Polonya ve Türkiye, Küçük Bir Kıyas

Hep Polonya ile güzel şeyler mi

yazacağız, biraz da ülkemizin güzel

yönlerini baskın çıkaralım. Şaka bir

yana Polonya baş tacımız ama

insanın kendi kandan candan ülkesi

gibisi de yok Polonya’dayken

memleketimizden nelere hasret

kalıyoruz, sizin için derledik.

 

Polonya’dayken Türkiye’yi özlemeniz için 10 sebep;

 

  1. Polonya ne yazık ki kışları çok soğuk, genelde hava sıcaklıkları sıfırın altında oluyor. Bahar ve yaz ayları genelde yağışlı ve karanlık. Ama güzel Türkiye’miz öylemi? Tabi ki hayır! Dört mevsimi de doya doya yaşıyoruz.

z6779045Q,Padajacy-deszcz-z-oberwanej-chmury-zalal-ulice-Gda

  1. Polonya kendi çapında köklü yemek kültüre sahip bir ülke ancak bu kültür Türk yemeklerinden sonra (Akdeniz, Ege ve Doğu mutfağı) sadece küçücük bir noktadan ibaret.

3648c74aec9fe449cffc1953b2c8aca4

  1. Polonya’yı, insanlarını ve yaşam tarzlarını ne kadar çok seversek sevelim, bir Akdeniz insanın sıcaklığı, gevşekliği, boşvermişliği ve hayata bakış açısı onlarda yok.

CT-190914-engelli-dostu-oteller-1-750x360

  1. Polonya’daki sakin hayat Türkiye’deki aksiyon ile karşılaştırınca heyecanlı bazı arkadaşları durağanlaştırabilir. Mesela burada bir kavga önce arkadaşlara, sonra aileye son olarak da mahalleye kadar sıçrayabilir. Ancak Polonya’da bir kavga olur ve biter. Türkiye’de olanlar Polonya’da olsa ülke tatil olur, o kadar diyorum.

pak-maden-is-soma-da-bugun-olmayan-sendika-tu-7188654_o

  1. Polonya’da maalesef Cami çok yok. Bir ezanın sesine muhtaç kaldığınız zamanlar olabilir. Bir camiye gidip dua etmeniz gereken zamanlara ihtiyaç duyduğunuzda maalesef biraz zorlanabilirsiniz. Ama Türkiye’de öylemi? Ülkemizde hastaneden, okuldan fazla Cami mevcut. Hiç sıkıntı yok.

KARŞIDA-OTEL-YANDA-CAMİ

  1. Polonya’da genelde meyve sebze bulabilirsiniz. Bu konuda hiç problem yok. Ama güzel Türkiye’mizdeki gibi ucuz ve taze olarak bulabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

s-02388b859a5da42185c9e67a7558aea650d144c4

  1. Polonya’da yaşamak sonuçta gurbetlik. Asla Türkiye’deki gibi komşu ilişkileri, mahalle bakkalı ile sohbet, kandillerde üst komşudan gödek veya aşure ikramı gibi organizasyonlara maalesef rastlayamayacaksınız.

Aşure-İkramı-Kapalı-Pazarda-1

  1. Polonya’da sokaklarda başıboş kedi ve köpeğe rastlamanız neredeyse mucizedir. Ancak güzel yurdumuzda her çeşit kedi ve köpek ırkını sokaklarda sizinle yaşarken görebilirsiniz.

20100227__3179895282

  1. Polonya’dayken Türkiye trafiğindeki aksiyon dolu kavgalı dövüşlü hız limitleri olmayan yolculukları özleyebilirsiniz. Kırmızı ışıkta geçmeyi, yayalara yol vermemeyi özlemeyin ama:)

hbr_11021609

  1. Ne kadar Polonya aşığı olursak olalım, İpsala sınır kapısından girdiğimizde veya havalimanına indiğimizde o toprak kokusunu içinize çekip yeri öpesimiz gelir. Cennet vatan diye boşuna dememişler.

 

indir

Bir cevap yazın