Schengen vizesi

Polonya Vizesi İşlemleri

Polonya vizesi başvurusu nasıl yapılır? Hangi evraklar gereklidir?

Evet, Erasmus ile Polonya’ya geleceğiniz belli oldu ve vize işlemlerine başlamanız gerekiyor. Fakat bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman buyurun yazımıza 🙂

Öncelikle bu işlemi iki farklı yoldan yapabileceğinizi söylemek gerekiyor. Birincisi Polonya Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu üzerinden, ikincisi ise VFS Global adlı aracı şirket ile mümkündür. Ama doğruyu söylemek gerekirse benim önerim VFS Global üzerinden yapmanız, çünkü hızlı ve güvenilir.

Peki aradaki farklar nelerdir, süreç nasıl işlemektedir?

Büyükelçilik üzerinden yaptığınız zaman http://www.stambul.msz.gov.pl/tr adlı web sitesinden randevu almanız gerekiyor ve açıkçası biraz daha meşakkatli. Peki VFS Global adlı aracı şirketle başvurunuzu yaptığınızda ne yapmalıyız derseniz, yine aynı şekilde randevu almak zorundasınız ve bu randevu işlemi www.vfsglobal.com/poland/turkey adlı website üzerinden yapılmaktadır.

Vize başvuru merkezi

Peki güvenilir mi?

Kesinlikle. En basit neden olarak, Büyükelçiliğin ofis telefonunu aradığınız zaman telesekreterde VFS global üzerinden başvuru yapabileceğiniz söylenmesi 🙂 Ekstra olarak 20 € servis ücreti ve eğer evinize kadar kargo aracılığı ile gelmesini isterseniz 22 TL ekstra ücret ödemelisiniz (Kargo opsiyonel, istek halinde).

Peki bu VFS Global’in ofisleri nerelerdedir?

VFS Global’in Ankara, İstanbul (Avrupa ve Anadolu yakalarında ayrı ayrı olmak üzere), İzmir, Gaziantep, Antalya ve Trabzon olmak üzere 7 ayrı ofisi bulunmaktadır.

Pasaport

Peki ne tür evraklar gerekmektedir?

Randevunuzu VFS Global’in resmi web sitesi üzerinden aldınız, sıradaki aşama evraklarda. Öncelikle, VFS Global’in resmi web sitesinden başvuru formunu indirip doldurmalısınız. Formda aklınızın takılabileceği tek yer 33. maddede sorulan “Seyahat Masrafları” kısmı olacaktır. Orada sol tarafta bulunan ‘nakit’ ve ‘diğer’ kısmını, sağ tarafta ise sadece diğer kısmını işaretleyip, diğer kısımlarının altına AB Erasmus hibesi yazmanızdır.

Daha sonra aşağıda belirtilen evrakları bir dosya halinde alıp götürmeniz yeterli. Tabii ki her ihtimale karşı gideceğiniz dönemde istenen evrakları yine VFS Global’in web sitesi üzerinden kontrol edip gitmenizde fayda var, çünkü dönem dönem değişme durumu söz konusu.

  • Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu,
  • Pasaportun aslı (Pasaportun geçerlilik süresi ziyaretin bitiş tarihinden itibaren üç ay daha geçerli olmak zorunda)
  • Son üç yıl içinde alınmış Schengen, Amerika ve İngiltere vizelerinin fotokopisi,
  • Vize ücreti,
  • 2 adet fotoğraf (İstenen ölçülerde, lütfen web sitesinden kontrol ediniz)
  • Tüm AB ülkelerinde geçerli ve tüm seyahat dönemini kapsayan, minimum 30,000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası,
  • Polonya’daki üniversiteden aldığınız kabul mektubunun bir çıktısı,
  • Türkiye’deki okuduğunuz üniversiteden aldığınız hibe yazısı,
  • Öğrenci belgesi (Son bir ay içerisinde alınmış),
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Daha önceden de söylediğim gibi, muhakkak “www.vfsglobal.com/poland/turkey” websitesinden gerekli evraklı kontrol edip gitmelisiniz.

Tüm gereken evrakları da topladıktan sonra tek yapmanız gereken, randevu gününe kadar beklemek 🙂

Herkese şimdiden kolay gelsin 🙂

Bir cevap yazın