anlamsızca yaşadığın şehri ve başından geçenleri anlatmaya çalışacaksın.

12

 

 1. Türkiye’ye döndüğünde hiçbir zaman Polonya’da Erasmus yaptığın zamanki özgürlüğünü bulamayacaksın ve bu seni isyan ettirecek.

13

 

 1. Ne yazık ki sıkı sıkıya bağlı olduğun ülkenden kaçıp Polonya’da yaşamak isteyeceksin.

14

 

Bir cevap yazın