Polonya’da Bayram Hasreti

 

Oldum olası sonbaharları çok severim. Nedendir bilinmez belki sonbaharda doğduğum içindir. Beklide o karanlık, hüzünlü ve insana şairane bir hava katan atmosferinden dolayıdır. Dünde bu atmosferde 29.yaş günümü kutladım. Doğum günümü incelikle kutlayan ve beni unutmayan polonyam.com yönetimine çok teşekkür ediyorum.

 

İşte yine böyle bir sonbaharda Polonya’da Kurban Bayramı’nı kutlamıştım bundan tam 6 yıl önce. Serin, karanlık ve bir o kadar yağmurluydu Polonya. Hayatımda ilk defa bir bayramı buruk geçirdim. O zaman 23 yaşındaydım ve ailemden ayrı geçirdiğim ilk bayramdı. Hani o bayram reklamlarındaki gibi büyükanne ve babanın evinde toplanılır ve şenlik havası oluşur, işte benim bayramlarım hep öyle oldu. Dedemlerin evinde halalarım, amcalarım ve kuzenlerimle dolup taşar, bayramın verdiği o müthiş birliktelik duygusunu sonuna kadar yaşardır. Tam bir sevgi cümbüşü yaşanırdı. Hayatımın bütün bayramlarını abartısız bu şekilde geçirmiştim ve benim için çok ayrı yeri olan anlardı.

kavurma-nasil-yapilir-4840699

Dediğim gibi ilk defa o sene Polonya’ya öğrenimim için gittiğimden ailemden uzak bayramı geçirmek zorunda kaldım. Günüm biraz buruk başladı. Kahvaltıdan sonra internet üzerinden görüntülü olarak konuştuk. Annem, babam ve kardeşim başta olmak üzere herkesle teker teker konuştum. Babaannem ve annem ile konuşurken gözlerinin dolu dolu olması az kalsın beni de ağlatacaktı ama kendimi zor tuttum. Hep beraber yüzleri gülüyordu. Onları çok kıskandım ve onların yanında olabilmek için her şeyimi feda edebileceğimi düşündüm. Duygu dolu anlardı. İçim buruktu. Bu duyguyu ilk defa bu kadar uzaktan, Polonyadan yaşamak çok zordu. Atlayıp gitme ihtimali olmadığı için insanın eli kolu bağlı hissetmesi ayrı bir hüzündü.

 

O gün benim gibi diğer Türk arkadaşlarda da bu burukluğu hissettim ve hemen markete gidip et aldım ve hepsini benim odada toplayıp, onlara kavurma yaptım. Tabi kız arkadaşlardan büyük bir yardım alarak. Yanına bir de pilav yaptık. Beş kişi güzelce akşam yemeğimizi yedik ve sıcacık bir Türk sofrası samimiyeti yarattık. Yemekten sonrada çaydanlığımızla bir güzel çay demledik ve adetlerimizi yerine getirdik. Kurban bayramlarımızın klasiği boğa kovalama vakalarını internetten izledik ve bir bayram klasiği haline gelen bu görüntülerle çok güldük. Çok keyifli bir ortama rağmen hepimiz ailelerimizden uzakta bir bayram geçirmenin burukluğunu yüreklerimizin en derininde yaşadık. Her şey yerinde güzeldi bunu anladık.

 

Bütün polonyam.com okurlarımızın, takipçilerimizin ve Polonya’daki arkadaşlarımızın Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Vatanımız ve milletimiz için gelecek güzel günlerin başlangıcı olmasını temenni ediyorum. Her bayramı yürekleri yanarak geçiren şehit analarının ellerinden öpüyorum…