Polonya ve Türk Yemekleri Benzer mi?

Polonya yemekleri mi, Türk yemeklerimi?

Tabi ki bunun tartışmasına girmek çok yersiz olabilir. Her kültürün yemeklerinin farklı olması normal olsa da Polonya mutfağı Türk Mutfağına göre biraz daha pratik ve sağlıklı diyebiliriz. Bizim mutfağımız sağlıksız mı tabiki hayır, fakat Polonya mutfağını gördükten sonra yemeklere ne kadar da çok yağ attığımızı, ne kadar çok ekmek yediğimizin farkına varacaksınız.

Bigos Polonya

Ne yer Polonyalılar?

Polonyalılar ne yer sorusunun yanıtı aslında 2 parttan oluşmaktadır. Polonyalı kızlar ne yer, Polonyalı erkekler ne? Erkekler genelde daha çok domuz etini yemeyi tercih ederler. Onlar için sabah öğle akşam farketmez. Türkler gibi ete düşkünlükleriyle bilinirler. Hatta domuz eti yemekten bu kadar irileşmiş diye düşündüğümüz bile olmuyor değil. Aslında başlıktan da taşmak istemiyoruz, bu konuya ilerleyen yazılarımızda değinebiliriz.

Polonya yemekleri malesef Türk yemeklerine benzemiyor. İleride Polonya’da bir yurt mutfağında ya da bir arkadaş ortamınızda bizim oralardan bir yemek pişirip göstermek istediğinizde yaptığınız yemeği gören Polonyalılar size “Bu çorba mı?” sorusunu yöneltmeleri çok beklendik bir durum.  Çünkü bizim yemeklerimizin kıvamı onların yaptığı çorbalar ile aynı.

En basitinden bir sebze çorbası. Çorbaların içerisinde sebzelerin yüzdüğünü göreceksiniz tıpkı bizdeki türlü yemeği gibi görünüyor. Bu yüzden de bizim yemeklerimizi çorba zannediyorlar.

Polonyalılar yemeklerin yanında genelde ekmek yemezler. Polonya’da hangi restorana giderseniz gidin(Türk Restoranları hariç) aldığınız yemeğin yanında ekmek getirmediklerini göreceksiniz. Yani “dur şurada bir Polonya çorbası içeyim” diyecek olursanız, garsona siparişi verirken ekmek de rica etmeyi unutmayın. Onlar da ekmeğin ücretini hesaba yazmayı unutmayacaklar ama 🙂

Polonyalıların sabah kahvaltıları çok zayıftır. Özellikle genç kesim kahvaltı etmeden evden çıkar.  Polonyalıdan bekleyeceğiniz en büyük kahvaltı Kanapki dedikleri ekmek üzerine sürülen yağ ve bir kaç peynir ve diğer kahvaltılık malzemedir diyebiliriz(genel olarak) Ev sofralarında yine bizler kadar olmasa da kahvaltı eden aileler de vardır. Polonyalı birisine sabah yaptığınız bir kahve, bir jest olabilir diyebiliriz 🙂 Özellikle iş hayatında çalıştıkları şirketteki kahve makinesinin önünde sıra oluştuğunu görebilirsiniz.

Polonya kanapki

Bunun yanı sıra bir Polonyalının evine giderseniz, hele ki o evde tombiş bir babanne var ise kesinlikle yemeklerini yemeden oradan ayrılmayın 🙂 Polonya’da yiyebileceğiniz en güzel yemekleri bir babanneden yiyebilirsiniz.

Polonya çorbalarına gelince, içinde domuz olmayan bütün çorbaları önerebiliriz. İlk başta çorbanın içerisindeki malzemelerin büyük bir şekilde konulduğunu gördüğünüzde tuhafınıza gidebilir. Fakat zamanla buna alışıyor hatta yedikçe hoşunuza gidip hayranı oluyorsunuz.

Polonyalılar salatayı çok severler, özellikle beyaz lahana salatasını her yemeğin yanında görmeniz mümkündür diyebiliriz. Hatta görmezseniz, bu işte bir terslik var diyebiliriz 🙂

Peki Polonya’nın en popüler yemekleri neler?

Popülerlik sırasına vuracak olursak, kime sorarsanız sorun en popüler yemeklerinin “Pierogi” olduğunu söyleyeceklerdir. Nedir bu Pierogi? J Öyle sanıyoruz ki her ülkede, bir hamur işi yemeği en popüler yemek olma şansı yüksek. Bizde nasılsa Mantı ise, Polonya’da da Pierogi tahtın başında oturmaktadır. Aslında hamurunu açmaya, kesmeye, pişirme yöntemlerine bakacak olursak bizim mantıya çok benzemektedir. Hatta şekil itibari ile bile Mantı’yı andırmaktadır. Nasıl mı yapılır? Hadi aşağıdaki videoyu izleyelim 🙂

Pierogi yemek istiyorsanız size ilk Zapieczek restoranını önereceklerdir ama biz size farklı bir tercih sunalım: Babcia Malina 🙂 Nerede var bu restoran derseniz, Google’dan bakabilirsiniz. Bizler Krakow’da yedik Florienska caddesinin hemen arkasında kale kapısı bir kapıdan girdikten sonra sol tarafta yerin altında bulunuyor. Girişte sizi karşılayan bir babanne var ki ömrüne ömür katılsın çok şeker ve çok yardım sever bir insan 🙂 Sizi güler yüzle karşılıyor ve aynı şekilde uğurluyor.

Şimdi “Ne yani Polonya’da Pierogi’den başka birşey yok mu?” diye. Tabi ki de var, fakat eğer domuz eti tüketmiyorsanız diğer yemekleri yerken dikkatli olmanızı ve içeriğiniz sormanızı tavsiye ederiz.

Tabi ki her ülkenin mutfağı çok geniştir. Fakat Polonya mutfağının Türk damak tadına ne kadar uyduğu tartışılır. Ama genel olarak etrafımızdaki Türk arkadaşlar ve bizim de tecrübelerimizden yola çıkmak isterseniz,  Türklerin Polonya mutfağını pek sevdiği söylenemez.

En Popüler Polonya Yemekleri

  • Pierogi
  • Bigos
  • Golabki
  • Kotlet schabowy
  • Kopytka
  • Kluski slaskie
  • Kotlet
  • Placki Ziemniaczane
  • Ryba po Grecku
  • Gulasz(aslında bu Macar mutfağındandır)

Vb… bu liste böyle daha uzuyor gidiyor. Geldiğinizde vaktiniz var ise hepsini denemenizi tavsiye ederiz(Domuz tüketmiyorsanız, siparişi vermeden önce sormanızı tavsiye ederiz).

 

Polonya’da yemeklere baharat atılır mı?

Cevabımız direkt evet. Fakat genelde, özellikle restoranlarda kullanılan baharatlar fabrikasyon  değil, küçük havanlar kullanılarak parçalanıp yemeklere katılır. Özellikle tuz, Polonyalılar evlerinde genelde  küçük havanlar kullanır. Kendilerinin söylediklerine göre böylesi daha sağlıklı. Zaten Polonyalılar’a sağlık demeyin, sağlık üzerine uzun bir süre konuşabilirler 🙂

Yemek konusuna detaylı bilgilendirmeyi diğer makalelerimizde yapıyor olacağız. Polonya hakkında sizlere anlatacağımız daha çok şey var!

 

Bir cevap yazın