POLONYA’DA ERASMUS YAPMANIZ İÇİN SİZİ BEKLEYEN 15 ŞEY

Polonya’ya gitmeden önce sizi neler bekliyor bilmek ister misiniz?

Yaşayacaklarınızı adım adım özetledik:)

 1. Önce niyet arkadaşlar. Polonya’da Erasmus yapmak için niyetine girmeniz gerekiyor. O da çok basit; “Niyet ettim Allah rızası için Polonya’da Erasmus yapmaya” diye başlayın, sonra gerisi gelecektir.

 1

 1. Erasmus için İngilizce sınavlarına girmek, not ortalamanızın hesaplanması ve gerekirse (her üniversitede değişiyor) sözlü mülakata girmek.

2

 1. Sınav sonuçlarının ve Erasmus notunun açıklanması sonucu Polonya’da Erasmus’a hak kazanmanız.

3

 1. Polonya’da Erasmus yapmaya hak kazandıktan sonra Erasmus kordinatörü ile kabul belgeleri, öğrenim anlaşmaları, ders seçimleri hakkında haftalar süren çalışmalar.

4

 1. Amansızca Polonya’da gideceğiniz üniversiteden gelecek olan kabul mektubunun beklenmesi. Ya vize başvurusuna yetişmezse diye beyninizi yiyip bitiren stres. Sonunda nihayet kabul mektubunun gelmesi

5

 1. Erasmus kordinatörünün size vize almada kolaylık sağlayacak yazıyı ve kabul mektubunuzu vermesi

6

 1. Pasaport işlemleri (unutmayın öğrenci işlerinden alacağınız pasaport harcından muaftır belgesiyle harç ödemeyeceksiniz)

7

 1. Uçak biletlerinin alınması ( tek dönem ve ya çift dönem Erasmus yapacak olmanıza göre değişecek şekilde gidiş-dönüş veya sadece gidiş alabilirsiniz, bu tamamen size kalmış)

 8

 1. Vize için gerekli belgelerin toplanmaya başlaması ve görüşme için randevu alınması (Bakınız: http://www.stambul.msz.gov.pl/tr/)

 9

 1. Vize görüşmesi ve görüşmede üzerinize kâbus gibi çökecek olan stres… Sonrasında da acaba vize verirler mi? vermezlerse ben ne yaparım gibi karamsar ruh hali. (şunu unutmayın! Eğer Erasmus ile gidiyorsanız, vize alamamanız mucizelere kalmış gibi bir şey, yüzde doksan dokuz o vizeyi alırsınız.)

10

 1. Bir hafta sonra vizeyi aldığınızı öğrenince başlayacak olan tatlı telaş ve kafanızda deli sorular. Bunların en önemlisi de yanınızda neler götürecekleriniz.

(Bakınız: http://www.polonyam.com/polonyaya-giderken-valiz-hazirliklari/)

11

 1. Polonya’ya gittiğinizde sizi hava alanında karşılayacak biri olacak mı? Nerede kalacaksınız? Üniversitenizin bulunduğu şehre nasıl ulaşacaksınız? (Çoğu zaman gideceğiniz üniversiteden bir mentör sizinle ilgilenmesi için ayarlanıyor. Bu kişi size ulaşım, kalacak yer ve oradaki yaşam ile ilgili organizasyonu sağlıyor. Ancak bu mentör olayı her üniversitenin yaptığı bir şey değil. O yüzden siz işinizi şansa bırakmayın ve sizden önce gidecek olanlardan mutlaka bilgi alın.)

12

 1. Orada ne yeriz ne içeriz, dersleri nasıl geçeriz stresi…

13

 1. Diğer Erasmus öğrencileri ile bir an önce tanışma ve kaynaşma, ardından bir an önce ortamlara akma stresi.

 14

 1. Ve son olarak ise Türkiye’ye geri dönecek olmanın stresi

15

Bir cevap yazın