Polonya ve Kitap Okuyanlar

Küçük şehrin çok okuyan insanları!

Benim penceremden tek cümle ile özetlemeye çalışırsak sanırım bu kelimeler dökülür dudaklarımdan.
Gördüğüm her köşe başında ,tıklım tıklım giden otobüslerde insanların sakin kitap okuyuşlarına şahit oluyorum burada.
Sakinliklerini kitaplara borçlu olduklarını düşünüyorum , çocuğundan gencine hatta yaşlısına herkesi elinde okuyabileceği bir kaç satır var gideceği tek bir durak bile olsa tamamlaması gereken satırları tamamlayıp yoluna öyle devam ediyor.
Hayranlıkla izliyorum doğrusu, imreniyorum .
Hayatlarının merkezine okumayı öyle güzel yerleştirmişler ki adeta 6.duyu organı gibi.
Tüm bunların yanında araştırmalara göre eskiye nazaran kitap okuma oranın Polonya açısında düşüşte olduğunu söylüyor , tüm bu düşüşe rağmen dikkatleri çekecek düzeyde olduğunu düşünürsek hala ortalamanın üzerinde oldukları kesin .:)

Polonya’ya ait bir diğer düşüncem ise özlemi en derinden hissettiğim yer sanırım burası.
5 aydır Varşova’da hayatta kalmaya çalışıyorum diyebilirim evet toplamda az bir süre, âmâ insan burada her günü ayrı bir olayla kapatıyor bu sebepten baya uzun geliyor yaşayınca .En azından benim için öyle, insanların yavaş halleri aşırı sakinlikleri zaman zaman huzur veriyor olsa da  insan ani bir refleksle “abi Türkiye de olsa böyle mi olurdu “ demekten alamıyor kendini.
Hızlı milletiz sonuçta biz sırada beklerken iki el okey dönen memur abilerimiz bile burada olduğundan hızlı hallediyor işleri .Kanımız hızlı akıyor sanırsam yada tam tersi pek emin değilim. 🙂

Velhasılıkelam ,
Başta dediğim tek cümleyle Polonya yalanını unutun burası anlatmakla bitmez burası bitse de bizde özlem ,anı ,laf bitmez.