Polonya’da Christmas Bayramı ve Gelenekleri

Polonya’da Christmas Bayramı yaşadınız mı?

 

Christmas Polonya’da bir başka güzel:) Nasıl mı?  Hep birlikte görelim.

 

Polonya’da Christmas Bayramı  24-25-26 aralık günlerinde gerçekleşir.

 

Ancak telaşı günler öncesinden başlar.  Marketler, sokaklar ve şehir merkezleri hazırlanır. Işıklandırmalar yapılır, ağaçlar süslenir. Özellikle büyük şehirlerin meydanları süslenir.

Christmas Zamanı Varşova

 

 

24-25-26 Aralık günleri herkese tatildir. Bu sebeple de açık yerler bulmak zordur.  Polonya’da Christmas zamanı aç kalmamaya dikkat ediniz. Alışverişlerinizi günler öncesinden yapmanızda fayda var.

Christmas zamanı dükkanlar kapalıdır.

 

 

Noel Baba (Mikołay)

Noel ve Christmas denilince aklınıza ilk ne gelir?  Tabii ki Noel Baba:) Lehçe’de Mikołaj denilen Noel baba günü aslında Chrismas Bayramından önce gelir. Mikołajki olarak adlandırılan Noel Baba günü 6 aralık tarihindedir. 6 aralık gecesi Mikołaj gizlice akıllı çocukların yanına gelir ve hediyeler bırakır. Bazen de hadiyeleri ailelerine bırakır. Sabah çocuklar uyanır ve hediyelerini aramaya başlarlar. Aileler önceden hazır ettikleri hediyeleri verirken ise genellikle şöyle söylerler: ‘Tüm sene boyunca akıllı ve uslu bir çocuk olduğun için Mikołaj sana bu hediyeleri verdi.’ Çocukların gözlerindeki mutluluğu görmeniz gerekir. Sanırız Christmas ve Noel Baba günü en çok onlar için güzel.

Noel Baba

 

Noel Ağacı (Choinka)

Diğer önemli sembol ise Noel ağacıdır. Christmas başlamadan önce bir çok noktada küçük ve ya büyük boyutlarda noel ağacı satan yerler görebilirsiniz. Orta boy canlı bir noel ağacı 50 zloty ile 75 zloty arasında değişiyor. Cansız olanlar ise biraz daha pahalı olabiliyor. Bir çok yerde noel ağacını süslemek için renkli süs topları, parlak ışıklar, kurdeleler ve değişik şekillerde dekorasyon malzemeleri satılıyor. Noel ağacını süslemek için diğer bir yöntem ise kurabiyeler ve ya çikolatalar. Piernik olarak bilinen kurabiyeler hem ağaç süslemede hem de atıştırmalık olarak hazırlanabiliyorlar.

Süslenmiş Piernik Kurabiyeleri

Christmas’ta Hava Durumu

Aslında Christmas ve Noel denilince akla beyazlar içinde kalmış evler, ağaçlar ve yollar gelir. Kardan adam yapılır, çocuklar kar topu oynarlar. Ancak son iki senedir Christmas zamanı kar yağışı çok yetersizmiş Polonya’da. Bu sebeple de kesin bir şey söylemek doğru olmaz ancak yine de soğuk olacağından; eğer bu dönemde gelirseniz yine de kalın giyinin.

Işıklandırılmış Varşova Sokakları

 

 

Christmas Yemeği (Wigilia)

24 Aralık günü tüm aile akşam saatlerinde bir araya gelir. Herkes kendi hazırladığı yemekleri birleştirir, hazırlanmış hediyeler noel ağacının altına koyulur, ve ellerinde küçük yulaftan yapılmış, Hz. İsa’nın bedenini temsil eden Opłatek paylaşımı başlar.  Herkes küçük bir parça bu opłatek’lerden alır. Herkes birbirlerinin yanına giderek dileklerde bulunur. Her dilek dilendikten sonra dilekte bulunduğun kişinin opłatek’inden küçük bir parça koparıp ağzına atarsın.

Christmas döneminde hazırlanan yemekler ozeldir. Pierogi, balık (krap), bigos, piernik, meyve kompostosu (kompot) gibi her evde olması gereken, gelenekselleşmiş yemeklerdir. Et yemekleri yenmez bu günlerde. Bu sebeple de balık ve etsiz pierogi kesinlikle masada bulunmalıdır.

Pierogi

Pierogi; mantar, lahana ve soğanlı yapılır.  Pierogiyi sevenler bilir, üzerinde yağ ve soğan soslu pieroginin ayrı bir lezzeti olur.

 

 

Karp

Balık ise yağda kızartılır. Karp adı verilen bu balık fazlasıyla kılçıklıdır. Ancak tadı yine de bizim damak zevkimize uygundur. Limon ve çeşitli yeşilliklerle tüketilir.

 

 

Çorba Çeşitleri

Çorba olarak ormandan toplanmış mantarlardan yapılan mantar çorbası vardır. (Zupa grzybowa)  Sonbaharda ormanlara gidip mantar toplar herkes ve eğer toplayamayan olursa satın da alabilirler. Taze taze bir çok köşe başında satın alabilirsiniz.

 

 

Bir diğer çorba ise Barszcz adı verilen, kırmızı turptan yapılan çorbadır. İçinde ise küçük mantıya benzer hamurlar vardır.

 

 

Meyve Kompostosu (Kompot)

Meyve kompostosu ise çilek, böğürtlen ve ya kırmızı erikten yapılan bir içecektir. Aslında tatlandırmak için bir çok meyveyi kullanabilirsiniz. Evde yapılması gereken bu içeceğin tadı ve kokusu islidir. Geçmiş zamanı hatırlatması açısından oldukça önemlidir.  Eski zamanların açık fırınlarında pişirilmiş hissi verir.

 

 

Tatlı

Piernik bir tatlı çeşididir. Polonya’nın Toruń şehrinin sembollerinden ve Polonya’da en çok tüketilen tatlılarından biridir. Christmas yemeğinde daha çok tercih edilir ancak bazı zamanlar daha değişik tatlılar da görmek mümkündür.  Kurabiye  ve ya normal kek şeklinde yapılır. 

 

 

Christmas Hediyeleri

Yemek yenildikten sonra hediyeler açılır. Hediyeler ailelere göre değişir tabii ki ancak en önemli hediyeler en yakınlara verilir. Ailenin diğer üyeleri daha çok çikolata ve ya küçük hediyeler alırlar. Hediyeler paketlenirken, hediyenin kimden olduğu yazılmaz. Hediye kime ise onun ismi yazılır. Çünkü bilinir ki bu hediyeleri Noel Baba getirdi:)

 

 

Polonya, tatil ve tüm aile bir arada!! Peki gecenin ilerleyen saatlerinde masada ne görürsün?

Votka!!!

Polonya’dasın, tatil günündesin, tüm aile ile birliktesin, bir de aile büyükleri izin verdi ise o masaya bir büyük votka gelecek arkadaş:)

 

Wesoły świat 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın