18 Şub 2018

Polonya’da İngilizce Dil Eğitimi

 

Polonya’da üniversitede İngilizce eğitim almaya karar verdiniz ama akılınızda İngilizcem yok IELTS, TOEFL ve TOEIC nedir gibi sorular mı var? Polonya’da üniversite eğitimi için yukarıdaki sınav puanlarının hiçbirine ihtiyacınız olmadığını biliyor musunuz? Bu nedenle, zihninizi de bu tür sorularla meşgul etmenize gerek yok. IELTS, TOEFL ve TOEIC sınav türlerinin ne olduğu hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki yazımızı okumanızı öneriyoruz.

 

Polonya’da İngilizce Hazırlık Eğitimi

Polonya’da üniversite eğitimine başlamak için ELTS, TOEFL ve TOEIC gibi herhangi bir dil puanına ihtiyacınız yok. İngilizcem yeterli değil ne yapacağım diye düşünmenize de gerek yok çünkü Polonyam Eğitim Danışmanlığı olarak çalıştığımız üniversitelerin kendi içlerinde 1 yıllık hazırlık okulları var. Bu hazırlık okullarında üniversitede eğitim alacağınız bölümünüze uygun olarak İngilizce hazırlık eğitimi alırsınız. Farklı konularda konuşma becerilerinizi artırır, karmaşık metinleri anlar, kendinizi çok daha rahat ifade edersiniz. Hazırlık eğitiminin sonunda çok rahat akademik metinler yazabilirsiniz. Sosyal becerilerinizi de geliştirerek bir grup içerisinde kendinizi çok rahat ifade edip yeni bir sosyal çevre kazanabilirsiniz ve alacağınız hazırlık eğitimi sayesinde kişilerarası iletişiminizi güçlendirebilirsiniz.

Polonya’da üniversite eğitimine başlamak için ELTS, TOEFL ve TOEIC gibi herhangi bir dil puanına ihtiyacınız yok.

 

 

 

 

 

 

 

 

IELTS Nedir?

IELTS, İngilizce’nin kullanıldığı ülkelerde veya İngilizce eğitimin mümkün olduğu üniversitelerde öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini saptamak üzere uygulanan İngilizce dil sınavıdır. IELTS sınavı 2 farklı alandan oluşuyor bunlar: Akademik ve Genel Eğitim alanlarıdır. Akademik sınav İngilizce eğitim veren üniversitelerde eğitim almak isteyen kişilerin tercih ettiği sınavdır. Genel Eğitim ise İngilizce konuşulan bir ülkede iş deneyimi, eğitim veya göçmenlik için bu alanda aldıkları puanı kullanmak isteyen kişiler içindir. IELTS sınavı 4 aşamadan oluşur: Dinleme (30 Dakika), Okuma (60 Dakika), Yazma (60 Dakika) ve Konuşma (11-14 Dakika). Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, Okuma ve Yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün veya farklı günlerde gerçekleşebilir. IELTS sınavı ücretlidir.

İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan İngilizce dil sınavıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOEFL Nedir?

TOEFL, Amerikan İngilizcesini üniversite düzeyinde kullanabilme ve anlayabilme yeteneğini ölçer. Amerika Birleşik Devletlerinde eğitim almayı düşünüyorsanız veya İngilizce eğitim veren bir üniversiteye kayıt esnasında bu sınav sonucunu istene bilinmektedir. Klasik TOEFL sınavından farklı olarak günümüzde yaygın bir şekilde tercih edilen TOEFL IBT Test sınavına internet üzerinden katılım sağlarsınız. Bu sınav biçiminde dilbilgisi bölümü kaldırılmış, ama yeni olarak bir konuşma yeteneği bölümü eklenmiştir. Sınav dört bölümden oluşur: Okuma (Reading), Dinleme (Listening), Konuşma (Speaking) ve Yazma (Writing). Sınav süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır. TOEFL sınavı ücretlidir.

TOEFL Amerikan İngilizcesini üniversite düzeyinde kullanabilme ve anlayabilme yeteneğini ölçen bir sınavdır.

 

 

 

 

 

 

 

TOEIC Nedir?

TOEIC,  İş İngilizcesine yönelik iletişim becerilerinizi ve yeterliliğinizi ölçmek için hazırlanan bir sınav tekniğidir. Bu sınavı Türkiye’de genellikle bankalar, kurumsal şirketler ve danışmanlık firmaları tarafından tercih eder. Klasik yazılı sınav formatında hazırlanan TOEIC sınavı çoktan seçmeli 200 sorudan oluşur. Ayrıca, sınav iki bölümden oluşur, ilk bölüm dinleme, ikinci bölüm ise okumadır. Dinleme bölümünde gösterilen fotoğraflar ve kısa konuşmaların açıklamaları 100 soru olarak sorulur. Okuma bölümünde ise okuduğunu anlama, boşluk doldurma ve cümle tamamlama gibi soru çeşitleri bulunur.

TOEIC Konuşma ve Yazma sınavı ayrı bir sınavdır ve bu sınava dinleme ve okuma sınavından bağımsız olarak sadece istenilen durumlarda girilir. TOEIC konuşma ve yazma sınavının bir diğer farkı ise okuma ve dinleme sınavından ayrı olarak internet üzerinden katılım sağlanmasıdır. Konuşma ve Yazma sınavı için sınav tarihinden en az 15 gün önce kayıt yaptırmak gereklidir. TOEIC sınavı ücretlidir ve ücretleri sınav merkezlerine göre değişir.

Polonya’da üniversite okumakla ilgili daha fazla bilgi almak için “Polonya’da Üniversite Okumak” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

 

TOEIC iş İngilizcesine yönelik iletişim becerilerini ve yeterliliği ölçmek için hazırlanan bir sınavdır.