Polonya Vodkası

Polonya Vodkası ve Diğer Alkoller

Polonya Vodkası dünyanın her yerinde çok meşhur diye söze başlamanın bir anlamı yok. Vodkası ile ünlü olan ülkenin Ruslar olduğunu biliyoruz. Fakat şöyle de bir durum söz konusu, Polonya üretimi vodkalar da gerçekten fazlasıyla tüketiliyor. Dünyanın birçok ülkesine ihracı yapılan Polonya alkollü içeceğini de olduğunu söylemeden geçemeyiz. Polonya’da büyük bir markete girdiğinizde en ışıklı ve gösterişli reyonu zaten uzaktan gördüğünüze, işte bu kısım alkol kısmı demeniz çok normal. Alkol tüketimi çok fazla olan bir ülke olduğundan, alkollü içecekleri ön plana çıkarmaları gayet beklenen bir pazarlama stratejisi diyebiliriz.

Bu makalemizi yazdık ve sizler için büyük marketlerden birisinde aldık soluğu ve sizler için birkaç da fotoğraf çektik. İşte Polonya’da alkol reyonlarındaki demirbaşlar. Her bir vodkanın kendine has içme metodları bulunmaktadır. Renksiz olanları genellikle Polonya’lılar shot atıp, peşinden acı tadı alması için meyve suyu gibi şeyler içerler.

Polonya Vodkası

Polonya’da alkol reyonu

Polonya’ya gidecek arkadaşlarınız var ise onlardan dönerken alkol isteyebilirsiniz, çünkü bazı Polonya’da marketlerde karşılaşabileceğiniz promosyonlar ile Duty Free’deki alkol fiyatlarından daha ucuza getirebilirsiniz. Alkol siparişi verirken çikolata istemeyi de unutmayın, neden mi? Çünkü Polonya’nın birkaç tane çikolatada kendini ispatlamış markası var! Konuyu dağıtmadan devam edelim.

Polonya biralarının içimi kolay mıdır?

Genel olarak Türkiye’de biranın içimi diğer alkollere göre daha zor olduğu düşünüşülür. Bu yüzden genellikle yurt dışından gelen biralar tercih edilir. Eğer bira tüketicisiyseniz, Polonya’ya yolunuz da düşerse, Polonya biralarını deneyebilirsiniz. Polonya’daki biraları sadece büfede gördüklerinizle kesinlikle sınırlamayın. Şehrin en ucra köşesinde muhakkak minik bir bar olacaktır, oradan içeri girin ve karanlık barın hemen arkasında duran ışıl ışıl, camı buğulu dolabın içindeki biralara göz gezdirin. Meyvelisinden, ballısına, ballısından, nanelisine bira ile karşılaşacaksınız, hindistan cevizliyi hiç duymuşmuydunuz? Çikolatalı ve kahveliyi hiç sormayın ve deneyin.

Polonya vodkaları ve biraları

Alkol tüketmeyen bir bireyseniz, Polonya’da alkolsüz çok güzel koktelyler de yapıyorlar hiç endişelenmeyin.

Ama alkol tüketenlerdenseniz ve toplu bir şekilde bara ya da clube gidiyorsanız, ilk açılışı Kamikaze isimli Superman içeceği ile yapabilirsiniz. Gecenizin eğlenceli ve güzel geçmesini istiyorsanız hızlı ve peşpeşe içmemenizi öneririz. Hem gerek yok, hem de diğer lezzetleri deneyebilirsiniz.

Göl kıyısında arkadaşlarla sohbet ederken tüketilen Polonya biraları kutularını toplayıp ev alan kişiler var, bu yüzden bira çöpleri çoğaldıktan sonra sakın endişelenmeyin, elinde poşetle size usul usul yaklaşan bir kişiyi gördüğünüzde de. Direk biralarınızın kutularını kendisine verebilirsiniz, çünkü bu vatandaş o kutuları toplayıp kilo işi satıyor. O paralarla ne mi yapıyor? İşte onu bilmiyoruz

Gelelim Polonya üretimi ev yapımı vodkalara. Burada aslında çok önemsenmesi gereken bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Polonya’da Spiritus isminde bir alkol var ki aman diyelim uzak durun! Neden mi? Bu alkolün yüzdesi %90-98 arasında değişmektedir. Genellikle Polonya yurtlarında ikamet edecekseniz, bu alkol ile karşılaşmanız çok mümkün. Polonyalı öğrenciler markette bile satılan bu alkolü alıp, çeşitli tatlandırıcılar ile karıştırıp damacanalar ile kokteyl hazırlarlar.

Polonyada alkoller

Polonyalı dedeler, bu alkolü kullanarak içimi hafif ve tatlı ama çok sert vodkalar yaparlar. Yapılan bu vodkalar Polonya’da çok popülerdir. Yaşlı Polonyalı aile büyükleri hazırladıkları bu vodkaları genellikle ailelerindeki çocuklarına ver torunlarına hediye verirler. Bunu ailelerinde gören Polonyalı öğrenciler, dedelerinin, büyük amcalarının ya da dayılarından gelen bu hediyeyi yurttada aynı şekilde yapabileceklerini düşünüp, kendi kendilerine güzel ve ucuz alkol yapma teşebbüsünde bulunurlar. Yeterince dinlendirilmemiş ve karışımı sağlanmamış bu alkolü içtiğinizde gözünüzü bile kaybedebilirsiniz. Bu yüzden sizi uyarıyoruz! Tanımadığınız kişilerin ikramlarına dikkat ediniz ve bana birşey olmaz tabusundan uzak olunuz!

Alkol iyi birşey değildir diyor ve önermiyoruz 😉

Bir cevap yazın